Cheekin megahitti "Timantit on ikuisia" on ehkä vuosituhannen merkittävin biisi
Kansainvälisesti verraten! Mikä kappale, mikä sanoitus! Ei voi kun antaa täydet pinnat ja isot aplodit!
Kommentit (27)
[quote author="Vierailija" time="25.11.2013 klo 20:45"]
Kansainvälisesti verraten! Mikä kappale, mikä sanoitus! Ei voi kun antaa täydet pinnat ja isot aplodit!
[/quote]
Niin, todellakin MIKÄ sanoitus? "tää ei tuu poistuun täältä koskaan" wtf?! Mistä on kyse? Kuka tekee kuutiopään lyriikat?
Olen historianopettaja lukiossa. Huomenna alkavalla Suomen historian kurssilla aion skipata Ruotsin vallan ajan, jotta meillä on aikaa lukea Cheekistä.
Niimpä niin, ihanaa kun asuu ulkomailla niin välttyy tämmöisiltäkin paljon paremmin. Ensimmäistä kertaa nyt kuulin kyseisestä kaverista, YouTubetin ja mistään en kyllä oo paitsi jäänny...
Joo en kyllä voinut uskoa korviani kun kävin kuuntelemassa tämän joka puolella hehkutetun kappaleen... ihan jäätävää ulinaa.
Aivan mahtava biisi! Tätäkö se Katainenkin luukutti kybällä Kesärannassa Stubbin kanssa?
Provot hiljaa poskesta. EI VAAN JAKSA.
HAHAHAA, taitaa jopa cheek itse kirjoitella, en yhtään ihmettelisi....
Kuka on Cheek? Ja miten se liittyy James Bondiin?
Hei Jare, nyt alkaa jutut olemaan jo sellaisia, ettei mene vain luovan hulluuden piikkiin. Soita aamulla Mehiläiseen tai muulle yksityislääkäriasemalle, osaavat auttaa sinua paremmin kuin AV-mammat.
Timantit ovat ikuisia, mutta tsiikin posket ovat hiiltä. :D
Jare, Jartsa, Jartsukka. Palaapa nyt sinnen Lahen keskiluokkaisiin ghettoihin ja vetäisi vaikka hanskaan siinä Niinistön kuvan edessa. Vai onks sulla Pahvi-Sauli? On tietysti. Ja bling bling ja huorii, eikun siis mimmei, no okei on ne huorii sillon, koska ne on mimmei. Mies ei voi olla huora. Tai ei ainakaan Jare, Jartsa, Jartsukka eikä varsinkaan Pahvi-Sauli, joka on vain nuoreensekaantuja.
Minusta tuo kappale kertoo Jare Tiihosesta ja hänen faneistaan jotain. "Timantit on ikuisia" särähtää aika pahasti korvaan, koska tuossahan on räikeä kieliopillinen virhe. Timantit ovat ikuisia, sanoisi Vexi Salmi - johan me sen opimme silloin, kun 007 seikkaili elokuvassa "Diamonds Are Forever".
Olen nyt maininnut tuosta virheestä kahdelle 30-40 -vuotiaalle Cheek-fanille, joiden mielestä on täysin yhdentekevää, tietääkö Cheek edes mitä ovat piste ja pilkku - niin fiksusta ja ihanasta miehestä on kuulemma kyse. Varmasti on naisten mieleen, sitä en lähde kieltämään, mutta että vielä fiksu kaveri kyseessä? Henkilö on lippalakkeineen jämähtänyt 18-vuotiaan tasolle, vaikka ikää taitaa olla reilusti yli kolmekymmentä.
[quote author="Vierailija" time="25.11.2013 klo 20:45"]
Kansainvälisesti verraten! Mikä kappale, mikä sanoitus! Ei voi kun antaa täydet pinnat ja isot aplodit!
[/quote] Mitkas pinnat antaisit englannin kielisesta kaannoksesta? "at Miami", "make sin", five-ton check" jne.! Jarisyttavan huono.
[quote author="Vierailija" time="26.11.2013 klo 00:00"]
[quote author="Vierailija" time="25.11.2013 klo 20:45"]
Kansainvälisesti verraten! Mikä kappale, mikä sanoitus! Ei voi kun antaa täydet pinnat ja isot aplodit!
[/quote] Mitkas pinnat antaisit englannin kielisesta kaannoksesta? "at Miami", "make sin", five-ton check" jne.! Jarisyttavan huono.
[/quote]
Et kai luule että Cheek on itse kääntänyt laulunsa englanniksi? Kyllä ne on niitä innokaita faneja, jotka käännöksiä kirjoittelevat nettiin, usein teinityttöjä.
Asiasta voidaan olla montaa eri mieltä. Itse en pidä kappaletta mitenkään ihmeellisenä. James Bondista lainattua tekstiä riimiteltynä sopivaan muotoon. Nyt jo radiokanavien loppuunkuluttama biisi, joka aiheuttaa pelkkää ärtymystä.
Timantit ovat ikuisia - kappale oli elokuun lopulla Spotifyn Global-listalla sijalla 100. Kyseessä siis Spotifyn kokoama lista kaikista palveluista soitetuista kappaleista maailmanlaajuisesti. Kova suoritus.
Mielestäni Cheek on ehkä kuitenkin jopa historian tärkein artisti ja timantit ovat ikuisia -biisi ansaitsee paikkansa tulevaisuuden historiankirjoissa.
Kohtuullisen huono provo, ei jatkoon.
Hirveä renkutus.