Sisarusrattaat, mitä suosittelette?
Meillä on nyt 1.8kk. lapsi ja toukokuun lopussa syntyy toinen. Ikäeroa siis tulee vajaa kaksi vuotta. Tässä kovasti suunnittelen millaisia tuplarataita sitä hankkisi. Asumme Helsingissä, mutta tärkeintä ei olisi mahtua vaunuilla julkisiin tai pyöriä kaupoilla shoppailemassa, vaan päästä niillä kävellen kuskaamaan lapsia muskariin ja kerhoihin vuoden ympäri. Toki olisi hyvä, että vaunut mahtuisivat myös ulko-ovesta eteiseen aina yönajaksi, ettei niitä tarvitse joka kerta kasata. Itsellä on käynyt mielessä ostaa käytettynä Emmaljungan City Cross-tuplarattaat, mutta mietin, että mitä muita hyviä vaihtoehtoja olisi tarjolla. Myös sellaisia vaunuja, joissa lapset istuvat peräkkäin vähän vierastan, sillä olen kuullut, että sieltä alhaalta lapsi ei oikein näe mitään. Lisäksi kuvittelen, että niitä on vaikea ja raskas työntää lumessa ja loskassa. Lisäksi kun lapset kasvavat, niin käytännöllisempää kai olisi, että he matkustaisivat rattaissa vierekkäin suht tilavasti.
Meillä on 1v 8 kk ikäerolla olevilla sisaruksilla Mountain Buggy Duetit. 63 cm leveät virekkäin istuttavat. Hyvä tavarakori, kääntyvät eturenkaat, jotka eivät kuitenkaan ole pienet rimpulat. Lapset mahtuvat istuimiinsa hyvin, eivätkä ne vaunujen kapeudesta huolimatta ole oikeastaan kapeammat kuin normaaleissa yksin istuttavissakaan. Menevät näppärästi kasaan ja mahtuvat jopa Toyota Yariksen takakonttiin, kun pikalukolla olevat takarenkaat irrottaa. Uudessa versiossa on joku itselukittuva kasassa-pitäjä-systeemikin, tässä vanhemmassa paketin saa pidettyä kasassa taka-akselin ympärille tulevalla klipsulla. Jos on usein tarvetta yksöisrattaille, voi toisen istuimen paikalle laittaa Joey-kassin, joka on ostoskassi ja sille sellainen kotelo (vrt. Bugaboo Donkey Mono-asennossa). Toisen istuimen paikalle saa Maxi-Cosin kaukalon adapterilla kiinni. Myös mahdollista hankkia kova vauvankoppa, joka saa asennettua työntäjään päin.
Miinuksena hinta: maksavat 700 € ilman lisävarusteita ja lisävarusteita ovat kaikki muut paitsi istuimet. Kova koppa maksaa suolaiset 190 €. Itse en hankkinut sitä, koska ostimme rattaat vasta kun vauva oli kolme kuukautta ja koska istuin menee täysin vaakatasoon, en katsonut sitä tarpeelliseksi kevätvauvalle. Käytin jonkin aikaa Teutonia Mistralin pehmeää koppaa, joka oli kyllä hieman hassun näköinen, kunnes hankin Hauckin jalkapussin.
Sadesuoja on hyvä hankinta. Huomioi, että tuplasuoja ei sovi mikäli toisen istuimen paikalla on koppa. Hyttysverkko tai UV-suoja tuplana oli/on meillä hieman turha, koska isosisko halusi jatkuvasti hyppiä vaunuihin ja takaisin, mikä tarkoitti, että verkkoa piti jatkuvasti avata (mikä on kyllä helppoa: siinä on vetoketjuluukku) ja nukkuva vauva sai hyttysiä kimppuunsa. En osaa sanoa onko tätä ajateltu ötököiden kannalta yksöissuojassakaan sen paremmin, mutta kuomujen väliin jää aukko josta hyttyset pääsevät vaunuihin, koska suoja ei mene kuomujen yli. Ratkaisin tämän ongelman joko laittamalla harson tuon aukon peitteeksi tai käyttämällä parin euron tarvikehyttysverkkoa, jonka virittelin kuomun ja kopan, myöhemmin jalkapussin varaan.
Kuomu ei tule kovin pitkälle, joten ompelin vauvalle tuulen/auringonsuojan. En edes yrittänyt etsiä, mutta sopivaa valmista suojaa voi olla vaikea löytää, koska aukko on niin kapea.