Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

4,5 vuotias poikani tuhoaa tavaraa, minkä kerkee voi v¤¤¤u!

Vierailija
05.03.2006 |

Toi muksu on älyttömän vilkas muutenkin ja jatkuvasti myös rikkoo tavaroita hitto, että alkaa hermo mennä.Aamulla oli vääntäny mun korviksen ihan mutkalle, nyt sai dvd;n hajalle.Jokun aikaa sitten pisti mun mutsin lattialistan kolmeen osaan(oli ilmeisesti irti seinästä).Rikkoo omat lelunsa myös, joten ei paljon huvita enää ostaa mitään sille. Joka päivä jotain.



Onko kohtalotovereita? Mitä ihmettä teen ton termiitin kanssa? Mitkään rangaistukset ei tunnu tehoavan.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
05.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kerrot, että et enää suvaitse tahallista tavaroiden rikkomista ja kerrot, että siitä tulee rangaistus. Mitä se sitten on? Jotain, mikä tuntuu...Ja toimit joka kerta johdonmukaisesti ja toteutat rangaistuksen.



Eiköhän pikku hiljaa opi. Tuossa iässä olisi kuitenkin jo hyvä alkaa erottaa oikea ja väärä.

Vierailija
2/4 |
05.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei välitä vaikka kaikki lelut veis varastoon(tai ainakin esittää ettei välitä) myös videot on välillä otettu pois ei mitään tehoa. En kyllä kohta keksi enää mitään. On laitettu miettimään ja pidetty puhutteluita.Kohta on varmaan pakko kääntyä jonkun perheneuvolan puoleen. Päiväkodista ei ole sanottu, että hajottais tavaroita mutta palautetta tulee siitä miten vilkas muksu on ja ei pysty rauhottumaan edes päivälevolle. Onkohan sil joku ad/hd?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
05.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Poika kuitenkin jo sen ikäinen, että tutkimukset ja mahdolliset diagnoosit on mahdollista tehdä. Ja tämän jälkeen vielä pari vuotta terapiaa ennen koulun aloitusta.



Minä soittaisin heti huomenna neuvolaan/perheneuvolaan ja varaisin ajan. Pojalle itselleenkin on varmaan tosi turhauttavaa, sillä saa varmaan aika paljon negatiivista palautetta.



Tsemppiä!

Vierailija
4/4 |
05.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miehen siskolla on poika, joka on juuri tuollainen samanlainen. Se tuhoaa kaiken. Lelut, vaatteet, sisustuksen. Ja kyse ei ole kurin puutteesta vaan hänellä on vaan jotenkin sellainen erilainen katsantokanta maailmaan. Miehen siskon on ollut pakko sitä vaan sietää, ja pikku hiljaa pikku askelin kun poika kasvaa, tilanne paranee. Tää poika on nyt jo 10-vuotias, melkomoinen tuholainen edelleenkin.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kolme kaksi