Miten päästä tästä eteenpäin? (Autokoulusta)
Mun miehellä (eikä mullakaan) ei ole ajokorttia, mies on nyt autokoulussa ja tänään reputti toisen kerran ajokokeessa (myöntää että ihan syystä, mutta syynä oli lähinnä hänen hermoilunsa sekä huonoa tuuria oli myös matkassa). Mies on nyt ihan alamaissa eikä halua edes kuulla mitään koko hommasta. Meillä on auto jo ostettuna mutta kuljettaja puuttuu :( Millä keinolla saan miehen piristymään ja uskomaan, että voi joskus kortin saada? Miten tsempata häntä seuraavaa kertaa varten? Mies sanoo, että koko homma pelottaa ja jännittää nyt niin paljon, ettei varmasti IKINÄ pääse läpi :( Mä itsekin olen ihan alamaissa asian takia enkä oikein jaksais mitään, uskomatonta että tämmöinen juttu tuntuu voivan pilata elämän mutta siltä se tällä hetkellä tuntuu, erityisesti miehelleni on iso asia.
Kiitos jo etukäteen asialisista kommenteista.
Kommentit (6)
eikös sen uuden auton pitäisi olla riittävä motiivi?
Voisitteko ottaa jonkun hyväntahtoisen ja mukavan kokeneen kuskin auttamaan? Ihan vaan ajelemaan rennosti siellä liikenteessä? Mies katselisi apukuskin puolelta ja rentoutuisi.
Ystäväni, jonka isä on autokoulun opettaja, kävi kirjallisissa 3 kertaa ja inssissä kaksi kertaa.
Muistakaa: Kokemus tuo varmuutta!
Inssi tulee varmasti olemaan eri, asumme ulkomailla ja täällä inssejä on paljon ja tulee se joka sille päivälle sattuu. Lisäajotunnit ovat pakollisia (5) ja lisäksi miehen pitää uusia papereita (maksavat yht. n. 400e!!! ja se vituttaa myös tosi paljon koska meillä ei ole rahaa yllin kyllin). Mies on vaan niin alamaissa ettei koskaan :(
AP
että ehkä ongelmana on juuri se, että mies on liiankin motivoitunut... Asia on tullut hänelle melkein elämää tärkeämmäksi (hiukan liioitellen...). Teoria meni ekalla kertaa läpi mutta tämä on nyt tosi kova paikka :(
Kiitos myös sinulle, joka kirjoitit auokoulunopettajan lapsesta - kerron tuon miehelleni!
ihan siks et vois jännittää vähemmän ku sellasta jonka edessä on mokannu pariin otteeseen