Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Vuokra-asunto ja luottotiedot

06.08.2016 |

Joo eli edessä olisi naisystävän kanssa muutto vuokra-asuntoon. Itsellä luottitiedot menneet maksamattomien laskujen vuoksi mutta naisellani on puhdas rekisteri.

Miten tämä onnistuu? Voimmeko vuokrata asunnon niin että nainen olisi "päävuokralainen"? Voimmeko saada asuntoa välitysfirmoilta esim. VVO vai vain yksityiseltä?

Kertokaa toki omia kokemuksia samankaltaisista tilanteista. Kuinka vaikeaa on asunnon saaminen ollut?

Kiitos.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
06.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä sain asuntoni, vaikka ei ollut luottotietoja. Kaupungin vuokra-asunto. Sanoivat, että este olisi jos minulla olisi rästejä heille.

Vierailija
2/3 |
07.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nykyään niin monella on luottotiedoissa merkintöjä, että se ei voi olla enää yhtä ehdoton nounou kuin ennen. Usein riittää, kun maksaa kunnon vuokratakuut.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
07.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yksityiseltä saa huonosti jos ei luottotietoja. Jos vuokrasopimus vain naisystäväsi nimissä, voi heittää sinut koska tahansa pihalle