Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

ahdistunut ope

Vierailija
25.11.2013 |

Ahdistaa ihan sikana olla töissä. Oon yläasteen ope, ja viime aikoina oon lukenut netistä, kuinka oppilaani siellä toitottavat vihaavansa mua yms. Pitäs varmaan antaa mennä toisesta korvasta sisään ja toisesta ulos. Oon ollut opena 15 vuotta, mutta silti ahdistaa. Oppilaat ovat muuttuneet vuosien aikana koko ajan haastavammiksi.

Kommentit (43)

Vierailija
1/43 |
26.11.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="25.11.2013 klo 19:27"]

Nooo tilipussi lohduttanee. Missään muussa hommassa et tienaa sellaisia summia niin vähällä vaivalla.

Tjaa, no lennonjohtajat ehkä. Tosin niilläkin on vastuullaan kymmenien miljoonien koneet ja sadat ihmishenget.

 

[/quote]

 

 

 

Haha haha

 

Ap

 

Vierailija
2/43 |
26.11.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koitapa keskustella niiden oppilaiden kanssa. Kuin vertaisille. Niitä näitä ensin, vaikka omia nuoruusmuistojasi tai mitä vaan. Harrastuksestasi. Kissoista. Mistä vaan tykkäät. Yliäänihävittäjistä. Silloin tällöin tunnilla tuot itsestäsi sen inhimillisen puolen esiin. Muutaman minuutin käytät tällaseen. Kysyt niiltä jotain niiden jutuista, harrastuksista, lomasta, viikonlopusta.

 

Sitten voit jossain vaiheessa ottaa esille vaikka tuon kiusaamisasian. Ei niin, ehkä, että tiedät mitä netissä susta lukee. Mutta kopioit vaikka jonkun lehtijutun aiheesta nettikiusaaminen koulussa/työpaikalla ja nettietiketti. Luet sen. Herätät keskustelua.

 

Katso, mitä tapahtuu.

 

Luulen olevani aika pidetty ope. Mulla on luokassa kuri, pulinat pois. Mutta joka tunnissa on myös sellasia kepeitä keskustelutuokioita.

 

Välillä, kun alkaa narina,me ei jakseta. Niin sanon ihan suoraan, että kuulkaas enot, meillä on tän verran kirjaa jäljellä ja näin monta tuntia lukukaudesta jäljellä. Jos te haluatte elämässä muutakin kuin räkiä ostarin edustalla asfalttiin, nämä on pakko käydä läpi. Tämä kirja voi olla se este teidän ja Ferrarin välillä - tai mikä nyt onkaan elämässä se tavoite. Plus, että mä saan palkkaa, että opetan tän teille. Ja nyt 15 minsaa me opetellaan ja te kuuntelette. Sitten 5 minsaa me jumpataan. Sitten 10 minsaa te teette tehtäviä. Ja sitten me voidaan pelata lopputunti hirsipuuta. You game?

 

Yleensä ne tyytyy tähän, kun ne pakolliset hommat perustellaan ja se tylsä osuus on pilkottu, ei ikuisuuden kestäväksi oppitunniksi vaan pieniksi pätkiksi. Ja välissä on jotain ihan muuta.

 

Kokeile.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/43 |
26.11.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yksi mikä auttaa myös tuossa kurin pitämisessä on tiukka peli. Että kuulkaas, meillä voi olla täällä oppitunnilla ihan jees, jos te olette ihmisiksi. Tai nämä mun tunnit voi olla teille maanpäällistä helvettiä, jos yritätte pistää koko homman ihan apinataloksi. Mitä te haluatte?

Vierailija
4/43 |
26.11.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei AP, älä lue nettikirjoituksia. Niistä saat vain pahan mielen ja taas yhden unettoman yön.

Yläkouluikäiset tuntevat nykyään oikeutensa erinomaisen tarkasti. Vastuu on vain unohtunut. Suurin osa on vielä oikeutoimikelvottomia, joten ei kannata tehdä tutkimuspyyntöjä ja vastaavia. Jäin miettimään, tietääkö rehtorisi noista kirjoituksista? Jos ei, niin puhu hänelle ja pyydä katsomaan. Jos hän on tolkun mies tai nainen, niin hän puuttuu asiaan. Ei toista ihmistä kohtaan saa käyttäytyä epäkunnioittavasti.

Yhdeksikölle suosittelen lämpimästi parin kolmen vuoden työrupeamaan yläkoulussa nauttimassa sitä päätähuimaavan kovaa palkkaa. Ehkä asenteesi muuttuu hieman. 

Vierailija
5/43 |
27.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuskin on tavoissasi tai opetustyylissäsi mitään suurempaa vikaa. Kyllä se on ne oppilaat. Järkyttyneenä olen saanut seurata miten oppilaiden "taso" on kautta linjan romahtanut. Tasolla tarkoitan käytöstä, mutta myös aiemmin (ala-asteella) opittuja asioita. Tuntuu, että sieltä ei ole tarttunut mitään mukaan ja siksikin yläasteella ei jakseta keskittyä. Ihan jo yksistään asiat ovat ylivoimaisia, kun mitään muistirakennelmaa / taustaa mihin uusia asioita lokeroisi ei ole olemassakaan. Yhtä suurta puuroa. Ja sitten hoetaan V¨¨ü sitä ja V¨¨¨ü tätä kun ei muuta osata. Ja peukaloidaan kuin apinat jotain älypuhelinta. 

 

Aina luokkaan joku hiljainen ahertajakin mahtuu, nämä sitten jatkanevat yliopistoon jne. mutta enemmistön kohdalla ei voi pian kuin ihmetellä mihin voisivat sijoittua?

Vierailija
6/43 |
27.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

36: kuule ne säheltäjät menestyy nykymaailmassa ja hiljaiset puurtajat vaarassa syrjäytyä. Mutta kyllä inhottaviakin opeja löytyy, vika ei aina oppilaissa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/43 |
27.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="25.11.2013 klo 18:36"]

Ahdistaa ihan sikana olla töissä. Oon yläasteen ope, ja viime aikoina oon lukenut netistä, kuinka oppilaani siellä toitottavat vihaavansa mua yms. Pitäs varmaan antaa mennä toisesta korvasta sisään ja toisesta ulos. Oon ollut opena 15 vuotta, mutta silti ahdistaa. Oppilaat ovat muuttuneet vuosien aikana koko ajan haastavammiksi.

[/quote]

 

Toivottavasti et ole opettaja kun aloitus vaikuttaa keskenkasvuisen kirjoittamalta, mutta jos olet niin en ihmettele miksi nykyään kouluilla menee niin huonosti.

Vierailija
8/43 |
27.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kodin tehtävä on kasvattaa lapsista hyvin käyttäytyviä ja toiset huomioon ottavia ihmisiä. Tietenkin erityisesti yläkoulussa opettajan täytyy olla oikeanlainen, jotta saa hormoonihöyryissä pyörivän luokan toimimaan. Täytyy olla aikuinen, sinut itsensä kanssa, napakka, oikeudenmukainen, osata nauraa itselleen ja aito. Kehityspsykologia täytyy olla hyvin hanskassa ja kyky ymmärtää erilaisia ihmisiä ja tapoja oppia. Se, on totta, että opettajan täytyy sietää itseensä kohdistuvaa huomiota esim. ulkonäöstä, niin kauan kuin se on sukkelaa sanailua ja suhtautua siihen itselleen nauraen. Törkeyksistä ei voi pimahtaa, vaan täytyy tyynen rauhallisesti selittää ja näyttää, mitkä on ne tavat, jolla toisia puhutellaan ja tehdä rajat selväksi. Nuoret elävät kehitys vaihetta, jossa kyseenalaistetaan asioita. Sopivuuden rajojen kokeilu, näsäviisastelu sekä muka nokkelat kommentit kuuluvat settiin. Näitä murrosikäisen piirteitä ei kotoa käsin voi kokonaan poistaa. Kyllä villeimmästä ja suulaimmastakin vilperistä näkee, jos siellä pohjalla on kotoa opittu hyvä kasvatus ja esimerkki. On kuitenkin vanhempia, jotka " kasvattavat" lapsiaan hyvään käytökseen puheissaan, mutta pilaavat omalla esimerkillään asian. He saattavat kotona jatkuvasti esim.arvostella ja haukkua lasten kuullen työkavereita, naapureita yms. Silloin asenne tarttuu lapsiinkin. He kokevat olevansa oikeutettuja sanomaan toisista mitä vaan. Myös jokaisen, joka kirjoittaa anonyymina törkeyksiä nettiin, haukkuu ja halveeraa pitäisi katsoa peiliin. Nuoret lukevat esim.tätäkin palstaa ja monet kirjoitukset ovat niin ihmisarvoa alentavia ja järkyttävän alatyylistä kirjoitusta, että normaali ihminen voi pahoin. Mitä aikuiset edellä, sitä nuoret perässä.

 

Vaikka opettajan täytyy tietyille kommenteille nauraa, niin on tietysti raja milloin on otettava poliisiin yhteys. Jos esim.netissä kirjoitellaan jotain, joka on herjausta ja rikkoo kunnianloukkauksen rajat. Se on myös nuoren edun mukaista, että lain rikkomuksista tulee seuraamuksia. Se voi olla tarpeellinen ja tulevaisuutta ajatellen hyödyllistä.

 

Halusin vielä sanoa, että suurin osa nuorista on kuitenkin hyviä ihmisen alkuja ja käyttäytyvät esimerkillisesti. Pieni rajojen venytys kuuluu ikään. Eniten nuoret kaipaavat aikuisilta hyväksymistä. Erityisesti ne, jotka käyttäytymisen perusteella näyttävät sitä vähiten kaipaavan. Aikuinen saavuttaa auktoriteetin arvostamalla nuorta, olemalla turvallinen, jämäkkä, ennustettava, oikeudenmukainen, huumorintajuinen ja aito.

 

t: opettaja, äiti

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/43 |
27.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tulihan se sieltä! Ehdin jo odotellakin! Yhdeksikkö se tuntuu tietävän opettajan työmäärän. Suosittelen lämpimästi työtä yläkoulun puolella, Jätäpä tunnit valmistelematta ja mene niine hyvinesi luokkaan. Täys sota on käynnissä, ennen kuin vartti on tunnista kulunut. Vaikka oppilaat osaavat olla melkoisia p-päitä, niin kyllä ne loppujen lopuksi arvostavat sellaista opettajaa, joka tekee "läksynsä" eli tietää, mitä ko. tunnilla tehdään. Entäpä ysi, onko sulla kokemusta kokeiden laadinnasta ja korjaamisesta? Silloin kun on useita kokeita peräkkäin, ei ole puhettakaan mistään kahdeksan tunnin työpäivästä, kakasitoista tuntia on lähempänä totuutta.

Vaikka hittojako minä näitä sulle selitän. Kuulut juuri siihen porukkaan, jolla on vahvat mielipiteet vailla todellisuuspohjaa etkä varmasti ole mielestäsi koskaan väärässä. Jos sulle edes yrittää selittää, miten asia todellisuudessa on, niin syytät trolliksi. Sen olen saanut tällä palstalla muutaman kerran kokea juuri kouluasioihin liittyen. Lähes 35 vuoden kokemus alalta ei paina sinun tietosi rinnalla yhtään mitään. No niin, heitäpä nyt sitten alapeukut ja hauku vielä trolliksikin, niin saat mielesi kokoon.

Vierailija
10/43 |
27.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kosta se niille luokassa, anna vihan virrata!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/43 |
27.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="26.11.2013 klo 19:05"]

Koitapa keskustella niiden oppilaiden kanssa. Kuin vertaisille. Niitä näitä ensin, vaikka omia nuoruusmuistojasi tai mitä vaan. Harrastuksestasi. Kissoista. Mistä vaan tykkäät. Yliäänihävittäjistä. Silloin tällöin tunnilla tuot itsestäsi sen inhimillisen puolen esiin. Muutaman minuutin käytät tällaseen. Kysyt niiltä jotain niiden jutuista, harrastuksista, lomasta, viikonlopusta.

 

Sitten voit jossain vaiheessa ottaa esille vaikka tuon kiusaamisasian. Ei niin, ehkä, että tiedät mitä netissä susta lukee. Mutta kopioit vaikka jonkun lehtijutun aiheesta nettikiusaaminen koulussa/työpaikalla ja nettietiketti. Luet sen. Herätät keskustelua.

 

Katso, mitä tapahtuu.

 

Luulen olevani aika pidetty ope. Mulla on luokassa kuri, pulinat pois. Mutta joka tunnissa on myös sellasia kepeitä keskustelutuokioita.

 

Välillä, kun alkaa narina,me ei jakseta. Niin sanon ihan suoraan, että kuulkaas enot, meillä on tän verran kirjaa jäljellä ja näin monta tuntia lukukaudesta jäljellä. Jos te haluatte elämässä muutakin kuin räkiä ostarin edustalla asfalttiin, nämä on pakko käydä läpi. Tämä kirja voi olla se este teidän ja Ferrarin välillä - tai mikä nyt onkaan elämässä se tavoite. Plus, että mä saan palkkaa, että opetan tän teille. Ja nyt 15 minsaa me opetellaan ja te kuuntelette. Sitten 5 minsaa me jumpataan. Sitten 10 minsaa te teette tehtäviä. Ja sitten me voidaan pelata lopputunti hirsipuuta. You game?

 

Yleensä ne tyytyy tähän, kun ne pakolliset hommat perustellaan ja se tylsä osuus on pilkottu, ei ikuisuuden kestäväksi oppitunniksi vaan pieniksi pätkiksi. Ja välissä on jotain ihan muuta.

 

Kokeile.

[/quote]

 

"Pelataan lopputunti hirsipuuta". Et ole tosissas! Mun yhdelläkään tunnilla ei pelata mitään hirsipuuta. Entäpä jos luet opsista, mitä siellä pitäisi tehdä, se hirsipuu kun ei valitettavasti kehitä saati opeta ketään!

 

Vierailija
12/43 |
27.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tosiasia on kuitenkin se, että niitä tiukkoja, jotka edes yrittävät opettaa, niitä arvostetaan. Saattaa siis olla, että haukutaan netissä, mutta oikeasti arvostetaan. Esim. meillä oli matikan opettajana "mäntti", jota pilkattiin hänen nörttitaipumuksistaan.

 

Mutta nimittelemällä tätä opettajaa "mäntiksi" osoitettiin itse asiassa arvostusta, se opettaja, jolla ei ollut halveeraavaa lempinimeä, oli merkityksetön, ei tärkeä.

 

Eli kaikkea ei pidä ottaa niin vakavasti!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/43 |
27.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ainakin omana kouluaikanani (syntynyt 88), me paremmin menestyvät todellakin arvostimme tiukkoja opettajia: työrauha on tärkein. Muussa kuin oppimistarkoituksessa tunneilla hengaavat arvostivat ehkä suunsoittoa. Tsemppiä ap. Opettajuus on epäkiitollinen ammatti. Kunhan vain ajattelee oppilaidensa parasta, tekee oikein. Jokaisella opettajalla on oikeus omaan persoonaansa ja tyyliinsä.

Vierailija
14/43 |
25.11.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oletko tiukka ja vaativa ope ja siksi susta ajatellaan noin? Siinä tapauksessa olet hommasi hoitanut hyvin.

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/43 |
25.11.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen todella tiukka ja vaativa, mutta en ilkeä. Ajattelen aina oppilaitteni parasta. Viime aikoina oon vaan alkanut murentua. Norsun nahkani hapertuu - en enää kestä kaikkea vittuilua.

 

Ap

Vierailija
16/43 |
25.11.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voi sinua =(. Maailman epäkiitollisin ammatti, mä en kestäisi. Voimia.

Vierailija
17/43 |
25.11.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Otan osaa. Ymmärrän tunteen. Minusta piti tulla opettaja. Ei vain ottanut tulta alleen. Ammatin vaihto olisi edessä. Ikää vain alkaa olla liikaa.

Vierailija
18/43 |
25.11.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kunnianloukkaussyyte vain kehiin. Ota yhteyttä OAJ:n asianajaan. Tuollaista ei saa hyväksyä, vaan jos et reagoi tuohon, annat esimerkin, että noin saakin käyttäytyä. Ja jos opettajaa voi nimitellä netissä, yhtä hyvin sitten voi koulukiusata luokkatoveriaankin...

 

Mulla on opetuttava ammattikoulussa, jonka mielestä opettajien pitää vaan ottaa vastaan oppilaiden haukut ja tappo- ja pahoinpitelyuhkaukset. Että se on osoitus siitä, miten nuoret on vaan nuoria ja siitähän opelle maksetaan, etä sietää niitä nuoria...

 

Olen aika vahvasti eri mieltä. Ei missään voi mennä ihmisiä julkisesti haukkumaan ja esittämään uhkauksia ilman seuraamuksia. Ei netissä eikä tosielämässä.

 

Tee asialle jotain äläkä ruikuta!

Vierailija
19/43 |
25.11.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tulee ihan se vanha sanonta mieleen, paha kello kauas kuuluu... Nykyään monien oppilaiden kohdalla vaan on se ongelma ettei kotona ole aikuiset opettanut, kuinka oikeassa elämässä tulee käyttäytyä.  Sitten, kun tulee vihdoin joku, joka uskaltaa sanoa ei kaikelle lapselliselle pelleilylle, niin siitähän nämä "kullannuput" ei tykkää. Neuvoisin tekemään poliisille kunnianloukkaussyytteen, koska ei nettiinkään nyt seurauksetta voi mitä tahansa kirjoitella. 

 

Jaksamista opettajille! Itse en työssänne jaksaisi, juuri näiden oppilaiden takia, joita kotona ei ole jaksettu kasvattaa ajoissa oikealle tielle. 

Vierailija
20/43 |
25.11.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Arvostan tiukkaa ja vaativaa opea; luulen, että oppilaatkin omalla tavallaan.
Mutta ehkä kannattaisi näyttää joskus sitä pehmeämpää puolta: vitsailla ja naureskella oppilaiden kanssa, olla kaikenkaikkiaan rennompi. Omalle teinille olen tolkuttanut, että oppimisen kannalta on erittäin tärkeä, että opettaja on vaativa eikä mikään taivaanrannanmaalari. Tyttö ainakin ymmärtää, koska kohdalle on sattunut tiukka ope ja toisena vuonna löysäilijä ja oppimistulokset oli selkeästi plussaa tiukan puolella.