Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko tuo Ukrainan tilanne nyt vaarassa levitä?

Vierailija
07.04.2014 |

Nyt kun on ammuttu ukrainalainen upseeri ja kevottomuus lisääntynyt niin hyökkääköhän Venäjä sinne? ja jos natojoukot lähtee paikalle niin pelkään että leviää tännekkin :( Mitä mieltä ootte?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
07.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

En usko, että se ihan helpolla Suomeen leviää, ainakaan lähiaikoina.

 

Mutta vähän olen ihmetellyt sitä, kuinka jotkut eturivin poliitikot on kommentoineet, että on hassua edes ajatella, että Venäjä voisi pitää Suomea etupiirinään. Vaikka ehkä se vaan on strategista ajattelua, ettei puheilla haluta luoda Suomi-Venäjä -ulkopoliittista vastakkainasettelua eikä myöskään herätellä maan sisäistä paniikkitunnelmaa?

Vierailija
2/5 |
07.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tässä on monta smanaikaista asiaa. Ensimmäinen juttu on se, että ei se tänään eikä tällä viikolla eikä vielä tänä vuonnakaan leviä.

 

Toinen on se, että ennen pitkää se kyllä leviää, jolleivät venäläiset kyllästy Putiniin (mikä on hyvin mahdollista, siellä ei olla ollenkaan yksimielisiä sen kanssa).

 

Kolmas on se, että jos/kun tilanne leviää niin Suomi on listalla vasta aika monen entisen Varsovanliiton maan jälkeen. Ne kaikki ovat venäläisempiä monessa suhteessa, myös venäläisten omassa emotionaalisessa maailmassa. Suomi ei ole ohusten kehittämisen jälkeen ollut venäjälle millään lailla dtrategisesti tärkeä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
07.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei leviä. Nato-joukkoja sinne ei mene, Ukraina ei ole Naton jäsen ja Obama sanoi aika selvästi jo, että voimatoimia ei käytetä.

 

Toiseksi tuo ampuminen sattui Krimillä, jossa ei edes pitäisi enää olla Ukrainan armeijan upseereita, Ukraina ilmoitti vetävänsä armeijansa sieltä jo parisen viikkoa sitten. En sano, etteikö tuo lisäisi suukopua Ukrainan ja Venäjän välillä, ja etteikö länsimaat sitä paheksuisi, mutta se jäänee siihen.

 

Kolmanneksi, miksi ihmeessä Suomi liittyisi tuohon? Sotaa ei Naton ja Venäjän välille synny, eikä Suomi kuulu Natoon. Venäjällä ei ole mitään halua haastaa riitaa monen eri maan kanssa yhtä aikaa.

 

SE sitten on toinen asia, millaista ulkopolitiikkaa Putinin johtama Venäjä lähivuosina vetää. Varmasti aggressiivisempaa, ja lapsien huostaanottokohu ei varmasti jää ainoaksi tapaukseksi, jossa Venäjä yrittää puuttua Suomen sisäisiin asiohin "venäläisiä suojellakseen".

 

terv. ulkomaantoimittaja

 

Vierailija
4/5 |
07.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos homma leviää Krimiltä muualle Ukrainaan, on se selvä merkki siitä, että Venäjä pelaa aivan omaa peliään eikä ole paljonkaan painoarvoa sillä, mitä lännen kanssa keskustellessaan sanovat tai lupaavat.

Vierailija
5/5 |
07.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

5, totta. Toisaalta eiköhän asia ole ollut kaikille aika selvä jo Krimin miehityksestäkin lähtien. Tai jo itse asiassa Georgian sodasta lähtien.

 

Itä-Ukrainaan tuo voi levitä, jos paikalliset kovasti intoutuvat provosoimaan tilannetta. Mutta en usko, että Putin lähettää sinnekään joukkoja ihan tuosta vaan, epäilen, että ne rajan tuntumassa olevat venäläisjoukot ovat siellä painostuskeinona ja ns. neuvottelunappulana. Viimeksi mainitulla tarkoitan sitä, että Putin haluaa omata jonkin pelinappulan (tässä tapauksessa siis joukkoja Itä-Ukrainan rajan tuntumassa), joista voi sitten "myönnytyksenä" luopua eli kotiuttaa, jolloin saa länneltä anteeksi Krimin nappaamisen.

 

4

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi seitsemän kolme