Teinityttöjen Kånken-reput, Converse-kengät ja reikäiset farkut
Teinityttöjen Kånken-reput, Converse-kengät ja reikäiset farkut
klo 10:29 | 11.6.2016
Mikä kumma teinityttöjä vaivaa, kun kaikkien tulee näyttää saman näköisiltä? Tekevätkö he sen vapaasta halustaan vai pelosta erottautua muista?
Maalla ehkä noi. Täällä pitäs olla hypen reppu, vanssit ja grungekledjut. Eikä siinäoo mitään outia. Muistatko millasta oli aikanaan Jameksien kanssa?
Samaistuminen on osa murrosikäisen normaalia kehitystä. Samalla kun pikkuhiljaa irtaannutaan vanhemmista haetaan tukea kavereista ja halutaan kuulua massaa, koska oma identiteetti ei ole vielä riittävän vahva olemaan yksilö.
Lisää aiheesta voi lukea vaikka MLL:n sivuilta:
http://www.mll.fi/vanhempainnetti/tietokulma/kasvu_ja_kehitys/murrosian_...
Lauman mukana menon ymmärtää teinien kohdalla. Mutta miten aikuiset naiset viitsii käyttää niitä rumia kånkeneita? Kaupoista löytyy paljon paremman näköisiä reppuja, jos reppu sopii omaan tyyliin käsilaukkua paremmin.
En ole nähnyt paljoakaan ihmisiä reikäisissa farkuissa, en teinityttöjä tai muitakaan. Asun luultavasti hieman sivistyneemmällä alueella kuin sinä. Reikäiset farkut kuulostavat minusta barbaarisilta.
Kånkenit ja Converset taitaa olla menneiden vuosien lumia. Nyt on Vans. Ja reikäiset farkut, niitä näen vain yli-ikäisillä bloggaajilla ja julkkiksilla. Yrittävät olla vissiin nuorekkaita.
Miten niin pelkästään teinitytöt näyttävät samalta? Katsopa vaikka pienten lasten äitejä. Kaikilla sama lookki.
Ihan normaalia teini-iässä, että halutaan olla kuten muutkin. Ei niitä mikään vaivaa. Sinua sen sijaan ehkä vaivaa, kun jaksat tällaisesta tehtailla aloituksia.
Jostain täysin käsittämättömästä syystä oikeastaan kaikki reput ovat helvetin rumia, niin on pakko tyytyä Kånkeniin.
Kånkeneita ja Converseja näkyy edelleen, mutta 2012-14 converset eniten muodissa arvioni mukaan ja 2013- kånkenit. Vansit tulivat tytöillä muotiin 2013 mutta 2015-16 niken juoksulenkkarit ovat olleet suosituimpia täällä Helsingissä. Vansejakin toki edelleen näkyy jonkin verran. Tämä siis omien havaintojen pohjalta.
Se juoksulenkkarityyli on aivan karmea. En vain ymmärrä.
10, niin on. Conssit ja vanssit sentään hienoja.
9
Kånken-hullu vauhdissa
Meidän tyttö ei ole hLunnut kånkenia eikä converseja just siksi että kaikilla muilla on.
Kuinka kauan joku voi oikein jaksaa jauhaa noista kånkeneista. No onhan se yleinen mutta ihan asiallinen.
Tulee kenellekkään mieleen, että ehkä ne nuoret tykkää niistä vaatteista?
En ollut minä tällä kertaa. Joku muu teki aloituksen. Olin vain tulossa kertomaan että olen samaa mieltä.
T. Kånken-hullu
Opettajana huomaa aika hyvin nämä muotivaatteet. Tänä vuonna nuorilla tytöillä on oikeastaan ollu päällä näitä:
- Niken, Puman yms. tennarit
-Converset
-stretch-pillifarkut, joissa aika korkea vyötärö
- crop-toppi
-ihonmyötäinen trikoopaita
-puoliväliin reittä tai polviin asti yltävä neuletakki
Häh? Täällä ainakin käyttää Adidas kuteita. Conssit on kolmekymppisten juttu :D
Mmm... Timmi farkkupeppu...