Mikä olisi hyvä koirarotu lapsi perheeseen, pienikokoinen?
Kommentit (22)
haisevat märkinä kauhealle ja hilsettä ja karvaa on joka puolella.
meillä nyt 10wee corgi ja otettiin sillon ku lapset pieniä, tosi loistava valinta!
Erittäin iloinen ja seurallinen ja mikä parasta EI LÄHE KARVOJA =))
Kihara karva vaan ajetaan kerran vuodessa koneella pois.... muuten ei muuta kuin pesua... http: //www. lagottoromagnolo. fi/
Turkki lyhyt / pitkä? Harrastaisitteko jotain jne....
Kääpiosnautseri
Villakoira
Bichon frisee
Shetlanninlammaskoira
joku terriereistä
corgi
jne....
Terrieriä tai terrieri sukuisiakaan koiria en ensimmäiseksi ottaisi lapsiperheeseen.
Pienikokoiset koirat ovat arvaamattomampia, koska monet ovat arkoja (kokonsa puolestakin jo) ja kokevat monet tilanteet uhkaavina. Tämä saattaa purkautua agressiivisena käytöksenä.
Isompi koira on rennompi lastenkin seurassa. Harrastan kultsuja ja oikein valittu pentu (päästään terveistä vanhemmista) on melko ihanteellinen lapsiperheessä. Mutta mielipiteeni on tietenkin puolueellinen.
iloinen ja reipas ja jaksaa touhuta lasten kanssa.
En tuomitsisi noin äkkiä väitettä!
Meillä australianterrieri ja pieniä lapsia eikä mitään ongelmia....
lapsiperheeseen käy joku rotu, jolla on vähemmän temperamenttia, paljon paremmin.
cavalier kingcharlesinspanieli vois olla tosi hyvä. tai joku muu spanieli. jaksaa liikkua paljonkin, on lapsiystävällinen, ns. " kiltti" koira. Menee sylikoirasta, perhekoirasta, myös harrastuksiin kuten agility loistava kumppani.
tai sit noutajista perinteinen kultainen noutaja tai labradorin noutaja. ovat toki vähän isompia. tutustu ihmeessä tuohon cavalierirotuun!!
Nimenomaan kirjoitin, etten ENSIMMÄISENÄ olisi ottamassa terrieriä. Eikä minun mielipide mikään absoluuttinen totuus ole, enkä sitä ole tarkoittanutkaan. :) Ihan vaan oma mielipide tämä. Terrierin temperamentista on kokemuksia sen verran, että ITSE siis en ottaisi. Toki niitä lapsiperheissä on, niin kuin kaikkia muitakin koirarotuja. Makuasioitahan nämä ovat, ja siksi kirjoitinkin olevani puolueellinen, koska noutajat ovat sydäntäni lähellä.
Ainakin meidän oma mäyriäisemme on ihana tapaus, tulee hyvin toimeen lasten kanssa ja pysyy omakotitalon pihassakin vapaana. Pitkäkarvaisesta ei lähde paljon karvaa eikä harjatakaan tarvitse päivittäin. Karkeakarvainenkin on helppohoitoinen turkiltaan, vain trimmaus kahdesti vuodessa.
poika vajaan vuoden ku cavalier-pentu tuli taloon0. Se ei hauku, eikä ole kertaakaan tehny pojalle mitään tämän vuoden aikana. suosittelen.
Ja meille tulee kavereiden lapset hoitaan koiraa ja naapurin lapset tykkää kans.
Terrieri on iloinen ja lapsirakas joka jaksaa ja JAKSAA! Ei meillä ainakaan ole koskaan ollut ongelmia, vaikka pienin on nytkin vasta 2-vuotias.
18. et taida oikeasti tietää mistä puhut.
pieniä koiria, hyvä hermoisia ja helpohkoja kouluttaa. eivät kuitenkaan säry ihan pienestä. omaa kokemusta on mittelistä ja ainakin meillä tuli lapsen kanssa erinomaisesti toimeen. Saattavat olla hieman haukkuherkkiä vahtikoiria kun ovat, mutta koulutus auttaa tähänkin, ja omakotitalossahan se ei niin haittaakkaan.
Monet koirarodut vaativat aktiivisen kodin ja rodunomaisia harrasteita ollakseen onnellisia. Se mihin tarkoitukseen koira on alunperin jalostettu, antaa vähän osviittaa siitä luonteestakin.
Paljonhan noista on jokapäiväistä riesaa, mutta kyllä se on mielestäni sen arvoista!
11
Shetlanninlammaskoira on myös mukava, kunhan pentuetta ja pentua etsiessä kiinnittää huomiota, että pentu on reipas. Puhtaammista seurakoirista esim. cavalier kingcahrlesinspanieli ja japaninpystykorva. Ihan kääpiökoiraa ei lapsiperheeseen kannata ottaa, kun on menoa ja meininkiä ja varsinkin pentuna kääpiö on todella pieni.