Pitääkö oikean pad thai:n haista ihan märälle koiralle??
Tein wokkia johon laitoin pad thai- kastikkeen. Nyt koko keittiö haisee ihan märälle koiralle. Onko tuo kastike oikeasti noin yrjöttävän hajuinen vai onkohan tuo kastike menny pilalle? Parasta ennen pullon kyljessä on näköjään 14.09.2017, eli ei pitäis olla vielä pilalla. Korkki napsahti, eli oli ilmatiiviisti suljettu.
Kommentit (5)
Hei, mäkin tein pad thain tänään! Tosin se soosi, jonka laitoin, ei kai ollut ihan originelli, vaikka siinä luki että sopii paistettuun nuudeliin. Ei haissut koiralle.
Hyyyyyrr, fish sauce on niin äklöä 😞
Laitoitkohan vähän liikaa? Kyllähän se kalakastike aika pahalta haisee, mutta ei se mulla ole koskaan keittiöön jäänyt leijailemaan.
No nyt kun annoin wokin porista vielä 5-10 min normaalia pidempään, niin se märän koiran haju yhtäkkiä kaikkosi!!! =D
Ja ei se syödessä sitten enää haissutkaan miltään. Taidan kyllä wokatessa jatkossa silti pysyä tavallisissa soija/ketjap-, kookos- tai satay- kastikkeissa.
ap
Aah, Thai fish sauce. ;-) Musta se haisee likaisille sukille. Maku on kyllä hyvä. Jos maussa vikaa niin sitten on pilalla.