Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Miehen työkomennus ulkomailla - saako kotiäiti mitään tukia?

Vierailija
16.05.2006 |

Otsikossapa tuo kysymys jo onkin, eli miten on, jos lähdemme mieheni työn perässä ulkomaille (toiseen EU-maahan, 1-2 vuotta), niin saanko siellä asuessamme mitään tukea lasten kotihoidosta? Maksaako Kela, vai joku paikallinen taho?



Surffaan tässä samalla Kelan sivuja, mutta olisiko jollain omakohtaista kokemusta tai tietoa?



Yritämme tässä pohtia, voisiko haaveestamme tulla totta...

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
17.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta eiköhän ne tuet ole joka tapauksessa niin pieniä, ettei se unelman toteutuminen siitä jää kiinni. Todennäköisesti miehesi palkka on Suomen vastaavaa sen verran isompi ja verotus kevyempi, että on ihan sama, saatko Kelan käpyisiä tukia vai et. =) Näin siis, jos teillä on miehen kanssa yhteinen talous, eikä ole merkitystä sillä, kuka sitä rahaa talouteen tuo. Eli selvittäkää ihmeessä, mitä miehen palkasta jää käteen, ja millaiset elinkustannukset maassa on - yleensä kai komennuspalkka on sellainen, että sillä elää ihan mukavasti, joskaan ei välttämättä leveästi, kyseisessä maassa.

Vierailija
2/4 |
17.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos hän on lähetettynä työntekijänä, saat tuet Kelasta, tosin maksetaan suomalaiselle pankkitilille. Jos mies taas on paikallisella sopimuksella, saat kysellä paikallisia tukia. Näin ainakin oli 2002-2003, jolloin me asuttiin toisessa EU-maassa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
17.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

lapsilisät ja äitiyspivärahan saa ulkomaille, mikäli komennus vuoden mittainen tai alle, ja kuulutte edelleen somen sairasvakuutuksen piiriin. KOTIHOIDONTUKEA ette saa ulkomaille. Nimim. kokemusta on.

Vierailija
4/4 |
17.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

täältä saat yhtä monenlaista vastausta kuin on kirjoittajaakin! olen hoitovapaalla eu-maassa, mies lähetettynä työntekijänä, saan tukea kelalta ilman kuntalisää. 230 euroa netto.