Mikä saa ei-kehitysvammaisen ihmisen näyttämään kehitysvammaiselta?
Kommentit (15)
peräkammarinpoikamainen, avuton olemus
Näyttämään kehitysvammaiselta? Siis miltä ?
No minulla on limakalvosairaus (ei voi tehdä asialle juuri mitään, kaikki tehtävissä oleva on jo tehty) nenässä joka aiheuttaa kroonista tukkoisuutta nenään, eli harvoin pystyn hengittämään nenän kautta. Joten minulla on suu auki koko ajan, koska hengitän vain suun kautta.
Monesti tällä palstalla olen lukenut, kuinka typerän näköistä on, kun jotkut koko ajan ovat suu auki (aikuisena), ja eikö voisi välillä sulkea sitä suuta ettei näytä niin yksinkertaiselta.
Lisäksi omaan ulkonäköön (lyhyt, perunanenä, ohuet hiukset, tummat silmänaluset, pyöreät lehmännäköiset silmät jne) on vaikea vaikuttaa. Meikkaamalla kun ei niitä "tyhmiä" piirteitä irtsestään pois saa.
Ensimmäisessä kesätyöpaikassa eräs työkaveri sanoi, että toi yksi tyttö näyttää vähän yksinkertaiselta (tarkoitti minua) vaikka älyssäni ei ole mitään vikaa.
Rumia, lihavia, lyhyitä ja tietyn kasvonpiirteen omaavia voi jotkut ennakkoluuloiset juntit omaa törppöyttään luulla yksinkertaiseksi.
Ja korostan, että itse vielä kiinnitän oman kokemuksen pohjalta erittäin paljon omaan pukeutumiseen, ehostukseen ja hiuksiin. Panostan laadukkaisiin, ajattomiin ja tyylikkäisiin vaatteisiin, jotka sopivat vartalolleni, ja käyn hyvällä (mutta kalliilla) kampaajalla, käytän laatumeikkejä ja ehostan niin, etten ole liikaa pakkeloitu.
Voi luoja näitä aloituksia. No, kiitos taas kerrankin tunsin itseni yliälykkääksi ja järkeväksi.
kömpelyys, hidas puhe, harhaileva katse
Olen kömpelö, puhun hitaasti ja epäselvästi, katseeni harhailee paljon.
Olen älykkäämpi kuin 98% ihmisistä.
Syynä tapaani olla ja antamaani kuvaan on lievä neurologinen poikkeavuus.
Minua yritetään huomattavan usein huijata ostaessani jotakin muualta kuin marketeista. Näen katsojien silmistä epäarvostuksen.
Tyhmä on joka toisia pilkkaa, ymmärtäväinen pysyy vaiti. (Sanalaskut raamatusta)
Mitäs vikaa kehitysvammaisissa ihmisissä on, kun et halua samaistua heihin? Korkea älyllinen kapasiteettisihan kuitenkin käy varmasti heti ilmi, kun päästät suustasi ulos, mitä ajattelet. Sitten kanssaihmiset varmasti ymmärtävät, ettet ole kehitysvammainen henkilö.
[quote author="Vierailija" time="03.03.2013 klo 01:48"]
Mikä saa ei-kehitysvammaisen ihmisen näyttämään kehitysvammaiselta? Huonot elintavat? Vai vaan "huonot geenit"?
[/quote]
Linkitä kuvasi, niin kerrotaan ;)
nykyään kun katselee niin eivät taida nuoretkaan paljoa miettiä mitä päälleen laittavat. On vaikka mitä sekaisin. Että ei kait ne ysärit vaatteet poikkea mitenkään tästä nykyisestä vammaisesta tyylistä, jossa mikään ei ole enää pyhää.
Minkänäköinen on kehitysvammainen? Hyvänen aika, kun ei se yleensä ulospäin näy.
Suurin osa ihmisistä ei tunnista erittäin älykästä ihmistä tämän kohdatessaan. Keskivertotallaaja ja sitä tyhmempi tunnistaa kyllä keskivertoa hieman älykkäämmän. Korkean äo:n omaavaa pidetään tavallisesti outona, muttei erityisen älykkäänä. Poikkeuksia tietenkin on tässäkin. Jotta todistaisi tavalliselle ihmiselle älykkyytensä pitää se tehdä tämän ymmärryksen puitteissa mikä vaatii erittäin selkeää, asiassa tiukasti pysyvää ja napakkaa ilmaisua ja sen että keskustelu etenee hitaasti laahaten. Kärsivällisyyteni ei riitä tähän joten olen mielihyvin se outo ja vähän tyhmänpuoleinen.
[quote author="Vierailija" time="03.03.2013 klo 18:03"]
Mitäs vikaa kehitysvammaisissa ihmisissä on, kun et halua samaistua heihin? Korkea älyllinen kapasiteettisihan kuitenkin käy varmasti heti ilmi, kun päästät suustasi ulos, mitä ajattelet. Sitten kanssaihmiset varmasti ymmärtävät, ettet ole kehitysvammainen henkilö.
[/quote]
Ysäri on nyt muotia. Tosin trendipelleissä on jotain jälkeenjäänyttä mutta ei sillä tavalla kuin oikeasti sairastavassa ihmisessä. Enemmänkin sillä tavalla että ovat liian laiskoja ajattelemaan itse. Että sillä tavalla täällä oli joku jäljillä.
Tyhmät vaatteet ("ysärit") ja huono kampaus (=hiustenleikkaus, poikkeuksetta joku pottatukka). Kömpelöt liikkeet, neliömäiset talidomi-sormet. Harhaileva katse.
Sori.