Helsinkiläiset odottajat - kumman aikataulun mukaan äitiysneuvolakäynnit?
Äitiysneuvolakäyntien aikatauluohjeet ovat muuttuneet Helsingissä maaliskuun alusta. Onko raskaana olevat siirtyneet uuteen rytmiin? Itselläni on ollut 1 tarkastus ja seuraava vasta viikolla 20. Nyt näyttäisi nettisivujen mukaan olevan tarkastuksia kuitenkin useammin. Pitääkö asiakkaan itse tämä keksiä ja varata uutta aikaa vai miten homma menee? Ollaan vaan ihan hiljaa, jotta kukaan ei neuvolassa kävisi... ?
Kommentit (6)
Mistä olette nähneet nuo uudet aikataulut?
Enpäs ole itse asiaa huomanmut. Minulla on neljäs th:n käynti rv 31 eli uuden systeemin mukaan pitäisi olla jo viides. Eiköhän ne terkkarit tiedä mille viikoille ne ajat varataan. Aika hassua että alkupään aikoja lisätään ja loppupään aikoja vähennettiin, tietääkö kukaan mikä syy tälle voisi olla? Ensimmäinen lääkärikin on todella ajoissa.
Mun kohdalla ainakin siirryttiin lennosta uuteen systeemiin. Vanhan mukaan loppuajan seurantoja ensisynnyttäjällä olisi ollut viikosta 36 lähtien joka viikko, mutta nyt on vain joka toinen. Varaan aina uuden ajan jo neuvolakäynnillä hoitajan kanssa, niin ei ole tarvinnut itse miettiä :)
Ja onko siis uuden systeemin mukaan alkuraskaudessa ENEMMÄN käyntejä?? Jännää, kun loppupäästä niitä tosiaan vähennellään :) Eipä sillon alussa kyllä juuri neuvolassa rampattukaan..
2
Onko ne nettisivut päivitetty? Onko eka raskaus, silloin käyntejä on enemmän.
En edes tiennyt että tarkastusmäärät on muuttuneet :O Ensimmäinen lapsi tulossa, rv 28 menossa. Tähän mennessä ollut 3 neuvolaa (marras, tammi, helmi) ja 1 lääkäri (viime viikolla). Seuraava neuvola parin viikon päästä. Käytännössä kerran kuussa siis ollut tarkastus.