Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Onko kaikki käytetty tavara arvotonta?

Vierailija
08.08.2016 |

Surettaa kun katselee mitä netin "annetaan" ja "Roskalava" -palstoilla pistetään menemään ilmaiseksi. Hienoa tietysti että kierrätys toimii ja aina parempi kuin roskis/kaatopaikka/energiajätteenä polttaminen mutta silti.

Ilmaiseksi saa hakea esim. kymmenkunta toimivaa ulkovalaisinta betonivalulla (pelkän valaisimen ostohinta 80-120€/kpl) , Sincerityn hääpuku (helman sisäpuolella hiukan tummumaa) puhumattakaan sohvista, vaatteista, pehmoja ja astioista. Ymmärrän täysin että rikkinäisen, likaisen tai tuunausta vaativan esineen tai vanhempaa elektroniikkaa antaa ilmaiseksi eteenpäin --> esineen, jonka alkuperäiseen käyttökuntoon saattaminen vaatii vähintään pesua, korjaamista tai muuta näppäryyttä tai joka selkeästi on ylittänyt käyttöikänsä. Mutta kun käytöstä suoraan vaan annetaan pois ihan mitä tahansa " nurkat siisteiksi heti ja nyt", niin kirpparilla ei mistään saa enää mitään. 2€:kin on liian paljon vaikka sisustustaulusta tai kahvikuppiparista tms. Mikään ei enää liiku nettikirpparilla --> jotta pääset eroon, pakko antaa ilmaiseksi. Onko siis todellakin kaikki arvotonta heti kun kaupasta on kuitti printattu? Kaupassa taas ollaan valmiita maksamaan ihan mitä vaan, jotta saadaan "uutta ja raikasta" kotiin. Ja kuuden kuukauden kuluttua se kannetaan roskiin tai annetaan pois. Tai sitten mennään paikkakunnan antiikkiliikkeeseen ja maksetaan ihan vikisemättä 5€-20€ vanhasta käyttöesineestä "no kun se on antiikkiliike"

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
08.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kokeile sellaista että haet ne kaikki annettavat tavarat. Sitten perustat kaupan jossa myyt niitä tavaroita.

Ja tsadaa!

Saat vastauksen kysymykseesi :D

Vierailija
2/8 |
08.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Maailma alkaa olla täynnä tavaraa.

Itse ryhdyin tässä yhtenä päivänä laskemaan mikä on uutena tähän kotiin hankittu.

Aika harva asia. Lähes kaikki on kirppareilta, dyykattu, lahjaksi saatua.

Köyhä kiittää.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
08.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä suurin osa taitaa olla. Muutimme juuri ja siinä samassa poistimme turhIa vaatteita, kirjoja, pelejä, suurikokoisia muovileluja, kirjahyllyjä, kaksi cd-soitinta ym ym. Kierrätyslaatikkoon osa ja paljon suoraan Ämmässuolle. Mies jupisi että voisi myydä kirppiksellä. Joopa joo, pari kertaa erittäin hyväkuntoisia lastenvaatteita ja -tavaroita kaupanneena voin kertoa ettei todellakaan maksa vaivaa. Ja mies ei edes jaksa käydä kirpparilla, kuvittelee vaan mielessään että siellä jotenkin itsestään ja taikaiskusta vanha roina muuttuisi isoksi rahakasaksi :)

Fakta vaan on, että suurimmalla osalla ihmisistä on ihan liikaa tavaraa ja suunta kulkee kodista ulos päin. Ehkä joku lasten polkupyörä voi olla poikkeus.

Vierailija
4/8 |
08.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvin tiedän että kukaan ei maksa mistään mitään mutta tiedän myös sen, että ilmaista tavaraa ei arvosteta pätkän vertaa. Kaikki haalii aina vaan enemmän tavaraa --kierre vaan pahenee. Aiemmilla sukupolvilla ei ollut mitään mahdollisuutta nykyisenkaltaiseen "ostan kaiken uutena kerran vuodessa" -elämään mutta he sitten pitivätkin omaisuudestaan hyvää huolta ja se kesti sukupolvelta toiselle.  ap

Vierailija
5/8 |
08.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja siis tuolle ilmaiselle tavaralle on aina kymmeniä ottajia; kaikki kelpaa jos se on ilmaista; mikään ei kelpaa jos se maksaa jotain. ap

Vierailija
6/8 |
08.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos sinulla sattuisi nurkissa lojumaan muutaman vuosikymmenen takainen auto merkkiä Ferrari, voisin sanoa, että ei ole arvoton.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
30.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Fb-kirppareilla meno mennyt ihan älyttömäksi; mikään ei enää mene edes parilla eurolla :(

Vierailija
8/8 |
30.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

En minä halua käytettyä tavaraa ostaa, en arvosta. Koko lapsuuden ja teini-iän jouduin pakolla käyttämään kirppisvaatteita ja kaikki ostettiin käytettynä. En muista että olisin saanut mitään uutena. Kun lopulta muutin kotoa pois ja sain omat rahat (opintoraha, asumistuki) ja sain ostettua elämäni ensimmäisen vaatteen uutena, ai sitä tunnetta!