En juo lähes koskaan. Kuinka helposti tulisin känniin tyrnilikööristä jossa lukee kyljessä 15 % vol? Pullo on 500 ml eli paljo on pitäisi suunilleen juoda, että alkaisi tulla känniin?
En aio juoda mutta ihan mielenkiinnosta kysyn. Oon aika pieni kokoinenkin (168cm/53kg)
Kommentit (14)
Kuka helvetti joisi jotain tyrnilikööriä???
Jos juot koko pullon niin päihtymys on suunnilleen 1,7%. Törkeä ratti jos ajaisi autolla, mutta ei mitenkään tolkuttomassa kännissä.
Riippuu vähän siitä, jos juot tyhjän vatsaan tai sitten ruoan päälle.
'Arvioisin, että jos juot desin, oot jo ihan kekkulissa.
T. Toinen harvoin ja vähän juova
Känni on hyvin suhteellinen käsite. Mutta kyllä sä tuosta pullosta ihan reiluun humalaan tulet ja juurikin sen vuoksi, koska et oikein koskaan ole ottanut. Kokeneelle karjullehan tuo ei ole juuri mitään, noin arviolta tuossa on 6 ravintola-annosta (6 olutta).
Itse aikoinani juurikin vielä oikeastaan sinun painoisena, join ensi kännini tuolla määrällä 6 keskaria ja olin todella kännissä.
yhdestä viinipullosta tulee vähän päälle 6 annosta. tuo on viinipulloa pienenpi. joillain jo yksi annos voi vaikuttaa siihen miten puhutaan, kun taas joku voi juoda sixbakin ilman että vaikuttaa mihinkään.
Mahdotonta arvioida, että kuinka kännissä. Jos et ole koskaan juonut aiemmin, niin placebovaikutus on todennäköisesti myös aika merkittävä.
Kyllä sinä jo ensimmäisestä shotista tunnet olosi hieman oudoksi. Alkoholiin tottumaton tuntee polttelua kurkussa, kroppa alkaa rentoutumaan ja mieli muuttuu hilpeämmäksi.
Vierailija kirjoitti:
yhdestä viinipullosta tulee vähän päälle 6 annosta. tuo on viinipulloa pienenpi. joillain jo yksi annos voi vaikuttaa siihen miten puhutaan, kun taas joku voi juoda sixbakin ilman että vaikuttaa mihinkään.
Kyllä, on viivipulloa hieman pienempi, mutta se 6 keppanaa tarkoittaa 10-12% vahvuista viinipulloa ja tuo likööri on 15%, joten aika lähelle tuota 6 keskioluen määrää.
Lasillinen kerrallaan. Itše vetäisin lopulta koko pullon.
5 annosta. Tottumaton varmaan tuntisi olevansa humalassa.
Vierailija kirjoitti:
Jos juot koko pullon niin päihtymys on suunnilleen 1,7%. Törkeä ratti jos ajaisi autolla, mutta ei mitenkään tolkuttomassa kännissä.
1.7 prosentin humala on kyllä aivan tolkuton känni, korkein epävarma mittaus taitaa olla mailmassa 1.23% joten kyllä tuo aika tolkuton minusta on.
Kokeile.
Jos oot tottumaton niin et varmaa paljoo tarvi :D varmaa aika pientippa riittää jo.