Lue keskustelun säännöt.
Miten miehenä kostaisit jos nainen tekisi abortin
Kommentit (3)
Ei ole mahdollista tehdä aborttia vastoin tahtoani.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
[quote author="Vierailija" time="08.06.2013 klo 16:31"]
vastoin tahtoasi?
[/quote]
Kostaisit... vastoin tahtoasi! - johan oli sanavalinta! Tuli mieleeni, että en kyllä ihmettele tyttöystävääsi, joka on tehnyt abortin. En minäkään haluaisi lapsia miehen kanssa, jonka asenteet ovat noinkin pielessä.
Ei tuollaisia asioita kosteta. Muutenkin katson koston olevan hiekkalaatikko-ikäisten juttuja. Jos vaimon tekemä abortti olisi pahasti vastoin arvojani ja olisin ilmaissut olevani sitä vastaan ja halukas auttamaan vaimoa jaksamaan synnytyksen ja lapsenhoidon, niin ehkä se olisi aviokriisi ja perusteellisen keskustelun paikka. Kenties avioeronkin aihe.
Mutta loppupeleissä se on se nainen, joka vauvan joutuu kantamaan ja synnyttämään, ja monasti valtaosin hoitamaan ja kasvattamaankin. Joten aika paha siinä on miehen alkaa vaatia ja pakottaa raskautta jatkamaankaan.