Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kieliikö puheen myöhäinen kehitys aina jotain sairautta?

Vierailija
04.03.2013 |

Kaikilla tuntemillani lapsilla joilla puhuminen alkanut vasta 4 vuotiaana, ja silloinkin takerrellen, on ilmennyt joka asperger, ja yhdellä aikuisiän kynnyksellä MSM tauti, joka oli edennyt jo hyvin pitkälle. Onko muilla tällasia havaintoja, pelkoja ???

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
04.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

up

Vierailija
2/8 |
04.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

no noin periaatteessa ei, käytännössä aika usein.

 

Sinänsä aspergeria ei saisi diagnosoida, jos on selkeä puheenkehityksen viivästymä, eli aspergerien pitäisi osata puhua viimeistään 3-vuotiaina. Myöhemmin puhumaan oppivat pitäisi diagnosoida korkeatasoisiksi autisteiksi tai lapsuusiän autisteiksi. ELi outoja diagnooseja sun tuttavapiirissä kuitenkin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
04.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

hmm... Olen lastentarhanope. En muista kuin yhden lapsen, joka alkoi puhua vasta 4 v jälkeen. Hän meni koulussa erityisluokalle, koska puhe huonoa. Oli keskonen.

Useimmiten puhe tullut myöhässä 3 -vuotiaana. Silloin on kiinni otettavaa usein vielä koulun alaluokilla. Oma ajattelu on suhteessa puheen kehitykseen, siis sisäinen puhe. Mutta jos 3-v oppii puhumaan niin ei se nyt mikään diagnoosi ole, jos muuten kaikki asiat ovat ok! Eri asia, jos muitakin ongelmia esim. ei katso silmiin, ei leiki muiden kanssa, ei kävele tms.

Vierailija
4/8 |
04.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tungen samaan ketjuun aihetta läheisesti sivuavalla kysymyksellä.

VOIKO, siis onko edes mahdollista, että lapsi on ns. normaali, jos oppii puhumaan (jotenkin) vasta lähemmäs 5-vuotiaana?

Ei ole oma lapseni, muuten läheinen kylläkin. Täyttää pian jo 5 ja nyt alkaa vasta olla vastaavalla tasolla kuin omat lapseni ovat olleet n. 1,5-2-vuotiaana eli joitakin kymmeniä sanoja tulee ja niistä yhdisteltyjä muutaman sanan yksinkertaisia lauseita muttei tosiaankaan vieläKÄÄN mitään lähes 5-vuotiaan normaalia puheenpulputusta. Omani ainakin ovat tuossa iässä olleet jo varsin taitavia verbaalisesti, samoin esim. tarhakaverit.

 

Ymmärrän, että lapset ovat yksilöitä, mutta eikö tuo ole jo selvä merkki epänormaalista kehityksestä? Lapsen äidin mielestä lapsessa ei ole mitään vikaa, ei ota esim. neuvolassa tarjottua apua vastaan. Lapsi ei ole päivähoidossa tms., jossa varmasti erottuisi porukasta selkeästi.

Vierailija
5/8 |
04.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

En osaa vastata kysymykseen, kuin että tässä vaan odotellaan ilmeneekö puheen viivästymän lisäksi muuta. Poika on nyt 3 v. 10 kk. Puhui 2 v.neuvolaan mennessä 7 lyhyttä sanaa, 2,5-vuotiaana noin 50 sanaa, ja kaksisanaisia lauseita alkoi puhumaan 2 v. 8 kk iässä. 2,5-3-vuotiaana kävi 3 krt puheterapeutin kontrollissa, sen jälkeen päätettiin että katotaan 4 v. neuvolassa miten puhe on kirinyt.

No, nyt 4 v. neuvola 2 kk päästä, ja edelleen puhe noin 1,5 v. jäljessä, eli puhuu tällä hetkellä korkeintaan 4-5-sanaisia lauseita. Pidemmät tarinat eli kertova puhe ei onnistu koska sanoj puuttuu niin paljon välistä että tarinan pointti hämärtyy. Puheen viivästymän lisäksi ei ole muutenkaan kaikessa ikätasoinen, esim. ei osaa piirtää kuin suttua, ei osaa tehdä palapelejä tai rakentaa legoilla. Saksilla osaa leikata. Ei tunne värejä ollenkaan, eikä osaa laskea kuin yssi, kassi, koome.

Eli myöhässä on enemmänkin asioita. Motorisesti on ikätasollaan, ja luonteeltaan sosiaalinen ja iloinen. Vilkas, muttei kuulema ylivilkas, sekin tosiaan selviää vasta myöhemmin.

Ei tässä auta kuin odotella, vähän toivon että saataisiin 4 v. neuvolasta lähetteen tutkimuksiin, koska noin moni muukin juttu puheen lisäksi on myöhässä.

Vierailija
6/8 |
04.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

 Oma lapseni alkoi puhumaan vähän yli kolmivuotiaana, ja on normaali (nyt 12 v). Eli aina viivästys tarkoita sairautta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
04.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mikä ihme on MSM tauti? 

Vierailija
8/8 |
04.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Poikani oppi puhumaan 5-vuotiaana. 2-vuotiaana ei sanonut sanaakaan. Aluksi sanoista puuttui alku tavu, kuten muumi - mi, äiti .ti jne. vieraat ei ymmärtäneet. 5-vuotiaana puuttui vielä kaikki etukirjaimet, r, s k, p, t kirja= ilja, koira=oija jne.

Puheterapiassa kävi 2-3 10-kerran satsia. Ennen kouluikää oppi myös r ja s

Kouluun meni kuitenkin normaalisti, ennustivat vaikeuksia, ja niitähän tulikin. Lukeminen hankalaa ja hidasta, joten koulumenestys kaikkkina vuosina heikohkoa. Matematiikka ja kuvaamataito hyvät. Nyttemmin pian 18-vuotias miehenalku, ei ole diagnosoitu mitään sairautta, eikä sellaisista ole mitään merkkiäkään.Opiskelumotivaatio vaan huono, mutta amiksessa käy, ja pääasia että itse on tyytyväinen.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän seitsemän neljä