Kun alaikäinen alkaa polttamaan tupakkaa
Vanhempien on aika näyttää hyvää esimerkkiä ja lopettaa tupakointi heti, jos polttavat itsekin. Lapselle tupakastavieroitukseen apua. Vaikeat asiat on kohdattava yhdessä! Mikään ei ole tärkeämpää kuin tupakoinnin lopettaminen. Lapsi voi tarvita aikuista avuksi tähän ympäri vuorokauden.
Kommentit (7)
Lapsi on saatava irti tupakasta ja sisäistämään se ettei tupakanpoltossa ole mitään hienoa.
Eh, ei se nyt ihan noin yksinkertaista ole. Olen polttanut 14-vuotiaasta saakka ja vanhempani ovat olleet tietoisia asiasta alusta asti. Ovat vain sanoneet, ettei kannata, tarjonneet rahaa jos kykenen lopettamaan... Omat vanhempani eivät ole koskaan polttaneet.
Jos nuori tahtoo polttaa, ei sille mitään voi. Jos vanhemmat esim. takavarikoivat tupakat lapseltaan, lapsi kyllä hommaa muualta tupakkaa. Jos ei anna rahaa, niin hän kyllä keksii keinon, mistä repäistä rahaa. Jos ei anna lapsen polttaa kotona, niin hän polttaa kaikkialla muualla.
En tarkoita, että täytyisi hyväksyä asia, mutta kaikkien olisi hyvä ymmärtää se seikka, että se on nuoren oma asia, eivätkä vanhemmat siihen kykene paljoakaan vaikuttamaan.
Meillä ei aikuisetkaan polta.
Ainakin viikkoraha heti pois koska äiti ja isä ei voi rahoittaa teinin tupakkaostoksia.
Jos ei anna rahaa niin kyllä se ainakin hidastaa sitä röökin ostoa!
Ei ole helppo 14v. tienata röökirahoja itse paitsi jos on joku teinihuora jollain on isompia ongelmia kuin röökin poltto :(
[quote author="Vierailija" time="28.02.2014 klo 17:30"]
Jos ei anna rahaa niin kyllä se ainakin hidastaa sitä röökin ostoa!
Ei ole helppo 14v. tienata röökirahoja itse paitsi jos on joku teinihuora jollain on isompia ongelmia kuin röökin poltto :(
[/quote]
Mä itse lainasin kavereilta. Kivat velat tuli, joo.
Jos lapseni alkaisi polttamaan, lähtisin hänen kanssaan kuukaudeksi mieleenpainuvalle matkalle. Matkalla toivottavasti lähentyisimme toisiamme ja hän saisi muutenkin uutta perspektiiviä elämäänsä. Veisin lapsen sellaiseen kohteeseen, joka laittaisi elämänarvoja uusiksi ja vähentäsi omaan napaan tuijotusta. Näin aluksi.
Tupakoinnin aloittaminen viestii muistakin ongelmista. Ainakaan meidän perheessä ei noin vain aleta polttamaan. Huolehdimme vanhempien merkityksestä lasten arjessa, emme itse polta ja aikaa kavereiden kanssa ei laiteta perheajan ohi missään iässä. Sekä perheelle että kavereille on löydyttävä aikaa. Huonosta seurasta vieroitetaan tai pienempää lasta vahditaan, että alkaa omaksumaan fiksuja mieliipiteitä, eikä niitä kaverin omia. Kaverin ongelmiin ei mennä mukaan. Itsetunnon on oltava hyvä ryhmäpaineen allakin.
mitäs sitten kun perheen aikuiset eivät polta? mikä silloin on ensiapuna?