100 euroa päivittäistavaroihin ja -tuotteisiin tämän kuun aikana
Onnistuukohan? Olen viimeisten 5 kuukauden aikana käyttänyt rahaa joka kuu hieman enemmän kuin on tilille tullut rahaa. (Toisaalta säästöjä oli aiemmalta, mm. piti ostaa uusi pesukone ja uusi astianpesukone). Nyt ajattelin, että laitetaan stop tykkänään tuhlailulle. Syödään pakastin tyhjäksi samoin kuivakaappi. Pakastimessa on laskujeni mukaan 3kg kala- ja lihatuotteita osa näistä kyllä kalapuikkoja. On myös melkein yksi paketti lapsen leipää, kasviksia erileisia varmaan 5kg edestä, marjoja yms. Kuivakaapissa taas on jostain kumman syystä 2,5 pussia kuivattuja herneitä jauhon jämiä yms. Lapsi 7v syö päiväkodissa neljänä päivän viikossa. Itse joudun laittamaan myös töihin ruoan. Minulla itselläni on keliakia, joten monet tuotteet ovat kalliimpia. Lapselle taas ei sovi maitotuotteet ollenkaan, joten joudutaan ostamaan riisi- tai soijamaitoa yms.
Listassa on jo ostettavaa:
etikkaa huuhteluaineeksi 2 euroa
Kalkkitabletit (lapselle siis) 15 euroa
Tulossa ainakin 2 kaverisynttärit 2x 10 euroa lahja
Perusvoide loppu, pari pönikkää 20 euroa
Yksi kahvittelu, lounas ym.
kavereiden kanssa 5-15
-------------------------------------------
yht. 52-62euroa
38-48 euroa jäisi siis ruokaan yms. Viikkoa kohden olisi noin 8-9 euroa. Työmatkakulut eivät kuulu joukkoon, samoin ei mahdollisen sairastumisen kulut.
Laitoin jo herneitä kasvamaan herneenversoiksi. Näitä sitten voi alkaa syödä siinä 2-3 viikon päästä, jotta saa jotain tuoretta ruokavalioon ilmaiseksi :)
Mitäpä luulet, että onnistuuko?
Kommentit (5)
Kovin mielellään en jätä sitä yhtä kahvittelua/lounasta kavereiden kanssa väliin vain siitä syystä, että haluan pyrkiä pärjäämään 100 eurolla. Tavataan tällä kokoonpanolla vain 1-2 kertaa vuodessa. Perusvoide on tässä perheessä pakollinen, sitä kuluu ja paljon. Lapsella on maitoproteiiniallergia, joten kalkkitabletit ovat todellakin pakollisia terveyden kannalta. Karkkia en kovin mielellään diabeetikkolapselle anna lahjaksi.
Toki, jos olisi oikeasti siitä rahasta tiukkaa, niin sitten ei siellä kaveritapaamisella mitään söisi/joisi.
Se pakasti todellakin olisi tarkoitus saada tyhjäksi jo siitä syystä, että parin kuukauden kuluttuahan sitä pitää jo alkaa täytellä uudella sadolla, jos tästä kevät lähtee käyntiin.
ap
Mitä uutta satoa voi muka pakastaa kahden kuukauden päästä? Silloinhan on vasta 1. kesäkuuta! :O
[quote author="Vierailija" time="01.04.2013 klo 16:01"]
Mitä uutta satoa voi muka pakastaa kahden kuukauden päästä? Silloinhan on vasta 1. kesäkuuta! :O
[/quote]
Nokkosen versot ja lehdet alkavat olla tuolloin todennäköisesti parhaimmillaan, Kun juuresta leikkaa, niin parin viikon päästä saa samasta nokkosesta uudelleen syötävää. Toksi nokkoset voi kuivatakin, niin eivät vie pakastimessa tilaa.Parhain nokkoskeitto/muhennos tulee kuitenkin tuoreista/pakastetuista nokkosista. Ensin pakastamista tarvitsevat toki ryöppäyksen.
t: ap
Tärkeintä taitaisi olla muistaa oma tavoitteensa. Käytiin iltapalalla Hesessä :)
Tämän viikon rahat syöty jo maanantai-iltana...
t: ap
Jätä kahvittelut ja lounaat kavereiden kanssa väliin. Kaverisynttäreille lahjaksi vaikka karkkipussi ja suklaalevy niin jää lahjan hinta viiteen euroon. Perusvoide ei ole pakollinen, jos ei erityisiä iho-ongelmia (itse en käytä koskaan). Etikkaa huuhteluaineeksi? Ilman pärjää hyvin ,itse en ole koskaan käyttänyt huuhteluainetta. Kalkkitabletteihin on varmasti joku selvä lääketieteellinen peruste, jos maitotuotteet eivät sovi.
Monta kymppiä säästyi jo. Käytä pakastin tyhjäksi, sillä säästyy ainakin yhden viikon ruokakuluista.