Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miksi koirankasvattajille on niin vaikeaa vastata meiliin?

Vierailija
20.02.2014 |

Olen huomannut mielestäni kummallisen ilmiön joidenkin koirankasvattajien kanssa toimiessa; etsin siis rekisteröityä pentua tietystä rodusta ja olen lähettänyt kasvattajille sähköpostia silloin kun he ovat kotisivuillaan nimenomaan ensisijaisesti toivoneet pentutiedustelut sähköpostilla. Mutta kuinka ollakaan - ei vastausta joiltakin. Vaikka pentuja ei olisi suunnitelmissa tehdä, ei luulisi olevan vaikeaa vastata, että ei pentuja meillä kiitos kiinnostuksesta tai että on pentuja ja kaikki varattu. Mutta ei mitään. Osa vastaa, vaikka pentuja ei olisi suunnitelmissa ja kertoo, koska on, joten kaikki eivät ole vastaamattomia.

 

Meilini on kuitenkin selkeästi aikuisen ihmisen kirjoittama (ei voi sekoittaa mihinkään lasten saako kuvia-kinuamisiin, varsinkin kun ei ole edes kuvia halunnut), kyseessä ei ole ensimmäinen koira joten en kysele tyhmiä, myöskään mistään onko pentuja ja paljon kustantaa-viestistä ei ole kyse, koska hintataso on tiedossani.

 

Onko ihmiset nykyään niin kiireisiä, että ne ei vastaa ellei niille ole siitä hyöytä (ei pentua myydä - ei hyötyä, joten  ei vastata) vai mikä ihme mättää? Ja jos soittamista pidetään parempana yhteydenottona, miksi ihmeessä sitten halutaan nimenomaan sähköpostia, johon ei kuitenkaan viitsitä vastata?

Kommentit (54)

Vierailija
1/54 |
20.02.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Säpot voi joutua roskapostiestoon, varsinkin edelisen mainitsemat ilmaisosoitteista tulleet, ja viesti voi myös vain jäädä tulematta tai jumittaa matkalla kauankin. Olen iitse saanut sähköpostin yli viikon sen jälkeen kun se oli lähetetty. Suosittelen soittamaan jos ei lähetettyyn sähköpostiin tule vastausta ja asia on tärkeä. Kokemukseni mukaan ihmiset kyllä yleensä vastaavat edes jotakin.

Vierailija
2/54 |
23.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voimme rahoittaa oman projektin 250000 eurosta 500000 euroon. Teemme mobilehome Parks, Autoliikkeet, Multi-perhe, Assisted Living, Huoltoasemat, lääketieteelliset laitteet, hautaustoimistot, autopesulat, Bridge lainat yrityksille lainoja, henkilökohtaisia ​​lainoja, kovan rahan Lainat Non-omistusasuntojen ominaisuuksia ja enemmän. Myös vakuudettomia varoja liiketoiminnan laajentamiseen. Nopea closings koska se on yksityistä rahaa, ei pankki. Vain toimeksiantajille. Ota Jim Richardson lisätietoja. (arcofinance.firm.Inc@hotmail.com)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/54 |
23.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mäkin koiraa harkitessa olin yhteydessä muutamiin kasvattajiin ja samoja kokemuksia. Varsinkin kun kasvattajien sivuilla luki, että vastailevat mielellään kysymyksiin rodustaan ja kannustivat ottamaan yhteyttä. Ja myös se, että jos halusin esimerkiksi hintavertailua tehdä niin se oli käytännössä mahdotonta, koska yleensä jo kotisivuilla ilmoitettiin, että he eivät vastaa hintakyselyihin. Mikä on sinänsä ymmärrettävää, mutta missä vaiheessa se hinta sitten käy ilmi jos ostaja ei saa kysyä ja sivuilla sitä ei lue? Varsinkin kun mä silloin etsin seurakoiraa, joten yhdistelmällä tai kasvattajalla ei niin paljoa ollut mulle väliä ja paikkakunnallani oli monta rodun kasvattajaa, joten tottakai se ratkaisee jos toisella lemmikkitasoinen pentu maksaa 1000 e ja toisella 1500 e. Enkä mä pidä itseäni pihinä tai epäkelpona koiranomistajana jos maksan mieluummin vähemmän kuin enemmän :D

Lopulta mä päädyin käymään ulkomailla koiratarhalla ja toin sieltä ihan täydellisen sekarotuisen rescuekoiran itselleni, koska eihän sillä rodulla loppujen lopuksi niin väliä ole jos vain lemmikkiä etsii. Hauskinta oli kuitenkin joidenkin rotuharrastajien kannanotot, että "miks pitää tuoda ulkomailta sairaita koiria kun vois ostaa suomalaiselta luotettavalta kasvattajalta?". No en kyllä rahojani halua tyrkyttää näille suomalaisille "luotettaville" kasvattajille ja heidän "terveille" rotukoirilleen kun rescuejärjestö, johon olin yhteydessä, vastaili sähköpostissa typeriinkin kysymyksiini asiallisesti ja nopeasti (vaikka tekevät sitä vapaaehtoistyönä eivätkä siis hyödy siitä taloudellisesti mitenkään) ja auttoivat järjestämään matkan tarhalle. Ja jos miettii, että rotukoiran pentu olisi maksanut mulle ehkä 2000 e niin matkat, yöpymiset, itse koira, sen eläinlääkärikäynnit ja koulutuskurssit eivät tulleet maksamaan niin paljoa. Ja löysin itselleni täydellisen koiran, en ole katunut kertaakaan. 

 

Vierailija
4/54 |
20.02.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

No joo, en itsekään vastaa kaikkiin. Rotuni on huippusuosittu, ja minulla on varsinkin narttupennuille monen vuoden jonot kasvattamilleni pennuille... Koirankasvatus ei ole päätyöni vaan käyn IT-alan työssä, ja ei, en kyllä jaksa aina kaikkiin sähköposteihin vastata. Asiallisin ja lyhyisiin vastaan, että ei ole pentueita suunnitteill atai että ei ole pentuja varattavissa, mutta esim. pitkiä en jaksa lukea jos en oikeasti mieti hyvää kotia jollekin pennulle. 

 

Minulle ainakin paras olisi alkuun laittaa vain lyhyt sähköposti, koska sen ehdin/jaksan lukea ja jos jatkosta kiinnostun, niin puhelimessa jatko.

Vierailija
5/54 |
20.02.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitä ihmettä sinä heiltä kyselet jos sivuilla lukee, ettei pentuja ole juuri nyt. Ja miksi luulet, että kasvattaja käy päivittäin sivuillaan ihmettelemässä.

Vierailija
6/54 |
20.02.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ethän kirjoita liian pitkästi? Kasvatan pienikokoista koirarotua jonka suosio on Suomessa valtava tällä hetkellä ja liioittelematta voin sanoa että kun kotisivuillemme tulee pentupäivitys niin posti ruuhkautuu. Jaksan kahlata läpi ne postit joissa on tiiviisti kerrottu millaiseen kotiin koira on tulossa, mitä sen kanssa aiotaan harrastaa ja mikä on kyselijän kokemus koirista. Ihan kaikista 4h:n dogsitterkursseista ja jokaisesta hoitokoirasta ei tarvitse kasvattajille kertoa, tiivistäkää ne meidän kannalta olennaiset asiat.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/54 |
20.02.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ne on outoja! Odotapa kun pääset niiden kanssa puhelin väleihin. Osa toki ok..mutta osa ihan dillejä..

Vierailija
8/54 |
20.02.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

"Mitä ihmettä sinä heiltä kyselet jos sivuilla lukee, ettei pentuja ole juuri nyt."

 

Täh?????? Missä olen kirjoittanut, että sivuilla lukee ettei pentuja ole? Siksihän minä sitä meiliä laitan, että kysyn onko niitä pentuja ja jos ei ole, onko pentusuunnitelmia lähiaikana.

 

Kaikki meistä eivät ota mitä tahansa koiraa vain siksi että jossakin jollakulla on jotakin pentuja. Tyypillinen koiranhankkija en ole - siis sellainen, että pentu on saatava heti, mieluiten eilen ja ensimmäisestä paikasta missä niitä on. Nimenomaan siksi laitan sitä sähköpostia kasvattajille, joilla on minun tarkoitukseeni ja vaatimuksilleni sopivaa kasvatustyötä ja jalostuskoiria ja mahdollisesti pentuja.

 

Eikä kasvattajan tarvitse SIVUILLAAN käydä, en minä kenenkään kotisivuille mitään voi kirjoittaa tai johonkin vieraskirjaan kirjoittele lasten "onks sul pentuja"-viestejä. Ihan sähköpostia laitan niinkuin toivottu on, joten sähköpostinsa luulisi ihmisten tarkistavan edes silloin tällöin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/54 |
20.02.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kasvattajalla on varmasti sivuillaan jos pentuja on tulossa tai suunnitelmissa.

ja no 3 odotti sopivaa pentua haluamastaan rodusta 4 vuotta.

Vierailija
10/54 |
20.02.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

"Ethän kirjoita liian pitkästi? Kasvatan pienikokoista koirarotua jonka suosio on Suomessa valtava tällä hetkellä ja liioittelematta voin sanoa että kun kotisivuillemme tulee pentupäivitys"

 

Jos pentuja on ilmoitettu vapaaksi, soitan. Nyt onkin kyse tiedustelusta, myös tulevista suunnitelmista, koska tosiaan en ole hankkimassa "mitä tahansa" koiraa, vaan minulla on tiettyjä vaatimuksia yhdistelmälle ja siksi pentua ei tarvitse saada heti vaan sopivaa yhdistelmää voi odottaakin. En usko siis, että tukin kenenkään postia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/54 |
20.02.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä ne kasvattajat varmaan sähköpostinsa tarkastaa, mutta koska Suomessa suurelle enemmistölle kasvattaminen ei ole liiketoimintaa vaan harrastus, vastaileminen voi olla vähän sen mukaan miltä tuntuu ja miten huvittaa... Tunnetuilla kenneleillä usein pennut on jo kauan ennen syntymäänsä varattu tyypeille, joilla on jo heiltä ennestään koira/koiria tai näyttelyissä tai harrastuksissa kohdatuille ihmisille tms, eikä ole tarvetta siksi etsiä koteja ennestään tuntemattomilta, jotka laittavat mailia. 

 

Eli jos joku ei asialliseen viestiin vastaa, niin sitten vaan kyselet toisesta paikasta. Soittaminen kyllä yleensä ON parempi, toiveesta huolimatta, koska silloin kasvatajan on pakko sanoa onko "toivoa" vai ei, kun taas mailiin voi vaan jätätä vastaamatta.

Vierailija
12/54 |
20.02.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="20.02.2014 klo 00:38"]

"Mitä ihmettä sinä heiltä kyselet jos sivuilla lukee, ettei pentuja ole juuri nyt."

 

Täh?????? Missä olen kirjoittanut, että sivuilla lukee ettei pentuja ole? Siksihän minä sitä meiliä laitan, että kysyn onko niitä pentuja ja jos ei ole, onko pentusuunnitelmia lähiaikana.

 

Kaikki meistä eivät ota mitä tahansa koiraa vain siksi että jossakin jollakulla on jotakin pentuja. Tyypillinen koiranhankkija en ole - siis sellainen, että pentu on saatava heti, mieluiten eilen ja ensimmäisestä paikasta missä niitä on. Nimenomaan siksi laitan sitä sähköpostia kasvattajille, joilla on minun tarkoitukseeni ja vaatimuksilleni sopivaa kasvatustyötä ja jalostuskoiria ja mahdollisesti pentuja.

 

Eikä kasvattajan tarvitse SIVUILLAAN käydä, en minä kenenkään kotisivuille mitään voi kirjoittaa tai johonkin vieraskirjaan kirjoittele lasten "onks sul pentuja"-viestejä. Ihan sähköpostia laitan niinkuin toivottu on, joten sähköpostinsa luulisi ihmisten tarkistavan edes silloin tällöin.

[/quote]

Aseenteestasi paistaa ihminen, jolle en IKINÄ myisi koiraa.

Kasvattaja

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/54 |
20.02.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="20.02.2014 klo 00:45"]

[quote author="Vierailija" time="20.02.2014 klo 00:38"]

"Mitä ihmettä sinä heiltä kyselet jos sivuilla lukee, ettei pentuja ole juuri nyt."

 

Täh?????? Missä olen kirjoittanut, että sivuilla lukee ettei pentuja ole? Siksihän minä sitä meiliä laitan, että kysyn onko niitä pentuja ja jos ei ole, onko pentusuunnitelmia lähiaikana.

 

Kaikki meistä eivät ota mitä tahansa koiraa vain siksi että jossakin jollakulla on jotakin pentuja. Tyypillinen koiranhankkija en ole - siis sellainen, että pentu on saatava heti, mieluiten eilen ja ensimmäisestä paikasta missä niitä on. Nimenomaan siksi laitan sitä sähköpostia kasvattajille, joilla on minun tarkoitukseeni ja vaatimuksilleni sopivaa kasvatustyötä ja jalostuskoiria ja mahdollisesti pentuja.

 

Eikä kasvattajan tarvitse SIVUILLAAN käydä, en minä kenenkään kotisivuille mitään voi kirjoittaa tai johonkin vieraskirjaan kirjoittele lasten "onks sul pentuja"-viestejä. Ihan sähköpostia laitan niinkuin toivottu on, joten sähköpostinsa luulisi ihmisten tarkistavan edes silloin tällöin.

[/quote]

Aseenteestasi paistaa ihminen, jolle en IKINÄ myisi koiraa.

Kasvattaja

 

[/quote]

 

Sama. Kuulostaa hankalalta ja vaativalta pennunostajalta. Huonoja kokemuksia sellaisista. Ei kiitos.

 

Vierailija
14/54 |
20.02.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse en kasvata, mutta omistan erään harvinaisen rodun edustajan, ja jo pelkästään omistajana saan paljon kysymyksiä koirasta, kun täällä netissä seikkailen. Yleensä kysymykset ovat hyvin samankaltaisia (millainen luonne näillä on/ mistä näitä saa/ paljonko maksaa/ kuinka terve rotu/ mihin on jalostettu jne), eivätkä ihmiset usein malta lukea mahdollista UKK-osiota sivuiltani tai vastauksiani toisille kyselijöille. Kuitenkin arvostan ihmisten kiinnostusta ja haluan, että ihmisille jää totuudenmukainen kuva rodusta, joten vastaan jokaiselle, oli se miten puuduttavaa tahansa. Voin siis kuvitella, millaista tunnetuilla tai suosittujen rotujen kasvattajilla on tiedustelijoiden kanssa, mutta itse näen vastailuaktiivisuuden ja -asiallisuuden sekä kasvattajan että rodun etuna.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/54 |
20.02.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="20.02.2014 klo 00:49"]

Itse en kasvata, mutta omistan erään harvinaisen rodun edustajan, ja jo pelkästään omistajana saan paljon kysymyksiä koirasta, kun täällä netissä seikkailen. Yleensä kysymykset ovat hyvin samankaltaisia (millainen luonne näillä on/ mistä näitä saa/ paljonko maksaa/ kuinka terve rotu/ mihin on jalostettu jne), eivätkä ihmiset usein malta lukea mahdollista UKK-osiota sivuiltani tai vastauksiani toisille kyselijöille. Kuitenkin arvostan ihmisten kiinnostusta ja haluan, että ihmisille jää totuudenmukainen kuva rodusta, joten vastaan jokaiselle, oli se miten puuduttavaa tahansa. Voin siis kuvitella, millaista tunnetuilla tai suosittujen rotujen kasvattajilla on tiedustelijoiden kanssa, mutta itse näen vastailuaktiivisuuden ja -asiallisuuden sekä kasvattajan että rodun etuna.

[/quote]

 

Mitä tekemistä Kekkosella on koirankasvatuksen kanssa :O

 

Vierailija
16/54 |
20.02.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="20.02.2014 klo 00:50"]

 

 

Mitä tekemistä Kekkosella on koirankasvatuksen kanssa :O

 

[/quote]

 

Kontekstista pitäisi ymmärtää, että UKK = Usein Kysyttyjä Kysymyksiä...

 

Vierailija
17/54 |
20.02.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="20.02.2014 klo 00:45"]

[quote author="Vierailija" time="20.02.2014 klo 00:38"]

"Mitä ihmettä sinä heiltä kyselet jos sivuilla lukee, ettei pentuja ole juuri nyt."

 

Täh?????? Missä olen kirjoittanut, että sivuilla lukee ettei pentuja ole? Siksihän minä sitä meiliä laitan, että kysyn onko niitä pentuja ja jos ei ole, onko pentusuunnitelmia lähiaikana.

 

Kaikki meistä eivät ota mitä tahansa koiraa vain siksi että jossakin jollakulla on jotakin pentuja. Tyypillinen koiranhankkija en ole - siis sellainen, että pentu on saatava heti, mieluiten eilen ja ensimmäisestä paikasta missä niitä on. Nimenomaan siksi laitan sitä sähköpostia kasvattajille, joilla on minun tarkoitukseeni ja vaatimuksilleni sopivaa kasvatustyötä ja jalostuskoiria ja mahdollisesti pentuja.

 

Eikä kasvattajan tarvitse SIVUILLAAN käydä, en minä kenenkään kotisivuille mitään voi kirjoittaa tai johonkin vieraskirjaan kirjoittele lasten "onks sul pentuja"-viestejä. Ihan sähköpostia laitan niinkuin toivottu on, joten sähköpostinsa luulisi ihmisten tarkistavan edes silloin tällöin.

[/quote]

Aseenteestasi paistaa ihminen, jolle en IKINÄ myisi koiraa.

Kasvattaja

 

[/quote]

 

Voihan minulla olla "väärä asenne", kun minua kiinnostaa pentueen taustat, vanhempien ja suvun terveys, vanhempien tulokset siinä missä rotua käytetään, syyt yhdistelmän toteuttamiselle.

 

Ehkä asenteeni olisi parempi enkä olisi hankala ja vaativa, jos kysyisin vain paljonko maksaa ja koska voi hakea? Ja aivan sama, onko pevisat millaiset tahansa, koska pentu on saatava nyt. Tällainenhan se on tyypillinen pennunhankkija ja kohta jo ollaan antamassa koiraa pois "pitovaikeuksien" takia kun ei se olekaan sisäsiisti 3 kk:n ikäisenä ja pureekin kaikkea. Ensikoiran hankkija ei osaa mitään kysyä, joten hän sitten lienee hyvä ostaja?

 

Jos kasvattaja kokee ostajan kysymykset terveydestä ja yhdistelmän valinnan syistä hankalana, ehkä kasvattaja ei osaa vastata kysymyksiin tai edes ole miettinyt miksi tekee juuri kyseisen pantueen. Minulle kun ei riitä, että tehdään pennut kaverin kotimöffelin kanssa, jalostusta se ei ole eikä palvele sen enempää rotua kuin jalostustakaan.

 

UKK = usein kysytyt kysymykset.

Vierailija
18/54 |
20.02.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ehkä aloittaja ei ole hankkimassa mitään fifiä vaan työkoiraa, harrastuskoiraa, isoa rotua jolla on jokin tehtävä? On hyvin eri asia hankkia joku sohvannurkassa mollottava seurakoira kuin esim. palvelusrotuinen. Jos koiralla on tarkoitus tehdä jotakin muuta kuin kanttaa kassissa, on sen rakenteen ja luuston syytä olla kunnossa. Olen varma, että nämä joille riittää että ostaja kysyy hinnan, on jotakin seurakoirakasvattajia, joiden roduissa joka tapauksessa koirat rohisee ja silmät pullottaa ja kukaan ei kysele mitään mistään kunhan saa fifin mukaan.

Vierailija
19/54 |
20.02.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pevisan löydät netistä, samoin rotukoirien tulokset. Rotujärjestöstä saat lisää tietoa.

Itse etsin käyttökoiraa ja erittäin hyvin nuo asiat olen löytänyt kasvattajalta kysymättäkin. 

Kun nykypäivänä nuo kaikki löytyy helposti itsekin pidän edelleen asennettasi outona ja muita alentavana.

Ja erehdyt todella siellä pilvilinnoissasi, millainen on tyypillinen hakija. Tyypillinen hakija on älykäs, joka osaa hakea nuo kaikki asiat itsekin ja sopivan yhdistelmän sattuessa SILLOIN ottaa yhteyttä kasvattajaan ASIALLISESTI.

Vierailija
20/54 |
20.02.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minäkin olen sitten hankala asiakas kasvattajille, koska olen aina kysellyt tarkasti terveystulokset (ennen Koiranettiä ne oli kysyttävä kasvattajalta), sen miksi nämä pennut ja mitä yhdistelmällä halutaan saavuttaa, vanhempien näyttelyarvostelut, luonnetestitulokset jne. Jos kasvattajan asenne on sellainen, että hän ei halua kertoa, en halua sellaiselta kasvattajalta pentua. Samoin jos on tehty yhdistelmä, joka ei ole suositusten mukainen (esim. molemmilla sama terveysongelma).

 

Jos olisin kasvattaja, en pitäisi kovin kiinnostavana pennunkysyjänä sellaista, jota ei kiinnostaisi mikään muu kuin hinta ja onko pentuja vapaana. Tulee mieleen että sellainen ei ole harkinnut koko koiranhankkimista eikä ottanut selvää rodusta vaan on saatu päähän että meille otetaan koira, mikä tahansa koira. Ulkonäkö on ehkä huonoin valintaperuste rodulle.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kuusi kaksi