Pahanhajuinen hengitys
Mitä tehdä hengityksen hajulle, joka ei lähde seuraavalla hoidolla: reiättömät, suuhygienistillä putsatut hampaat, harjaus 2 krt pvässä, lankaus, syljeneritystä lisäävän purukumin syönti, reflux-lääkkeet, voimakashajuisten ruokien ja mausteiden välttäminen. Mikä ihme voisi olla kyseessä? Ko. asiasta kärsivä henkilö täysin neuvoton ja käynyt monet erikoislääkärit läpi. Toivotaan asiallisia vastauksia, mikäli jollain tietämystä aiheesta.
Kommentit (7)
Hmm..vai kitarisatko ne on jotka näkyy kurkussa???
Siis jokatapauksessa ne voivat olla täynnä sellasia onteloita joihin jää ruuan yms. tähteitä mätänemään.
Mulle lääkäri neuvoi niitä koloja itse puhdistelemaan, yöks...
Helikobakteeri saa hengen haisemaan.
Kysyin lääkäriltä kerran että voisko ne poistaa(risat), mutta sanoi että putsaile vaan. Mutta kyllä aion taas joskus ottaa puheeksi, on se niin ärsyttävää. Sosiaaliset tilanteet alkaa kärsiä.
käytä xylito-purukumia ja pastilleja silloin, kun olet muiden kanssa puhe-etäisyydellä.
Porkkanaa syötin koiralleni aina kun sen hengitys haisi.
sellaista suusuihketta(nimeä en muista) joka tehokkaasti, ainakin vähäksi aikaa, poistaa hajun hengityksestä. se on sellainen valkoinen, huulirasvatuubin kokoinen ja vähän näköinenkin suihke.