Minä en ymmärrä lasten synttärikuvioita..
Lapsiamme kutsutaan usein ystävien syntymäpäiville ja heillä on siellä kivaa ja kaikki sujuu hyvin. Sitten kun olisi omat synttärit, niin IKINÄ ei kukaan tule kutsusta huolimatta. Ja olen ihan tavallinen vanhempi ja meillä on ihan tavallinen koti. Sen ymmärrän, että joskus ei sovi, mutta että ei koskaan..? Surettaa lasten puolesta, kun aina laitetaan isoin odotuksin juhlat ja sitten kukaan ei vaivaudu saapumaan. Kutsuihin ei vastata mitään.
Eli kertokaahan, onko teidän lapsilla kavereita, joiden juhliin ei saa mennä jostain syystä tai lapset eivät sinne halua, vaikka sitten omiin juhliin kutsutaankin?
Kommentit (20)
Outoa. Meille aina tulee kaikki kutsutut, paitsi jos joku kipee. Ja meidän lapset on aina menneet, kun on tullut kutsu, paitsi jo ovat olleet kipeinä.
No niin minustakin on outoa. Eipä tuota viitsi ketään kerjätä juhliin, mutta miten sitä aina selittää lapsille, kun ei kukaan tule? En polta, en juo, meillä on siistiä.
Kyllä ne samat naamat meillä juhlii kuin mihin on kutsuttu ja menneet. Semmoisia kymmenen hengen porukoita kullakin muksulla ollut.
Toi onkin jotenkin niin outo ja surullinen ilmiö, että jonkun lapsen juhliin ei mennä. Mä en tiedä ketään irl, enkä omasta lapsuudestakaan, jolle niin olis käynyt, mutta jatkuvasti saa asiasta lukea.
Oikeesti millainen vanhempi ei huolehdi, että kutsuun vastataan menemällä paikan päälle. Äärimmäisessä tilanteessa poissaolo sallitaan. Esim kipeä tai mummon 70 v juhlat samaan aikaan, sekin ilmoitetaan kutsujalle ajoissa.
Kaltaiseni wt junttikin tuon verran tajuaa käytöstapoja ja kun kyseessä on lapsi, pitää olla vielä hienotunteisempi.
Toisaalta palsta on täynnä marisevia akkoja, kun joku kehtaa mennä naimisiin ja omilla ehdoillaan.
Kutsuttuna oleminen on kunnia-asia, siihen kuuluu velvollisuuksia.
Auttaisiko, jos kutsuu siten, että siihen pakko vastata, esim. kasvotusten vieraiden vanhemmille. Esim lappu tarhan lokerossa on helpompi sivuuttaa jos ei nappaa.
Todella outoa... eli ovatko kutsujat ns velvollisuudesta aina kutsuneet, koska ketään ei saa syrjiä, jättää huomiotta tms... ja sitten kun te kutsutte, voivat huoletta ajatella, ettei tarvii mennä, menee kuiten muita?
Mutta, onko sun lapsilla siis kavereita noin yleensä? Iltaisin, viikonloppuisin?
Ikinä en ole tuohon törmännyt. Yritän aina kutsua koko ryhmän tai ainakin kaveriporukan/ kaikki tytöt jne. Joskus oikein ajattelen, että jospa ihan kaikki ei pääsis, mutta yleensä korkeintaan yksi peruu sairauden tai lomamatkan vuoksi. Sen verran kyllä mietin ajankohtaa, että heinäkuussa syntynyt tyttö kutsuu koulukaverit vielä ennen kesäloman alkua. En usko, että kovin moni pääsee keskellä heinäkuuta...
Eikö siis kukaan kutsutuista tule eikä kerro etukäteen, ettei tule? Minkä ikäisistä kyse? Mitä on laitettu kutsuun?
Meillä on lapsi aina mennyt synttärikutsuille, kun saa niitä niin harvoin. Siis ihan priorisoidaan ne ykkösiksi, vaikka olisi mitä menoja. Meillä on niin päin, että meille kyllä tullaan mutta vain kolme kutsutuista (ja kutsuttuja on iso määrä) on kutsunut lasta vastavuoroisesti omille synttäreilleen. Yksikin lapsi on oman lapseni hyvä kaveri ja käynyt meillä vuodesta toiseen synttäreillä mutta ei ikinä ole kutsunut lastani omilleen. Nyt laitoin stopin enkä enää kutsunut viime vuonna. Päätin olla muutenkin tarkempi ja karsia pois ne, jotka eivät koskaan kutsu omilleen. Lapsella on paljon kavereita, joten kutsuttuja on jopa järkeväkin vaihtaa, jos ei vastakutsua koskaan tule.
En kyllä keksi mikä voisi olla :/
Onko teillä ne eri vuodenaikoihin? Asutteko poikkeavassa paikassa muihin kavereihin verrattuna? Keksitkö jotain eroa teihin verrattuna muihin kaveriperheisiin? Onko muutoin jotain kyläilyä tai siis tullaanko teille muulloin kun synttäreinä leikkimään?
Tosi oudolta kuulostaa. Onko lapsilla muuten kavereita, ilmaisesti kun synttärikutsuja tulee? Asutteko jossain korvessa eli kaverit ei pysty kulkemaan itsenäisesti teille? Onko lapset syntynyt esim. jouluaattona ja synttärit pakko pitää juuri silloin? Oletteko jotain himouskovaisia/moottoripyöräjengiläisiä?
Kaverilla on lapsi, jonka synttäreille ei yleensä kukaan tule. Ikävää tietysti eikä ole lapsen syy, ettei omaa minkäänlaisia sosiaalisia taitoja, kokoajan tappelee leluista, syömisistä yms mitä keksiikään. Toiset ovat huomanneet että edes synttärijuhlat eivät suju hyvin.
Tietysti vanhempien pitäisi ilmoittaa poissaolosta, se on todella huonoa käytöstä.
Onko perheenne jollakin tavalla leimautunut ympäristössä? Uskonnollinen? Monet kuvittelee, että uskonnollisessa perheessä vain veisataan virsiä ja yritetään käännyttää, mikä oman kokemuksen perusteella ei pidä lainkaan paikkaansa. Tai "väärä" poliittinen katsomus? Vasemmistolainen kaikkien kokoomuslaisten keskuudessa tai päinvastoin. Vammaisuus? Niin typerää kuin se onkin, niin se saattaa käänyttää monet pois. Tai joku muu ympäristön perheistä poikkeava piirre.
Surullista on, jos lapset jäättävät jopa ilmoittamatta, jos eivät tule. Seuraavalla kerralla kutsukaa vain sukulaisia, mummit ja kummit ja vanhempien sisarukset perheineen. Jättäkää muut kutsumatta ja katsokaa, mitä tapahtuu vai tapahtuuko mitään.
Yksi ainoa paikka on meidän lapsella, jonne ei halua mennä juhlimaan. Tyttö, joka aina kertoo muiden matkivan häntä. Esim. kun mun tyttö (13v) leikkasi pitkän tukkansa lyhemmäksi, edelleen pitkä, niin jo alkoi tuo "kaveri" selän takana supista, että nyt häntä matkitaan...
Siis miten joku voi olla tuollainen, ei se pitkä tukka ja sen leikkaaminen ole kenenkään yksinoikeus. Miten monella tavalla voi pitkää tukkaa leikata?
Samoin kun tyttäreni laittoi väriä koko tukkaansa, jo alkoi supina, vaikka tuolla toisella tytöllä oli vain etutukassa muutama väriraita.
Entäs onko kutsuissa ollut vastauspyyntö? Kokeilkaa vaikka laittaa mahdollisimman selkeästi että "pääsetkö? :) ilmoitathan viimeistään ke 12.2. mennessä tähän numeroon 040xxx xxxx." ? Ja/tai laittakaa kutsutuille viesti muutamaa päivää ennen juhlia "varmistelen X:n synttäreille saapuvia vieraita. Onko Y tulossa?"
Onpa täällä ollut ihanan ymmärtäväisiä vanhempia. Yleensä näihin tällasiin alotuksiin tullaan vittuilemaan, että koska ootte yhteiskunnan pohjasakkaa ja lapsenne on ääliö, sen takia synttäreille ei tulla.
Kuitenkin niiden kaikkein ilkeimpienkin kiusaaja lasten synttäreille löytyy aina vieraita.
En ymmärrä ap minäkään sitä ettei synttäreille mennä, tai ilmoiteta jos ei pääse tulemaan. Sentäs voisi ilmoittaa, että ei tulla ja joku syy.
onko lasten synttärit pahasti joululomalla/hiihtolomalla tai kesällä? voisiko niitä juhlia esim. heinäkuun sijasta jo toukokuussa? Näin minun siskoni kaveri synttärit järjestettiin :)
Lapsilla on muutoin kavereita, siis koulussa ja lapset käyvät kylässäkin välillä kavereilla. Mutta meille ei vain tulla kylään. Synttärit on ihan juhla-aikojen ulkopuolella, joten ei sekään "käy syystä". En kerta kaikkiaan vain tiedä. Surullista, mutta en tälle mahda mitään.. Ja on ollut vastauspyynnötkin, ei ole vastattu. Omat sukulaiset asuvat sen verran kaukana, ettei heistä ole tulijoiksi. Ja ei ne mummot ja papat paljon lapsia ilahduta, kun leikkikavereita kaivataan. :(
sinullahan on niitten vanhempien puhelinnumerot, keiden lasten synttäreillä omasi käyvät? seuraavan kerran et laitakaan kutsuja kortteina, vaan tekstareina. Ja sitten pommitat tekstareilla viikkoa ennen - kolmea päivää ennen - samana päivänä, jahka saavat sanottua tulevatko vai ei?
[quote author="Vierailija" time="16.01.2014 klo 20:25"]
Lapsilla on muutoin kavereita, siis koulussa ja lapset käyvät kylässäkin välillä kavereilla. Mutta meille ei vain tulla kylään.
[/quote]
Ei "vieraaseen paikkaan" osata tulla synttäreille. Osaako lapsesi pyytää kavereita kylään esim. koulun jälkeen?
Jätetään menemättä vain jos lapsi sairaana. Lapsi itsekin haluaa aina mennä juhliin, joten ei tulisi mieleenkään olla viemättä.
Minun lapset tulisi teille!
On vain kerran jouduttu sanomaan ei kiitos, kun ei oltu Suomessa silloin. Aina vastataan kutsuun ja kerrotaan, että kutsuttu tulee, kiitos!