Miksi ihmiset hajottavat banaanitertut kaupassa?!?
Banaanipensaathan on vartavasten lohkottu tertuiksi. Miksi niitä pitää hajoittaa?
Kommentit (12)
Haluat 5tertun seasta sen keskimmäisen joka näyttää parhaalta?
[quote author="Vierailija" time="12.11.2013 klo 15:51"]
Jos haluan ostaa kaksi banaania, niin miten se muuten onnistuu?
[/quote]
Kyllähän se Terttu säilyy.
[quote author="Vierailija" time="12.11.2013 klo 15:52"]
Haluan hajottaa sen. Minkäs teet?
[/quote]
Kirjoitan Aihe vapaalle.
ööööö..... äkkiseltään tulee mieleen taas joku provo...
Mutta, mutta... Minä ainakin usein otan vaan puolet tertusta kun en tarvitse enempää.. Ja aika usein tertut ovat samankokoisia, eli siis joku pitää hajottaa. En näe tässä mitään elämää suurempaa ongelmaa?
Vanhoilla akoilla on sellainen tapa että ne lämii ja puristelee koko laarin hedelmät etsiäkseen parhaat kolme yksilöä.
Toki itsekkin voin ottaa tertusta vain kaksi banaania, en osta kuutta siksi että ne ovat sen kokoisissa nipuissa, jos en tarvitse kuin kaksi.
[quote author="Vierailija" time="12.11.2013 klo 15:56"]
Vanhoilla akoilla on sellainen tapa että ne lämii ja puristelee koko laarin hedelmät etsiäkseen parhaat kolme yksilöä.
Toki itsekkin voin ottaa tertusta vain kaksi banaania, en osta kuutta siksi että ne ovat sen kokoisissa nipuissa, jos en tarvitse kuin kaksi.
[/quote] Vanhat akat lämii, sinä otat....oukei.
Tämä pakkomielteeni alkoi banaaneista. Aina ne kaksi parasta on väärässä tertussa( huom, lue oikein: ei siis Tertussa). Siiten huomasin myös kaljatölkkien olevan tertuissa, aloin hajoittamaan myös niitä. Kaksi parhaimman makuista oli aina siinä kuuden tertussa. Nyt tunnen pakottavaa tarvetta hajoittaa myös sukkaparit. Haluan ostaa vain yhden sukan kerrallaan. Mistä apua.
Miksi banaanit on tertussa? Se on Tertun oma asia.
Vai että ihan banaanipensas...
Virallinen nimitys on banaanipuu, vaikka se onkin putkilokasvi.
Banaanit kasvaa puissa isoissa tertuissa. Puuta ei lohkota, vaan banaanitertusta irrotetaan banaanit myyntiä varten, sillä tertussa on useita kymmeniä banaaneja.
Jokainen sitten ottaa sen minkä tarvitsee jo valmiiksi lohkotuista tertuista, vaikka sitten vaan puolet.
miten päin banaanit ovat tertussa?
Jos haluan ostaa kaksi banaania, niin miten se muuten onnistuu?