Minkä ikäiset lapset päästäisitte festareille?
Eli nyt kun festarikesä alkaa olla taas takana ja järjetön kitinä jälkikasvulla kun ei päässyt "tänäkään" kesänä festareille. Tytär haluisi Weekendiin, Ruisrockiin, RMJ:n jne.
Hän on vielä 15v ja en päästänyt koska on noin nuori ja tapahtumat kaukana kotipaikkakunnalta.
Ensi kesänä taas hirveä kitinä, joten kysynkin....minkä ikäisenä ootte päästänyt ekan kerran festareille?
Kommentit (4)
No asutaan Espoossa ja poika ooli viime vuonna Weekendissä,ikää oli 13v. Minä vein ja hain kumpanakin päivänä. Tänä vuonna ei mennyt, kun ei ollut sillä tavalla kiinostavia esiintyjiä kuin viime vuonna.
Jos on festarit lähellä, niin että pääsee kotiin yöksi niin 14v. Jos pitäisi jäädä hotelliin/leirintään niin mieluiten täysi-ikäinen, meininki festareilla on välillä aika hurja.
Mulla oli luotettava 3v vanhempi kaveri, jonka kanssa pääsin ekan kerran 15-vuotiaana juhannusaatoksi (aamulla kaverin sukulaisille "yöksi"), 16-vuotiaana pe-su teltalla juhannusfestareille ja 17-v eteenpäin poikaystävän ja muiden kavereiden kanssa teltalla to-su.
Omaa lasta en ehkä päästäisi ennen kuin on 18.
Mieheni ratkaisi ongelman lähtemällä itse mukaan kun tytät vonkasi ja pääsi Roskildeen 16-vuotiaana.
Taisin olla 16 kun pääsin ensimmäisen kerran, muinoin 90-luvulla.