Mitä eroa on 80-luvun hiihtohousuilla ja leggingseillä?
Mitä eroa on 80-luvun hiihtohousuilla ja nykyisillä kalsarimallisilla leggingseillä? Ei mitään, paitsi 80-luvulla hiihtohousujen kanssa käytettiin olkatoppauksin varustettua paitaa.
Kommentit (11)
Eikös hiihtareissa ollut kuminauhat kantapään/jalkapohjan alla.
Väärin.
[quote author="Vierailija" time="19.01.2014 klo 20:49"]
Mitä eroa on 80-luvun hiihtohousuilla ja nykyisillä kalsarimallisilla leggingseillä? Ei mitään, paitsi 80-luvulla hiihtohousujen kanssa käytettiin olkatoppauksin varustettua paitaa.
[/quote]
80-luvun hiihtareihin tuli karmeat polvipussit. Ehkä materiaalit ovat kehittyneet...
Mulla oli kyllä 80- ja 90-luvun hiihtohousuissa ihan lenksut jalkojen alla niin kuin oli 60-luvun hiihtohousuissakin. 90-luvulla oli myös samanlaisia lenggingsejä kuin nykyään.
Hiihtareissa oli usein muistaakseni sellainen sauma edessä.
[quote author="Vierailija" time="19.01.2014 klo 20:53"]
Hiihtareissa oli usein muistaakseni sellainen sauma edessä.
[/quote]
jep. ja niitä hiihtareita ei pystynyt lyhentämään.
Hiihtareissa oli sauma edessä, ja lenksut jalkojen alla jotka voitiin laittaa joko kengän sisään tai päälle. Sen tyyppisiä käytettiin hiihdossa ja myöhemmin niistä tuli muoti-ilmiö 80-luvulla. Ovat muuten jälleen muotia tuolla ulkomailla, ei tietoa koska tulevat Suomeen saakka:
Ympäri mennään ja yhteen tullaan. Mietin tänään katsoessani (taisi olla Uuden musiikin kilpailu), noiden itseäni reilusti nuorempien miesten housuja, että voisin hyvin lähteä ulos sellaisissa löysemmissä pitkissä kalsareissa. Housut EIVÄT siis olleet lökäfarkut.. vaan sellaiset ohuempi kankaiset, joiden haarat oli puolessa reidessä.
ainakin ne hiihtarit, joita itse käytin 90-luvun alussa ala-asteella oli vähemmän vartalonmyötäiset ja tehty muistaakseni jostain joustamattomasta toppakankaasta
Mannerheim kertoi muistelmissaan, kuinka Chevalier-kaartin valkoiset, tiukat housut (olivatkohan ne nyt jostain ohuesta nahasta vai mistä), olisi pitänyt oikeasti vetää märkänä jalkaan ja antaa kuivua päällä, jotta ne olisivat istuneet parhaiten. Eli ihan turhaan miehet niitä legginssejä haukkuvat, olivat pitkään miesten vaate.
Hiihtareissa oli se lenkki, niin kuin lasten ulkohaalareissa, mikä laitetaan jalan alle. Se teki niistä hiihtarit.