Mielipiteitä Kura-asu(takki+housut) vastaan Kurahaalarit???
Muksut menossa kohta hoitoon ja pitäs alkaa laittamaan jo syksyä ajatellen vaatteita kuntoon. Tarvis ostaa kuravaatteet ja mielipiteitä kysyn kura-asusta ja haalareista ja varsinkin yhtenäisestä haalarista olis kiva tietää plussat ja miinukset kun niiden käyttö on ihan vieras juttu??
Kommentit (3)
mutta minusta ihan hyvin toimii kurahousut ja sadetakki yhdistelmä :)
Puolikurikset ja takki tai ilman takkia pelkät puolikurikset ehkä useimmiten käytössä nyt kun lapsi on ns isompi eli 4v, 2v ei meillä edes ollut puolikuriksia vaan ainoastaan ne henkeselimalliset ja ne oli pienellä kyllä ihan hyvät, vk-haalarin päällä usein oli ja ei juuri tarvittu sadetakkai ellei ihan täysillä satanut :)
Riippuu minkä ikäisiä sun lapset on, että hankitko pelkät puolikurikset vai henkeselimallit vai jopa molemmat,
mun 4v omistaa molemmat mutta ehdottomasti enemmän ollut puolikkaat käytössä, kesälläkin kun sataa niin on hyvät ja kun sade lakkaa niin sadetakki pois ja pöksyt jää kun maa on kuitenkin märkä.
...voipi olla että minäkin kallistun tuohon perinteiseen housut+takki yhdistelmään!!
meillä on pärjätty henkselimallisilla kurahousuilla ja sadetakilla joista takki on paljon vähemmän käytössä kuin housut.