kerro parhaat siivousvinkkisi!!
siis en tarkoita tavaroiden järjestämistä paikoilleen, vaan sitä millaisia välineitä käytät missäkin ja kuinka usein ja niin edelleen. ihan perusjutut siis!
Kommentit (11)
ihan uskomaton kapine pölyn ym pyyhintään. Eikä mene pesussa miksikään.
mikrokuitumopilla joka toinen päivä, (meillä ryömivä puolivuotias). Nopeampaa kuin imuroiminen, jonka teen kerran viikossa.
Vähän aikaa sitten ostin Viledan siivousliinan, jolla saa kylppärissä pyyhittyä lavuaarit, peilit, saunan lasioven yms pinnat tosi kirkkaiksi ilman pesuaineita! Todella kätevä.
Mikrokuituliina myös mahtava.
en siis pöntön, vaan pintojen ovenkahvojen jne. Niillä on nopea tarttua toimeen jos ovat käden ulottuvilla ja helppo lopuksi heittää roskiin tai vessanpönttöön.
Ikkunan/peilin pesuun tarkoitetut ovat todella tehokkaita ja hyviä lapsiperheissä, joskin hieman tyyriitä. Niinpä vähän jatkan niiden elinikää, eli ensin pyyhkäisen peilin puhtaaksi, sitten vielä vaikka vähän pöytää, hanaa jne. puhtaammasta likaisimpaan pintaan edeten...
pitäny monta kertaa ostaa noita vitosen mainitsemia siivousliinoja, mutta en jostain syystä ole löytänyt...
T:nelonen
itse käytän Lidlin liinoja, ovat edullisia ja hyviä. Tuoksuvat hyvälle, sekin on tärkeää=)
t.Vitonen
eli putsaan keittiön pinnat ja tiskialtaat vähintään kerran päivässä, samoin kylppärin ja vessan pinnat (ainakin lavuaarit ja pytyn) aina käytön jälkeen. Imuroin pintapuolisesti pari kertaa viikossa ja kerran viikossa " ihan kaikkialta" . Samoin keittiön, kylppärit ym. pesen perusteellisemmin kerran viikossa. Vannon kahden puhdistusaineen nimeen: Tolu (käyttövalmis spray) sekä Universal Stone -puhdistuskivi, jolla puhdistuvat niin tiskialtaat, lavuaarit, hanat kuin keraaminen liesitasokin kiiltävän puhtaiksi, jopa likaa hylkiviksi.
Eivät sisällä mitään kemikaaleja edes. Ihme kapistuksia. Kuluvat vaan harmillisen nopeasti ja melko kalliitakin ovat.
Mutta millä saa tehokkaasti muovimaton pestyä, on aika pinttynyt?
Jokainen huone kerrallaan. Huoneesta aloitan aina kaikista hankalimmasta paikoista (huonekalujen aluset). Sitten vasta imuroin helpot kohdat.
Pölyjen pyyhintään käytän mikrokuituliinaa. Kuivalla saa pölyt pois, kostealla mm. peileistä sormenjäljet.
Jokaisella esineellä on omat paikat. Kaikki on järjestyksestä, kun tietää missä mikin esine pitää olla.
..ihan vain vahanpoistoaineella, annoin tosin vaikuttaa kauemmin kuin purkin kyljessä suositeltiin. sit ihan perusputsaria, esim meillä käytössä Tolu, ja uusi vaha lattiaan. vanhat matot on ihan kuin uusia!
ei jää nukkaa ja meillä ainakin niitä on kertynyt äitiyspakkauksista paljon. Lopuksi vaan kaikki käytetyt rätit koneeseen.