Vakuutuksista tietäviä?
Sakon suuruus jos jättänyt liikennevakuutuksen maksamatta? Kyseessä asuntovaunu, joka ollut seisonnassa, mutta rekisterissä.
Kommentit (3)
Onko vaunusta ylipäätänsä tullut maksua seisonta-ajalta? En tiedä asuntovaunuista mutta autostahan ei tule maksua seisonta-ajalta.
Ota yhteyttä heti vakuutusyhtiöösi, he saavat kyllä sumplittua asian niin, että maksat vakuutuksen heille asap. Vakuutus on hyvin todennäk. vilä voimassa (kyseessä pakollinen vakuutus jota ei voida poistaa). Maksat vaan vakuutuksesta maksamatta olevan erotuksen niin asia on ok.
JOs vakuutus EI ole voimassa, tulee vakuuttamattomalta ajalta sakkoa.
ostettiin vaunu ja edellinen omistaja ei ole maksanut liikennevakuutustaan. Meillä on kyllä pankin maksukuitti vaunusta, että milloin ollaan se ostettu, että ei pitäs meidän osalle langeta. Asia on kaikin puolin " hämärä" , vaikka myyjä vaikutti rehelliseltä. Me taidettiin olla liian sinisilmäisiä.
ap
mielumminkin akesta.
Vakuutusyhtiöt eivät aseta tällaisia sakkoja. Ajoneuvon haltijan vastuulla on hankkia asianmukainen liikennevakuutus (pakollinen siis) Oletteko rekisteröineet vaunun nimiinne? en muista nyt kysymystä oikein..lukaisin niin nopeasti läpi mutta oliko niin, että olette ostaneet asuntovaunut mutta unohtaneet liikennevakuutuksen? Sakko on aikamoinen, kehoittaisin ottamaan yhteyttä akeen tai käymään katsastuskonttorilla josta saatte liikennevakuutuksen asap.
t.vakuutusneuvoja