Miten jaksatte niin hyvin niin kevyellä aamiaisella?
Kaverit tuntuvat aamulla vaan juovan kupin kahvia tai hotkaisevan jotain pientä. Itse syön aina runsaan aamiaisen; kasvismunakkaan, luumuja tms. muuta hedelmää, jogurttia, maitoa jne. Mulla on aivan hirveä nälkä kun herään. Aamulla kuitenkin on paljon touhua, koiran pissattaminen, lasten vieminen hoitoon, työmatkat jne. ja päivän intensiivisimmät työtunnit ovat ennen lounasta (klo 12). Sama hommahan se on muillakin, mutta he suoriutuvat siitä reippaanlaisesti pelkällä pikko kökkäreellä puuroa tai leivänpalalla.
Onko ihmisten energiankulutus tosiaan näin erilaista, vai onkohan näiden ihmisten ruokarytmi muutenkin sitten painottunut iltapäivään ja iltaan?
Kommentit (14)
Minä en ole koskaan oikein saanut aamuisin mitään alas. Reilummasta aamupalasta tulee vain maha kipeäksi, en tiedä mistä se johtuu. Tänään söin persikan ja join ison lasin vettä, ihan vain että mahakin heräisi päivään.
Herään seitsemän pintaan ja syön lounaan yhden- kahdentoista aikaan. Ja olen normaalipainoinen.
Minä taas uskon että jos illalla syö aterian, se lihottaa enemmän kuin aamulla syöty samanlainen annos.
Päivällä ihminen liikkuu ja kuluttaa sen energian helpommin, illalla katsotaan telkkaria ja mennään nukkumaan eikä ruuansulatuskaan oikein toimi.
En syö aamulla mitään. Juon kupin kahvia vaan. Minulla itse asiassa ei tule ollenkaan nälkä ennen 12.30 lounasaikaa, kunhan en herätä vatsaa ruoalla. Sen sijaan jos menen syömään jotain pientä, vaikka pari keksiä, alkaa nälkä huutaa vähän väliä ja sitten on syötävä koko aamupäivä. Katson paremmaksi pitää öisen paastotilani voimassa aamupäivän.
Noudatan ihan tietoisesti 16/8 pätkäpaastoa, eli minulla on joka päivä 16 tunnin paastoaika ja 8 tunnin syömisikkuna. Koska olen iltaihminen, olen valinnut syömisikkunani ajaksi 12.30-20.30. Pari viikkoa kesti tottua 16 tunnin vuorokausittaiseen paastoaikaan, mutta nykyään nälkä ei vaivaa enää lainkaan paastoaikana.
On muuten ollut upeat tulokset pätkäpaastolla: painoa on lähtenyt kilon verran viikossa, energiaa on kuin pienellä kylällä, iho on parantunut merkittävästi, epämääräiset huimaukset ja heikotukset jotka minua ennen piinasivat ovat kadonneet.
[quote author="Vierailija" time="05.09.2013 klo 10:02"]
Minä taas uskon että jos illalla syö aterian, se lihottaa enemmän kuin aamulla syöty samanlainen annos.
Päivällä ihminen liikkuu ja kuluttaa sen energian helpommin, illalla katsotaan telkkaria ja mennään nukkumaan eikä ruuansulatuskaan oikein toimi.
[/quote]
Tutkimustieto ei kyllä ollenkaan tue uskomustasi. Päinvastoin on todettu että sillä ei ole mitään merkitystä mihin aikaan kalorinsa syö, vaan pelkästään se syöty kokonaiskalorimäärä suhteessa kulutukseen vaikuttaa siihen mihin paino asettuu.
Toki välillisesti sitä kautta se voi vaikuttaa, että jos syö oman kroppansa vuorokausirytmin vastaisesti, voi tulla helposti syöneeksi liikaa kaloreita. Minulle yritys syödä "terveellinen" aamupala aiheutti tuota. Minulla ei aamu-unisena tehnyt aamulla mieli ruokaa, mutta väkisin söin, koska sanottiin että se on terveellistä ja laihduttavaa. Kuitenkin minulla oli illallakin nälkä, joten söin silloinkin. Yritin vielä onneton syödä illalla vain kevyesti, syödä lounaalla ja aamulla pääosan. Sitten illalla taistelin kauheita ruoka- ja makeanhimoja vastaan.
Mutta kun uskoin että kroppani on iltaotus, niin kaikki ruokahimot ja liikaläskit katosivat. En syö enää aamupalaa. Syön vain kevyen lounaan, mutta illalla klo 20 vedän kunnon aterian makeine jälkkäreineen. Eipä ole enää iltanälkää, koska syön itseni luvan kanssa ruokaa täyteen illalla.
Aamuisin kaksi ekaa tuntia mennään kahvin voimalla, koska en yksinkertaisesti pysty syömään mitään. Kasilta sit pääsee ekan kerran kahvitauolle ja syön lautasellisen puuroa joka pitää hyvin nälän kurissa ruokkikseen asti. Puuro täyttää niin hyvin, että tekee välillä ihan pahaa katsoa, kun joku työkaveri syö vaan jugurtin tai pienen palan leipää.
Itse juon kupillisen kahvia töissä ennen kun aloitan päivän työt. Ekan kerran syön työpäivän jälkeen, työpäivä menee kahvilla. Ei mulla ole edes nälkää, en muista juuri koskaan olleen elämäni aikana.
Illalla syön normaalisti, lähinnä salaatteja
Syön aamuisin 300-600kcal, joskus jopa yli 1000.
En minäkään ennen syönty aamiaista, silloin olinkin lihava.
Mulla kans hirvee nälkä aamuisin; syön kotona 1-2 leipäpalaa klo 6 aikoihin ja jo yhdeksältä on uudelleen nälkä. Töissä siis aamukahvi n. Klo 9, jolloin taas tankkaan. Nyt kun yritän pudottaa hieman painoa, otan kotona rahkan mehukeitolla tai yhden leipäpalan järkevillä päällysteillä (kinkkusiivu+salaattia+paprikaa). Mä saan syödä vaan n. 1100-1500 Kcal laihtuakseni, joten syömisten suunnitteluun pitää hieman panostaa; vaikeaa se on silti. En niinkään syö enää illasta ja välipalat olen unohtanut lähes tyystin, mitä nyt viherpirtelöä juon välipalaksi ja se riittää. Tuon toisen aamiaisen töissä pyrin kuittaamaan omenalla tai banaanilla.
Ennen minäkin söin puuroa tai leipää aamiaiseksi klo 06 ja töissä yhdeksältä oli jo hirveä nälkä - pakkoa hakea lisää. Jos söin pekonia ja munia se riitti pidemmälle mutta oli muuten liian tuhtia minulle joten jäi vain viikonloppuun tai hotelliaamuihin.
Nyt juon maitokahvin ja syön vain marjasmoothien - 67 kaloria - rasvatonta gefiluspiimää - marjoja - sokeritonta marjakeittoa (yht 3dl) ja pärjään oikein hyvin lounasaikaan saakka. Olen pirteä ja vatsa voi oikein hyvin. Tästä en luovu ikinä!
Kaipa sitä on sitten tottunut vuosien varrella. Olen niin aamu-uninen, että herään niin myöhään kuin mahdollista ja pärjään kahvin voimin lounaaseen asti ihan hyvin. Viikonloppuisin syön jotain pientä aamupalalla.
Voiko asiaan liittyä iltapalan sisältö? Eli se mitä ja kuinka paljon syö?
[quote author="Vierailija" time="05.09.2013 klo 08:44"]
Kaipa sitä on sitten tottunut vuosien varrella. Olen niin aamu-uninen, että herään niin myöhään kuin mahdollista ja pärjään kahvin voimin lounaaseen asti ihan hyvin. Viikonloppuisin syön jotain pientä aamupalalla.
Voiko asiaan liittyä iltapalan sisältö? Eli se mitä ja kuinka paljon syö?
[/quote]
4 ei syö iltapalaa. Jos syön tukevasti illalla on aamulla todella nälkä!
Olen pystynyt vähentämään päivän kalorimäärää jättämällä aamupalan pois. EIkä ole edes yhtään nälkä.
Mutta tosiaan jos illalla mättää paljon niin aamullakin on nälkä.
Aamusmoothiessa mangoa, cantaloupemelonia ja nektariinia yht. noin 500g. Lisäksi yksi keitetty kananmuna. Heitin äsken kalorilaskuriin ja sain n. 250 kaloria.
Hyvin pärjää lounaaseen!
En ole ikinä pystynyt syömän aamulla kuin korkeintaan jotain pientä. Olen illanvirkku ja aamu-uninen, eli aamuisin elimistöni ei jotenkin ole herännyt vaikka minä suoritan kaikkia aamujuttujani. Opiskeluaikoina aamupalani oli pelkkää vettä.
En ole koskaan ollut lihava. Ihmiset nyt vaan on erilaisia. Ja juu, syön iltapainotteisesti. En usko että painon kannalta on merkitystä mihin aikaan vuorokaudesta syö, vaan sillä kokonaisenergiamäärällä jonka syömisistään saa.