Sähkökatko vai vesikatko? Kumpi olisi pahempi tämän hetkiseen tilanteeseesi?
Tulisi siis yllättäen, etkä pystyisi varautumaan etukäteen
Kommentit (7)
Vesikatko. Ilman sähköä pärjättäisiin useampiakin tunteja.
juuri tällä hetkellä sähkökatko: loppusi työnteko kuin seinään (tietokone tosin toimisi akun varassa jonkin aikaa, mutta DSL-modeemi ei eli menisi verkkoyhteys).
[quote author="Vierailija" time="22.03.2013 klo 09:16"]
juuri tällä hetkellä sähkökatko: loppusi työnteko kuin seinään (tietokone tosin toimisi akun varassa jonkin aikaa, mutta DSL-modeemi ei eli menisi verkkoyhteys).
[/quote]
ja jottei kukaan irvaile palstailusta työaikana, niin huomautan, että myös etäpäivinä olen oikeutettu kahvitaukoon :-) Tää on mun "kahvipöytäkeskustelu"
Lähes aina sähkökatko tarkoittaa myös vesikatkoa. Pumput, jotka pumppaavat vettä koteihin ja vesitorneihin toimivat sähköllä
Vesikatko.. Aion viettää Earth Houria sunnuntaina (?), joten sähköt voin laittaa pois. Vesi on kuitenkin sellainen asia mitä ilman en tulisi toimeen.. Olen siis onnellinen puhtaasta vedestämme.
Työni kannalta kyllä sähkökatko olisi taivaan lahja, työt loppuisivat siihen paikkaan :) Luultavasti kyllä loppuisi vesikatkonkin vuoksi alle puolen tunnin viiveellä.
Siviilielämässä sähkökatko olisi pahempi. Vettä saa kaupasta, mutta kauppa ei varmaan toimi, jos sielläkin on sähköt poikki
Vesikatko. Olen tänään lähdössä vähän siemailemaan viiniä ystävän kanssa ja muutamille baariin :) Olisi aika ikävää jos ei pääsisi suihkuun ennen kun laittaa puhtaat bilevaatteet päälle!