Mitä mummosi sinulle on opettanut?
Kommentit (7)
tekemään ristipistotöitä, käyttämään kirjastoa ahkerasti, monia sanoja paikallista vanhaa kieltä (tsaiju/tsaikka=tee jne.), elämään elämääni välittämättä toisten mielipiteistä ja olemaan pystypäin tuli mikä tuli.
Mummini opetti mua hiihtämään, olemaan rehellinen, olemaan säästäväinen, tekemään mattoja, tekemään ristikkoja, käymään konserteissa ja teatterissa.
Ja lauluja, mm. Taivas on sininen ja valkoinen. Ja asenteen, että kaikki ihmiset ovat yhtä arvokkaita.
Ikävä kyllä mummollani oli diagnosoimaton masennus. Siihen aikaan sitä ei vielä tunnistettu. Uskon, että olen saanut häneltä oman masennustaipumukseni, sillä olin pikkuskidinä paljon hänen hoidossaan.
Sekä " älä istu kylmällä kivellä" ja " jos syö lunta, kasvaa kaktuksia kurkkuun" . Myöskään ei " saanut irvistää, koska jos tuuli kääntyy juuri silloin, irvistys jää ikiajoiksi naamalle" . " Pojat on poikia ja tyttöjen pitää joustaa" , oli myös hänen vakkarinsa.
Mummo myös valisti, että pitää olla tarkka maineestaan.
Ja venäjä on hieno maa ja ryssiä ei saa haukkua.
Molemmat ovat opettaneet, ettei pienistä murheista kannata lannistua. Molemmat ovat opettaneet arvostamaan kädentaitoja.
Aika edistyksellinen mummo mulla, omaan ikäluokkaansa verraten. Olisi nyt 100v. jos ei olisi kuollut 1992.