Miten pitkään sun mielestä kandee koittaa parantaa suhdetta tunnevammaisen kanssa?
Mies ei siis omien sanojensa mukaan osaa rakastaa, tai ei ainakaan rakasta minua, eikä kaipaa mitään parisuhdetta. Valitettavasti lapset tuli tehtyä juuri hänen kanssaan. Hän ei toisaalta näe syytä myöskään erota. Mutta ei siis puhu eikä pussaa. Ja kun sanon ettei puhu, niin todella tarkoitan sitä.
Olen itse aivan erilainen. Haluaisin pussailla, halailla, tehdä kaikkea kivaa kaksistaan ja perheenä. Hän ei.
Kommentit (9)
Jos ihminen ei koe muutosta itsessään tarpeellisena tai mahdollisena, niin ei sitä muutosta toinen voi saada aikaan.
no onhan toi tunnevammainen. oman mielenterveyden takia eroaisin
Vierailija kirjoitti:
Aika vahvasti sanottu että oma mies on tunnevammainen.Mäkätä puhu riitele riehu ja kimitä..jotain vaan että saat senkin päästelemään.Kova kovaa vastaan.Ei ole kivaa olla kuin ilmaa toiselle.
No ei ole kivaa ei!
Mutta ei siitä irtoa kuin korkeintaan "toi on just sulle tyypillistä".
http://www.city.fi/yhteiskunta/aleksitymia/4562
Aleksitymia. Se ei parane. Erosin sen takia lasteni isästä.
Vaikea vastata varsinkaan noin lyhyen kuvauksen perusteella, mutta kommentoin jotain.
Mies on siis todennut, ettei osaa rakastaa, ei rakasta sinua, eikä kaipaa parisuhdetta, mutta erolle ei näe tarvetta.
Jos tuo pitää paikkansa todella, eikä ole sanottu esimerkiksi suutuspäissään riidan lomassa, niin mies ajattelee, että hän voisi hyvin jatkaa asuinkumppanina ja samalla hän olisi lähellä lapsiaan. Vaikka parisuhde ei ole hänen juttunsa ainakaan nyt, niin yhdessä asuminen ilmeisesti voittaa yksin asumisen.
Jos jäät tähän suhteeseen, joudut tinkimään aika paljon siitä, mitä haluaisit. Olet varmaan aivan rauhallisesti jo keskustellut toiveistasi hänen kanssaan. Hän saattaa myös olla aika epätoivoinen siitä, kun ei voi antaa sinulle sitä, mitä kaipaat.
Päädyitte yhteen. Oliko niin, että ette alun alkaen puhuneet avoimesti siitä, mitä haluatte parisuhteelta?
Jos sinulle riittää, että olette kämppäkavereita, niin yritä kestää lasten takia. Jos haluat rakkautta, lähde nostelemaan. 6/6 analysoi kyllä fiksusti asiaa, ehkä noita voisi miettiä ja lähteä siitä eteenpäin.
Vierailija kirjoitti:
http://www.city.fi/yhteiskunta/aleksitymia/4562
Aleksitymia. Se ei parane. Erosin sen takia lasteni isästä.
Kiitos tästä!! Se todella on juuri tuota. Miten voi olla mahdollista etten ole ennen törmännyt koko termiin. Kiitos niin paljon. Jo tämä "diagnoosi", asialle nimen saaminen, helpotti omaa ahdistustani. KIITOS!!!
Minun mieheni on ihan diagnosoitu empatiakyvyttömäksi ja "tunnevammaiseksi", mutta ei kyllä siltikään ole yhtään tuollainen ja erittäin onnellisena tässä on tullut elettyä yhdessä kun miehellä on halu saada homma toimimaan ja oppia ymmärtämään. On kai eri asia olla tunnevammainen ja yksinkertaisesti vain hankala ja yhteistyöhaluton.
Aika vahvasti sanottu että oma mies on tunnevammainen.Mäkätä puhu riitele riehu ja kimitä..jotain vaan että saat senkin päästelemään.Kova kovaa vastaan.Ei ole kivaa olla kuin ilmaa toiselle.