Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Ovatko tavalliset peruskoulun opet tavallista tyhmempiä?

Vierailija
12.11.2013 |

Kuulin tapauksen jossa opettajaa(mies) oli syytteessä pahoinpitelystä oikeudessa.Mies ei tuntunut pysyvän kärryillä oikeudessa ollenkaan,oli selvästi krapulassa ja keksi vastauksia päästään.Tuli mieleen miten tyhmiä rikolliset ovatkaan.Kiristämällä todistajia kertomasta totuutta voi joutua suurempiin ongelmiin.Pienenä vihjeenä.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
12.11.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joskus on tuntunut että alakoulun opettajat ovat taatuneet samalle tasolle opetettaviensa kanssa. Vanehmpain illassakin opettaja puhui meille vanhemmille kuin pikkulapsille. Ensin ajattelin että hän yrittää kevetää tunnelmaa pikku esityksellä, mutta sitten kun se vain jatkui, tajusin että se muija on ihan tosissaan ja luulee että aikuisille ihmisille pitää kaikki vääntää rautalangasta ja varmistaa vielä että ihan jokainen tajusi.

Vierailija
2/7 |
12.11.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

no mieti! Isäntä on tapajuoppo.Juo lomansa ja kaikki viikonloput.Lopulta tosiaan ne aivosolut katoaa ja osaa enää perusasiat.Tämä opettaja on todella vanhan miehen aivoilla toimiva elävä ruumis.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
15.11.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse ainakin olen kohdannut kaikkein ilkeimmät ja henkisesti pahantahtoisimmat aikuiset nimenomaan ala-asteella.

Vierailija
4/7 |
15.11.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muistanpa vaan alakoulun open, joka selitti Aleksis Kiven päivänä lapsille, että oikeastaan 7 veljeksessä oli 6 veljestä ja se 7. veljes, Eero, olikin KOIRA. Lasten piti tehtäväänkirjoittaa kaikkien veljesten nimet ja sitten lisätä, että Eero-koira.

 

Pikkusisko sitten koulusta tultuaan mulle ihmetteli, että oliko oikeesti se Eero koira? Hän ei ollut tiennytkään!Olin itse silloin yläkoulun vikalla ja ihan häh,mistä sä puhut... Kyllä meille nauru maittoi. :)

 

Ope oli sitten seuraavana päivänä nolona korjannut, että vanhemmat oli soitelleet. Ei se Eero kuulemma koira olekaan...

 

Mahtavaa, kun opettajan kokemus yhdestä kansamme merkkipaaluteoksista rajoittuu Kunnaksen Seitsemään koiraveljekseen ja Voimalla seitsemän miehen -lauluun. :D :D

 

No joo, olen itse alakoulun ope. Mutta Aineenopen taustalla. On ne osa noista muista tuolla opehuoneessa aika tahvoja joo. :)

Vierailija
5/7 |
15.11.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tää on kyllä aika metka keskustelu taas vaihteeksi. Eiköhän peruskoulun opettaja ole keskimäärin aika paljon fiksumpi ja älykkäämpi kuin mattimeikäläinen kadulta. Jo pelkästään se, että opettajaksi opiskelemaan pääseminen on niin vaikeaa, valikoi tuohon joukkoon keskimääräistä älykkäämpiä tyyppejä. Se, miten yksittäiset ammatin edustajat käyttäytyvät, onkin sitten ihan eri juttu. 

Vierailija
6/7 |
15.11.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Riippuu opettajasta. Monet aineenopet on tosi fiksuja, itseasiassa suurin osa aineenopettajista on vähintään kohtuullisen älykkäitä. Luokanopettajissa taas on vaihtelua tosi paljon. Kaikkea löytyy suorastaan yksinkertaisista todella fiksuihin.

 

Tämä näkemys yli 10 vuoden työkokemuksella eri kouluissa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
15.11.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Luokanopettajakoulutukseen valitaan melkein pelkästään kiitettävin arvosanoin lukionsa suorittaneita nuoria naisia. Miehet pääsevät hiukan heikommilla papereilla.

Sinä se AP olet todella huippuälykäs, kun pystyt yhden krapulaisen edustajan perusteella arvioimaan koko ammattikunnan älynlahjat. Samaa logiikkaa käyttäen voisin sanoa, että kaikki av-palstalle kirjoittavat ovat ääliöitä.