Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Suomalaiset ostavat luksuskosmettiikkaa - miksi ihmeessä?

Vierailija
07.07.2008 |

IS: "Kultaa, timantteja, helmiä... Nyt ei olla ostoksilla kultasepänliikkeessä vaan tavaratalon kosmetiikkaosastolla.



Suomalaiset kuluttavat tuoreiden tilastojen mukaan yhä enemmän rahaa kosmetiikkaan.



- Se näkyy. Varsinkin nuoret ostavat yhä enemmän yhä arvokkaampaa kosmetiikkaa, kertoo Stockmannin Helsingin keskustan tavaratalon kosmetologineuvoja Minna Timonen.



Asiakkaat haluavat yhä enemmän luksustuotteita.



Timosen mukaan yli 300 euroa maksavaa ihonhoitotuotetta ei ole enää vaikea myydä asiakkaalle. Valikoimista löytyy jopa kulta- ja timanttihiukkasia sisältäviä tuotteita sekä helmiin pohjautuva tuotesarja.



Myös huippukallista kaviaaripohjaista sarjaa kysellään, vaikka sitä ei tavaratalosta vielä löydy. "



Uskotteko, että tällaiset tuotteet oikeasti vaikuttavat ulkonäköön? Itse en usko, tuossa myydään mielikuvia ja ne joilla on rahaa tarttuvat syöttiin. Ulkonäön kannalta tärkeintä mielestäni ovat oikea ruokavalio, riittävä uni ja säännölliset elämäntavat. Tupakka ja liika alko luonnollisesti pois ja liikuntaa tilalle. Näillä keinoilla kuka tahansa voi pitää ulkonäkönsä kuosissa ihan ilman mitään ökykalliita helmi- tai kaviaarivoiteita. Itsensä hemmottelu toki on ok, mutta mielestäni naisia (ja miehiäkin nykyisin) vaan huijataan näillä mielikuvilla!

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
07.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Loput ovat perimää, ulkoisia olohteita ja hoitoa.



Tietysti tupakka vaurioittaa koko kehoa ja ihoa siinä sivussa, sitä en huomioinut tuossa laskelmassa, mutta sen vaikutusta mikään kreemi ei kumoa.

Vierailija
2/3 |
07.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Luksustuotteilla rakennetaan omaa identiteettiä, kun ostaa luksusta voi tuntea itsensäkin keskimääräistä paremmaksi ihmiseksi. Laadukkaaksi ja mitä ominaisuuksia tuotteeseen nyt liittääkin. Olemme sitä mitä käytämme ja mitä ostamme, tai ainakin niin monet kokevat kuluttamisen ja erilaisten tuotteiden käytön.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
07.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta kyllä esim 10 € ja 50 € meikkivoiteissa on niin hurja ero että kun kerran on varaa, käytän viimemainittua

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kahdeksan viisi