Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Mitähän mun pitäis tehdä?

Vierailija
17.05.2006 |

Löysin viime perjantaina bussipysäkiltä jonkun mummon laukun. Kävin viemässä sen löytötavaratoimistoon. Mummo soitti minulle maanantaina ja oli todella kiitollinen laukun löytymisestä (lompakossa oli paljon kortteja ja jonkin verran rahaa). Pyysi osoitettani, että voisi lähettää löytöpalkkion. Sanoin hänelle, että en sen takia sitä sinne vienyt ja ei tarvi löytöpalkkiota lähettää. Mummo kuitenkin halusi ehdottomasti palkkion laittaa. No annoin osoitteen ja sanoin vielä, että ei tarvitse mitään lähettää. Tänään tuli mummolta postia. Löytöpalkkiota oli laittanut 100 euroa. Mä yritin saada puhelintiedustelusta mummon puhelinnumeroa ja osoitetta, jotta voisin sanoa, että nyt tuli kyllä liikaa. No nepä olikin salaiset.



Voinkohan minä löytää kyseistä mummoa mistään vai olenko vain kiitollinen rahasta? Mummo ei kyllä ollut mikään dementoitunut, koska muisti minut vielä maanantaina. Oltiin kuulemma oltu yhtäaikaa pysäkillä. Silti tuo summa tuntuu aika hurjalta.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
17.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

alkaa kaikkia korteeja uusimaan ja asioita selvittelemään. Sitäpaitsi tuskin se kovin köyhä mummo oli jos pystyy tuollaisia rahoja lähettämään.

Vierailija
2/4 |
17.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ole nyt ap ihan rauhassa ja kiitollinen rahoista! Mummo todennäköisesti loukkaantuisi verisesti, jos alkaisit rahoja hänelle takaisin työntämään. Anna hänen olla kiitollinen ja osoittaa se.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
17.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulle tuo 100 euroa on vain niin hirveän iso raha, että jotenkin menin tosi hämilleni kun kirjeen aukaisin. Voihan se tietysti olla, että mummo ihan tarkoituksella laittoi noin ison rahan.

Vierailija
4/4 |
17.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ehkä usuttaa jonkun toisenkin tekemään saman eikä vain viemään mummon rahat.