Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Olen rationaalinen ihminen, mutta (tai juuri siksi) en pysty uskomaan että olemme olemassa ilman "luojaa"

Vierailija
13.03.2016 |

Maailman olemassaolo ja sen syntyminen tyhjästä on mielestäni täysin absurdi ajatus. Olisin tätä mieltä, vaikkei mitään elollista olisi edes olemassa. Loogisempaa olisi tilanne jossa ei olisi olemassa yhtään mitään. Tuohon kun lisää sen että universumin olemassaolo edellyttää lukemattomien palikoiden loksahtamista täysin kohdalleen, pidän ajatusta yhdestä universumista käytännössä mahdottomana. Tiede ei siis ole selittänyt oikeastaan mitään, koska emme voi havaita aiempia tai muita olemassa olevia unversumeja.

Ja luulisi että tyhjästä tupsahtelisi kaikennäköistä jatkuvasti ja meidän universumi olisi törmännyt toiseen universumiin. Hyväksyn kaikki selitykset, mutta koska meillä ei ole lainkaan tietoa näistä asioista, ei ole järkevää sulkea pois jotain korkeampaa voimaa. Tuohon kun vielä lisää sen, että kuollut aine olisi herännyt mm. ihmisen muodossa eloon, niin kaikki tuntuu vielä ihmeellisemmältä. Mutta kuten sanoin, en ole mikään kiihkouskovainen, eli jos esim Axl Smithiltä löytyy hd-kuvaa universumin syntymisestä täysin tyhjästä olen valmis uskomaan nykyisen tieteellisen käsityksen.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
06.12.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hihhuli

Vierailija
2/3 |
06.12.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suosittelen Michael Newtonin kirjoja Sielujen matka, elämää elämien välillä ja Sielujen kohtalo, lisää elämästä elämien välillä. Varsinkin jälkimmäisessä kirjassa käsitellään vähän luomista ja universumeja.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
06.12.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mistä luoja tuli?