me jätetäänkin lapset 3 ja 1.5v...
hoitoon ja lähdetään viikoksi etelän auringon alle :) Ah, ihanaa... sitä odotellessa
Kommentit (12)
Muistakaa että ette koskaan lomaile perheenä koska lapset eivät nytkään kelpaa mukaan niin ei sitten myöhemminkään!
ja 4 " happamia sanoi kettu pihlajanmarjoista" :)
Mun kaverille jäi. Itki koko viikon vanhempiaan etsien (etsi vessasta, makkarista, hakkasi ulko-ovea etc.), vaikka oli tuttujen isovanhempien luona hoidossa. Oli silloin juuri 1,5-vuotias. Sai parin vuoden ajan hysteerisiä itkukohtauksia, kun jäi yksin.
Että silleen...
Ei se ainakaan mitään lomaa olisi.
Enkä pääsisi niiden luo vaikka itkien ikävöisivät...
Olen kyllä haaveillut lomamatkasta mieheni kanssa, mutta aion odottaa ainakin siihen asti, että nyt 1,5-vuotias kuopukseni on vähintään 3-vuotias. Eikä silloinkaan viikoksi tarvitsisi lähteä, pitkä viikonloppu riittäisi.
Nyt hoidetaan parisuhdetta satunnaisilla yhteisillä illoilla (ei siis olla edes yhtä yötä pois) ja hyvin menee. Ensimmäisen kerran ajateltiin olla yö pois ensi syksynä, kun kuopus on 2-vuotias. Eli lapsen ehdoilla mennään ja hyvin menee.
ymmärrän vanhempien oman loman kaipuun mutta mä tekisin sen kyllä jossain lähempänä. esim. pitkä viikonloppu pariisissa tai muualla euroopassa. lasten kanssa lähtisin etelään ihmettelemään merta ja tekemään hiekkalinnaa.
ja tuskimpa toi nuorempi mitään kauhukohtauksia saa.. edelleenkin, happamia sanoi..
tulevaisuudessa lapset mukaan, mutta enpä mä usko, että ne lapset kauheesti nauttii jostain lentokoneessa istumisesta ymym. me voidaan ihan kotosuomessa käydä lasten kanssa hiekkarannalla jne.
ap
että itse lomaile kotosuomessa.
kateellinen en voi sanoa olevani (meillä on toimiva varahoitojärjestelmä käytännön syistäkin jo olemassa) vaan mietin miksi ei pitkä viikonloppu riitä. kyllä ne lapset nauttii aivan varmasti uusista tilanteista, paikoista ja rannasta. meidän ainakin nauttivat.
aivan varmaa on että noin pienet lapset ei varmasti nauti viikon erossa olemisesta.
sillä se olisi todella kaukana rentouttavasta rantalomasta. me voimme kotosuomessa lomailla lasten kanssa.
Sit toisekseen, en ole missään vaiheessa sanonut, kuka lapsiamme katsoo.. joten kellään ei ole harmainta hajuakaan kuinka läheinen hoitaja on lapsille
No ei sillä, aloitin tän aiheen vain provosoidakseni kateellisia vanhempia jotka oikeasti kuvittelevat, että viikon ero vanhemmista tuhoaa lapsen loppuelämän :p
Minä ainakin nautin 100% lomasta ja luotan siihen, että lapset pärjäävät.
Loman jälkeen sitä jaksaa taas tätä arkea.