Miten päästä yli pettämisen aiheuttamasta itsetunnon romahtamisesta?
Mieheni on pettänyt minua ainakin kahden eri naisen kanssa. Tähän asti olemme yrittäneet selvittää asiat, mutta nyt ollaan eroamassa. Tavallaan olen käsitellyt pettämistä jo pitkään, mutta silti tunnen suunnatonta huonommuutta. Koen, että olen "huono" nainen, koska en ole onnistunut miellyttämään miestäni niin että hän olisi ollut tyytyväinen ja jättänyt pettämättä.
Olen pitänyt itsestäni huolta, pukeudun hyvin, olen urheilullinen ja hoikka. Mutta "miinuksena" on ikä, joka on + 35 ja melko nuoret lapset. Pelkään, että elän loppuelämäni yksin. En olisi valmis vielä siirtymään mummovaihteelle, vaan koen, että olen melko "viriili" ja haluaisin vielä rakastua. Minulla voisi olla annettavaa jollekin. Mutta tavallaan pelkään, että kaikki miehet on samanlaisia, ja että minussa vikaa, jonka vuoksi miehet eivät voi kiinnostua minusta. En osoita tätä ulospäin, olen kyllä sosiaalinen ja iloinen, mutta sisimmässäni aivan rikki.
Miten voisin rakentaa itsetuntoani taas? Ja voiko tässä iässä ja tilanteessa edes löytää ketään? Tuntuu että miehet haluavat max. 35-vuotiaan ja mielelään vielä lapsettoman naisen.
Halaus! En osaa sanoa muuta, mutta uskon, että löydät vielä Elämäsi Rakkauden. Sure rauhassa, sinulla on siihen täysi oikeus. Puhu asiasta jonkun läheisen tai ammattilaisen kanssa. Sinussa ei ole vikaa, muista se! Vika on aina pettäjässä.