Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Nälkä vaikka ähky, apua?!

Vierailija
07.08.2016 |

Mulla on ongelma, nimeltä ainainen nälkä. Vaikka söisin itseni ähkyksi, niin etten enää vain jaksa syödä enempää, mahassa tuntuu silti epämiellyttävä nälkä. Näin on ollut jo vuosia, teini-iästä lähtien. Olen aina ollut joko alipainoinen tai normalipainoinen. En ehkä syö kovin monipuolisesti tai säännöllisesti, mutta ihan perusruokaa enkä esim. mätä roskaruokaa hulluna. Auttakaa, nytkin tuntuu inhottava nälkä ja silti en jaksaisi enää yhtään syödä (söin n. puoli tuntia - tunti sitten)! Tämä on todella ärsyttävä vaiva enkä ymmärrä edes miten on mahdollista. :(

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
07.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Refluksi?

Mulla tuntuu se välillä ihan samalta kuin nälkä kurnisi.

Vierailija
2/3 |
07.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sulla on jano. Juo vettä

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
07.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla on samaa ollut kanssa... No niin kauan kuin muistan. Alkujaan luulin sen johtuvan vain siitä, että olen ylipainoinen mutta ehkäpä ylipainoni johtuukin loppumattomasta nälästä :D.

No samapa tuo, mitään ratkaisua en ole löytänyt. Kilpirauhaset ja "kaikki mahdollinen" on jo lapsena testattu ja kaiken pitäisi olla niiltä osin kunnossa. Pientä helpotusta on tuonut rankka treeni, siis sellainen veren maku suussa painaminen, silloin ei tuntiin tai pariin tee mieli syödä eikä ole nälkä. VHH-ruokavalio oli toinen, pitäisi itsekin taas aloittaa vaikken sillä laihtunutkaan.