Kierukka jo 7 kk ja aina vaan tiputtaa lähes päivittäin, vieläkö odottaa?
härkki laitettu super runsaisiin kuukautisiin, jotka nyt menossa noin yksi side/päivä riittää vuodolla. Ei kuitenkaan pärjää phs kuin 10 päivää kk, muuten tulee veristä vuotoa tippa tai pari jokainen muu päivä. Lisäksi kuukautisten kaltainen vuoto kipuineen on parhaimmillaan kaksi kertaa kuussa, eli "kuivia" päiviä on reilusti alle 10. Maaliskuu meni jo yksillä kuukautisilla, mutta nyt toukokuusta alkaen vuotanut liki koko ajan enemmän ja vähemmän. Kävin lääkärillä 4 kk jälkeen ja sanoi että voi mennä puoli vuotta. Onko jollain korjattu tätä epäsäännöllistä kiertojuttua jollain lisähormoneilla? Lomamatkalle sain jotain siirtopillereitä, jossain ketjussa oli että niitä vois koittaa. Kokemuksia tai ajatuksia kaipaan. Jos vaihtoehtona on ne mega kuukautiset tai tämä jatkuva tiputtelu, ei kumpikaan kiinnosta, vielä jatkan tiputtelulinjalla... kunnes hermot menee. Eli onko jollain vuotanut vieläkin kauemman. Niitä kertomuksia on maailma vääränään että kierukka vei kaikki vuodot, minulla näköjään ei. Mirena siis käytössä eli hormonikierukka.
Kommentit (3)
olen lukenut jostain ketjusta että 2 vuottakin oli jollain tiputtanut ja sitten loppui.
sitten loppui ja kierto tasaantui ja on nyt täsmällinen kuin kello. Ja vuoto väheni siten, että kun aikaisemmin vuosin aivan mielettömän määrän kaksi päivää (viidentoista minsan välein sai vaihtaa YÖsiteen), nyt vuotoa on vähemmän mutta jakaantuu 10 päivälle.
ja kun ei se näyttänyt loppuvan kävin kiskauttamassa koko kierukan pois. Mutta mulla oli kk.t niukat aiemmin, joten niukan alle viikon vuodon vaihdoin jatkuvaan tiputteluun.