Eskarilaisen äiti vastaa kysymyksiin nyt!
Kommentit (4)
Sen kyllä ymmärrän että esim päiväkodissa ei voida jokaisen toiveitten mukaan hypätä. Siksipä olenkin hoitanut lapseni kotona eskariin saakka. Isoveli ei käynyt edes eskaria (ja pärjää erinomaisesti koulussa joskaan ei viihdy siellä).
On siitä ollut sitä hyötyä että pojan ei tarvi enää maleksia päiviä yksin ja tympääntyneenä kotosalla sillä aikaa kun isoveli on koulussa.
Ja ehkä sitäkin hyötyä että tottuu tietynlaiseen ryhmäkuriin kun ei ole luonnostaan niin kiltisti tottelevainen kuin isoveljensä (hyvin tottelevainen silti hänkin) ja leikkimään toisten lasten kanssa (tähän asti vain veljensä kanssa). Toisaalta se isoveli ei sietänyt ollenkaan toisia lapsia ennen kouluun menoaan, mutta nyt sen perässä kulkee mahoton letka kavereita joka päivä meille, vähän jo liikaakin. Eli sen taidon ehtii hyvin oppia koulussakin.
Oppimismielessä eskari on tietty ihan tyhjänpäiväinen meidän tilanteessamme. Poika on oppinut kotona jo vähintäänkin kaikki ne tiedot ja taidot mitä 1-2 -luokilla opetellaan.
ja sekin oli parvorokko joka ei aiheuttanut mitään muuta oireita kuin pilkkuja. Päivääkään ei ole tarvinnut olla taudin takia pois. Ja poika siis meni eskariin kotihoidosta.