Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Monta lasta synnyttäneillä on vähemmän gynekologisia syöpiä.

Vierailija
05.03.2006 |

Turun Sanomat 4.3.2006

Tässä otteita Turun Sanomien artikkelista. En jaksa kokonaan kirjoittaa.



" Useasti synnyttäminen vähentää naisen riskiä sairastua syöpään. Vähintään viisi lasta synnyttäneillä naisilla on noin neljäkymmentä prosenttia muita naisia pienempi riski saada kohdunrunko- tai munasarjasyöpä."



" Varhainen ensisynnytysikä, alle 20 vuotta, suojasi tutkimuksen mukaan rintasyövältä, joka on suomalaisnaisten yleisin syöpä ja yleisin kuolinsyy työikäisillä naisilla.Myöhäinen ensisynnytysikä puolestaan suojasi kohdunrungon syövältä, joka on toiseksi yleisin syöpä naisilla."



" Tutkimuksesta selvisi, että monisynnyttäjien kuolleisuus oli viitisen prosenttia alhaisempi kuin naisväestössä yleensä. Tämä johtuu erityisesti alentuneesta kuolleisuudesta rinta-, kohdunrunko- ja munasarjasyöpään. Myös kuolleisuus dementiaan ja muihin neurologisiin tauteihin oli muita naisia pienempi.

-Yleensä mietitään, ovatko raskaudet ja useat synnytykset naiselle riski. Näyttää siltä, että monisynnyttäneisyysei ainakaan lisää naisen kuolleisuutta, Hinkula huomauttaa. Monisynnytäneisyyden edutovatkymmenenteen synnytkseen riskejä suuremmat."

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kolme yksi