Ihan kuin tuntisin vauvan potkivan..
Ei muuten mitään mutten tiedä olevani raskaana. Mulla on siis kierukka. Mutta kyllä alkaa oikeesti tuntumaan siltä että vauva mönkii masussa. Mulla on kyllä tommonen pömppämaha että ei tästa nyt osaa sanoa mikä maha se on.. Tää on siis ihan tosi juttu.. Onko muita jotka oikeesti huomasivat raskautensa vasta tässä vaiheessa? Toivotaan että vaan kuvittelen :/
Kommentit (12)
Ovatko ne tuntemuksia jatkuvia vai hetkittäisiä? Tunnetko kohtua jos menet selällesi makaamaan ja tunnustelet vatsaa? Jos raskaus olisi niin pitkällä että liikkeitä tuntuu, pitäisi kohdun olla jo kasvanut ulos lantiomaljasta.
Monella on varsinkin synnytysten jälkeen ns. haamupotkuja. Eli suoliston liikkeet aiheuttavat samanlaisia tuntemuksia kuin sikiön liikkeet.
Anoppini sai nuorimman lapsistaa käyttämällä kuparikierukkaa.
Sama juttu täällä, hormonikierukka ja potkuja tuntuu. Nytkin potkaisi! :D minulla on stressivatsa ja outoja vatsaoireita muutenkin, ilmaa täys ja vuoronperään ummella ja ribuli. Nyt on kyllä ribuli rauhoittunut, mutta tunnen ruoan ja ilman kulkevan suolenmutkissa.
[quote author="Vierailija" time="16.01.2014 klo 21:03"]Sama juttu täällä, hormonikierukka ja potkuja tuntuu. Nytkin potkaisi! :D minulla on stressivatsa ja outoja vatsaoireita muutenkin, ilmaa täys ja vuoronperään ummella ja ribuli. Nyt on kyllä ribuli rauhoittunut, mutta tunnen ruoan ja ilman kulkevan suolenmutkissa.
[/quote]
...ribuli??
[quote author="Vierailija" time="16.01.2014 klo 21:04"][quote author="Vierailija" time="16.01.2014 klo 21:03"]Sama juttu täällä, hormonikierukka ja potkuja tuntuu. Nytkin potkaisi! :D minulla on stressivatsa ja outoja vatsaoireita muutenkin, ilmaa täys ja vuoronperään ummella ja ribuli. Nyt on kyllä ribuli rauhoittunut, mutta tunnen ruoan ja ilman kulkevan suolenmutkissa.
[/quote]
...ribuli??
[/quote]
Etkö tiedä, mikä on ribuli? Löysä uloste? :D vai mitä et tajunnut?
-6
No mutta miten se kohtu etsitään? Ja miten sen koon tuntee kun en ole kätilö..
ap
ps. Ilmaakin se saattaa olla mutta..
[quote author="Vierailija" time="16.01.2014 klo 21:05"][quote author="Vierailija" time="16.01.2014 klo 21:04"][quote author="Vierailija" time="16.01.2014 klo 21:03"]Sama juttu täällä, hormonikierukka ja potkuja tuntuu. Nytkin potkaisi! :D minulla on stressivatsa ja outoja vatsaoireita muutenkin, ilmaa täys ja vuoronperään ummella ja ribuli. Nyt on kyllä ribuli rauhoittunut, mutta tunnen ruoan ja ilman kulkevan suolenmutkissa.
[/quote]
...ribuli??
[/quote]
Etkö tiedä, mikä on ribuli? Löysä uloste? :D vai mitä et tajunnut?
-6
[/quote]
Voi herran kevät sentään se on riPuli eikä riBuli! Ei hemmetti toivottavasti et puhu lääkärissäkin riBBBBBulista
[quote author="Vierailija" time="16.01.2014 klo 20:59"]En tiedä miltä kohtu tuntuu
ap
[/quote]
Kiinteä, pyöreä alavatsalla. Sormet eivät uppoa toisin kuin ympäröivään kudokseen.
Tee raskaustesti. Sillä varmistuu. Hormonkierukka piti minun vatsani turvoksissa jatkuvasti ja aiheutti lihomista, ihon huononemista ym.
Tunnetko kohtua? jos tuntee vauvan potkivan niin kyllä kohdunkin pitäisi jo tuntua. Onko sulla ilmavaivoja? :D