HERVANTALAISIA paikalla? Nykyisiä, tulevia, entisiä?
Mies on saanut sieltä työpaikan, ja mietitään asunnonostoa. Millainen se alue oikeasti on? Maine tuttu, mutta mikä on totuus nykyään? Pohjanmaalta ollaan muuttamassa, iso päätös meille.
Kommentit (12)
Asumme Etelä-Hervannassa. Ihan mukavaa ja leppoisaa seutua. Hervanta on ihan mukava paikka asua vaikka onkin aika " värikästä" porukkaa paljon, sekä opiskelijoita ja nuoria perheitä. Palvelut ok ja nyt kun tuohon keskustaan on tulossa ostoskeskus niin aina vaan paremmat shoppailupaikat. Peruspalvelut hyvät ja bussilla pääsee hyvin liikkeelle. Lapsille kerhoja (srk:n kerhot, mll-perhekahvila, kaupungin kerhot...) Ulkoilumaastot hyvät.
Hervannassa on siis rauhallisia ja hyviä asuinalueita myöskin, joten ei kannata " pelästyä" jos joku sanoo, että Hervanta on persiistä:) Itse olen asunut täällä kymmenisen vuotta ja ollaan tyytyväisä oltu kun ei poiskaan olla lähdetty:)
...olen lähtöisin minäkin ja aikanaan opiskelujen ja naimisiinmenon takia tänne E-Hervantaan muutin. Nyt meillä on vauva ja etsitään uutta kotia Hervannasta, koska miehen työpaikka myös täällä, eikä tunnu järkevältä muuttaa kauemmas. Ollaan viihdytty täällä " paremmalla alueella" Hervantaa. Vuokrataloja on tässä meidänkin ympärillä, itse asutaan YH-rakennuttajien asunnossa, mutta ihanat ulkoilumahdollisuudet, järviä, metsää lähellä. Kauppatilannekin tosiaan paranee piakkoin niinkuin joku jo aiemmin kirjoittikin. Asunnot on silti hinnoissaan ja vielä mekin jatketaan etsimistä....kerrostaloon kun ei enää haluttais asumaan. Pian Hervanta laajenee Vuoreksen suuntaan ja sinne ainakin on tulossa varmaan enemmän pientaloa yms. eikä enää noita betonihirvityksiä...
Anteeks jos sekavaa tekstiä, mutta neiti 8kk pitää kiireisenä...=)
Tervetuloa Herwoodiin! =)
asuttiin etelä-hervannassa eikä pahaa sanaa ole sanottavana. sitä suosittelen lämpimästi. siihen kauppakeskuksen tietämille ei kannata mennä.
Jos muutatte rivariin tai omakotitaloon niin sitten ihan jees paikka. Laita-alueilla paremmat alueet. Kerrostaloissa sen sijaan on monenmoista.
Asuttiin siellä etelä-Hervannassa mekin, ja oli ihana paikka. Oli metsää ja rantaa missä temmeltää ja paljon kavereita.
Nykyisin mummut asuu siellä, joten vietämme edelleen siellä paljon aikaa... Hervantalaisilla vaan tuppaa oleen taipumus juuttua sinne kun siellä on kaikkea :) Hervanta on todella mainettaan parempi paikka, pieni kaupunki josta löytyy kaikki tarpeellinen ja paljon ylikin!
Asuisin vieläkin, jos työt eivät olisivat vieneet muualle.
Ostoskeskuksen liepeille en muuttaisi, mutta kaikki laita-alueet aivan ihania paikkoja asua.
Ja vielä yksi entinen hervantalainen (ja pohjalainen :). Lähestulkoon pelkkää positiivista sanottavaa Hervannasta. Olen siellä opiskellut ja työskennellyt - alue sopii hyvin sekä nuorelle että perheelliselle. Pohjois-Hervannan betonibunkkereihin en muuttaisi, mutta muuten mukavaa aluetta. Palvelut ovat hyvät ja edelleen paranemassa (rakennetaan mm. uutta liikekeskusta). Hervanta on niin iso asuma-alue, että sinne mahtuu kaikenlaista tallaajaa: perheitä ja eläkeläisiä, mutta myös paljon maahanmuuttajia ja opiskelijoita.
Asuimme opiskelijan kadun päässä, rauhallisella rivarialueella, tykkäsin!
Hervannassa vain se vika, että asunnot ovat sen verran halvempia, että kun sieltä muuttaa pois ei saa hyvää hintaa suhteessa siihen mitä muualta ostaisi.
Rauhattomia alueita oli atomikadun liepeillä etelä-hervannassa ja opiskelijankadun alussa.
olen minä ja ikinä en tänne perheeni kanssa muuttaisi. Muutamien kilometrien päästä löytyy jo paljon rauhallisempia asuinalueita, esim. Korkinmäki ja Koivistonkylä. Hervannassa asuu paljon opiskelijoita ja ulkkareita. Meno aikas levotonta. Ja täynnä hirveitä kerrostalokolhooseja ja lisää tulee kuin sieniä sateella.
Tulihan siellä Hervannassa asuttua melkein 13 vuotta. Öiseen aikaan voi olla levottomampaa mutta itse olin silloin kotona nukkumassa. Päiväsaikaan ihan normaali paikka (liikekeskuksessa ja sen liepeillä sekä kesäisin Ahvenisjärven rannassa tosin viihtyy laitapuolen kulkijat), monenlaista asuinaluetta on Hervannan sisälläkin ja koko ajan rakennetaan hurjaa vauhtia lisää. Ulkoilumaastot on kivat, yhteydet keskustaan hyvät. Jos kauppojen yms. ei tarvitse olla ihan vieressä niin asuntoa voi katsella myös esim. Hallilasta tai Annalasta. Missään tapauksessa ei kannata hankkia kämppää väärästä päästä Paasikiven-Kekkosentietä jos ei halua viettää aikaansa sekä aamu- että iltaruuhkissa.
En kyllä kaipaa takas ...vaikka kyllähän sielläkin kai on enimmäkseen ihan normaalia porukkaa. Riippuu kans aika paljon siitä mihin päin Hervantaa joutuu asumaan. Ne oparit ym. megabetonikolossit on kyllä karseita kun taas siellä lähempänä suolijärveä on ihan kivaa aluetta