onkohan mulla joku tunne vamma tms. :-/
mä en tykkää kenenkään muun lapsista paitsi omista. omia rakastan todella paljon. muut lapset on kuitenkin vastenmielisiä. en osaa heille mitään sanoa. en halua hoitaa ja hoivata muiden lapsia. en osaa muita lapsia helliä ehkä kehua. en tunne muita lapsia kohtaan paljon mitään. enemmän kuitenkin inhoa, jos jotain pitää tuntea.
Kommentit (13)
Kuulostaa vähän oudolta kyllä, jos ei yksikään muu lapsi herätä mitään
positiivisia tuntemuksia
tai siis minkäs tunteilleen mahtaa mutta mun mielestä tuo on outoa. nykyään taitaa olla varsinkin nuorten naisten keskuudessa hiukan semmoista muoti-ilmiötä että jokainen vuorollaan ensin " tunnustaa" ettei tykkää lapsista ja sitten jo mässäillään ja hehkutetaan hulluna niillä omilla negatiivisilla tunteilla.
eikö tuo ole hiukan erikoista? eikö ne lapset nyt ole ihan ihmisiä vaan? kuka pitää normaalina jos rupean tilittään kuinka tykkään omasta miehestä, mutta muut 25-vuotiaat miehet herättää mussa kauheita oksetuksen tunteita. tai että rakastan äitiäni yli kaiken mutta tunnen vihaa ja vastenmielisyyttä kaikkia muita viiskymppisiä akkoja kohtaan?
että mitäs jos muut aikuiset ajattelisivat ap:n kaltaisten ihmisten lapsista samoin? Miltä tuntuu ajatus, että muut inhoavat ja vihaavat lapsiasi? Lastesi opettajat, kavereitten äidit jne.
Lapsella on oikeus saada hyväksyntää ja myötätuntoa ympärillään olevilta aikuisilta, myös muilta kuin omilta vanhemmiltaan. Uskomatonta ääliömäisyyttä, jos ei sitä tajua. JA uskomatonta yksisilmäisyyttä, jos kuvittelee itse olevansa ihan riittävä määrä rakastavia aikuisia omille lapsilleen.
Vierailija:
tai siis minkäs tunteilleen mahtaa mutta mun mielestä tuo on outoa. nykyään taitaa olla varsinkin nuorten naisten keskuudessa hiukan semmoista muoti-ilmiötä että jokainen vuorollaan ensin " tunnustaa" ettei tykkää lapsista ja sitten jo mässäillään ja hehkutetaan hulluna niillä omilla negatiivisilla tunteilla.eikö tuo ole hiukan erikoista? eikö ne lapset nyt ole ihan ihmisiä vaan? kuka pitää normaalina jos rupean tilittään kuinka tykkään omasta miehestä, mutta muut 25-vuotiaat miehet herättää mussa kauheita oksetuksen tunteita. tai että rakastan äitiäni yli kaiken mutta tunnen vihaa ja vastenmielisyyttä kaikkia muita viiskymppisiä akkoja kohtaan?
Enkä voi tajuta miten heidän vanhempansa voi rakastaa niin typeriä otuksia. Mun äiti aikoinaan suhtautui aivan samalla tavalla muitten lapsiin ja se vaan paheni vuosien myötä. Olen kait perinyt saman ikävän ajattelutavan eikä se kohdistu vain muitten lapsiin vaan ylipäätään lähes kaikkiin perheeni ulkopuolisiin ihmisiin, siis myös omiin vanhempiinikin. Omia lapsiani rakastan ja pidän heitä suorastaan ylivertaisina, joka aika usein nolostuttaa miestäni ja hän käskee minun olla hiljaa kun puheeni on niin ahdistavia. Minä olen psyykkisesti sairas enkä oikeasti voi mitään tunteilleni ja niiden jatkuva peittely on voimia vievää. Terapiasta ei ole ollut mitään apua.
Vierailija:
mä en tykkää kenenkään muun lapsista paitsi omista. omia rakastan todella paljon. muut lapset on kuitenkin vastenmielisiä. en osaa heille mitään sanoa. en halua hoitaa ja hoivata muiden lapsia. en osaa muita lapsia helliä ehkä kehua. en tunne muita lapsia kohtaan paljon mitään. enemmän kuitenkin inhoa, jos jotain pitää tuntea.
Lapset nyt vaan ovat rasittavia, äänekkäitä, uhmaisia jne.
Mutta en näytä tunteitani muille tältä osin ja kohtelen lapsia nätisti aina.
Ja ap:han ei missään kohtaa sanonut VIHAAVANSA muiden lapsia... Mua ainakin ärsyttää suunnattomasti, et nyt kun mulla on omia lapsia, mun pitäis olla kauheen kiinnostunut muiden muksuista... Aiemmin, kun olin lapseton sinkku(lähes kolmekymppinen) se oli kaikille selvää, et en lapsista niin kauheesti välitä yms toki pieninä annoksina ne meni... =) Sitten kun omat kaksoset syntyi, heti oltiin tunkemassa hirveen muksulauman kanssa kylään ja pyydeltiin josko yöhoitoon lapsen saisi..
Ketä kiinnostaa tuntemattomat räkänokat.
ei ainakaan niitä,jotka sun lapsias päivät pitkät hoitaa
Ne opet opettaa ja oppilaat oppii. Iha sama helvetti. t. 13
muiden lapsia kohtaan. toki rakastat omia lapsiasi eniten, eikä sinun tarvitse muiden lapsia rakastaakaan. mutta jonkinlaista suojelunhalua tai lämmöntunnetta varmaan tunnen itse muistakin lapsista. joskus kyllä ärsyttää kieltämättä toisten lapset, mutten niitä vihaa. aina itkenkin kun luen esim lapsen kuolinilmoituksen tai uutisia joissa lapset kärsii :(