Kuntotestinä polkupyöräergometri
Onko millaisia kokemuksia polkupyöräergometrillä tehdyistä kuntotesteistä? Itselle tehtiin sellainen tällä viikolla ja tulos oli lievästi sanottuna järkytys. Sen mukaan kestävyyskuntoni on tasolla "välttävä", eli ikäluokan 2. huonoin viidennes. Olen harrastanut säännöllistä liikuntaa jo 2 vuotta. Käyn kuntosalilla jumpissa (bodypump, bodycombat, crosstraining, core... jne.) n. 3-4 kertaa viikossa. Niin että lihaskuntoa ja aerobista tulee melko samassa suhteessa. Sään salliessa harrastan myös juoksua. 10km jaksan juosta tuntiin. Ihmettelenkin että voiko tulos tosiaan pitää paikkaansa? Olen sairastanut flunssan pari viikkoa sitten, se saattoi jonkin verran vaikuttaa mutta ei mielestäni paljoa.
Tiedostan kyllä että jumppatreeni menee varmaan melko korkeilla sykealueilla ja peruskestävyystreeniä voisi tehdä enemmänkin. Kuntotestaaja sanoikin että nyt pitäisi alkaa harrastaa liikuntaa eikä passivoitua... Katsoi vähän säälivästi kun yritin kertoa että miten liikun... "niinhän sä nyt sanot" -tyyppisesti. Kerrottakoon nyt vielä että saman kuntotestin lihaskunto-osuudessa pääsin luokkaan "erinomainen". Nyt lähinnä huolettaakin että pitäisikö tässä mennä lääkäriin vai mitä ihmettä? Testi ei tuntunut mitenkään pahalta.
Kommentit (7)
Ymmärrän, enkä olettanutkaan että pääsisin parhaimpiin kuntoluokkiin. Toisaalta kyllä sen verran teen matalatehoisempaakin liikuntaa, esim. pitkiä kävelylenkkejä...enkä hengästy portaissa, että "välttävä" kunto kuulostaa siihenkin verrattuna tosi hurjalta. Mutta ehkä tämä oli ihan hyvä herätys sille että kannattaa vähän vähentää noista rankemmista jumpista ja yrittää ottaa esim. pyöräilyä tai tosi rauhallista juoksua siihen lisäksi. Tähän mennessä oon kuvitellu että mulla on tosi hyvä aerobinen kunto ja pitäisi tehdä enemmän lihaskuntoa... ilmeisesti kuitenkin toisin päin.
AP, olet nainen ja juokset kympin tuntiin? Se on ihan OK muttei mitenkään erinomainen. Lisää peruskuntoa, aerobinen puoli kuntoon. Jumpassa voi tulla hiki ja ehkä jopa lihas kasvaa, vaan ei se mitattavaa kuntoa suuresti paranna. Juose, pyöräile tai hiihdä.
Onko sinulla ylipainoa? Itse olen entinen kilpaurheilija ja testin mukaan olisi kunto ollut erinomainen (MET-arvo), jos olisin ollut normaalipainossa. Kun ylipainoa oli 7kg, se tiputti tuloksen hyvän puolelle. En tiedä mikä merkitys maksumisykkeen arviolla on, testaaja arveli ikäni perusteella, että se olisi 185, mutta sanoin että kevyesti nousee 195. Tämä laitettiin testiin perustietoihini eli samaan kuin pituus ja paino.
Tämä testi mittaa kestävyyttä peruskestävyydestä maksimikestävyyteen, ja tulos on ilmeisen luotettava.
Jaksoitko polkea testin loppuun asti ap?
Tosiaan, jos painat pituuteesi nähden "normaalia" enemmän, heikkenee tulos, sillä laskukaava perustuu hapenkulutukseen/painokilo.
Paino 63kg pituus 172cm
En sanonut että 10km/1h olisi erikoisen hyvä tulos, mutta olettaisin ettei silti niin huono että sillä kuuluu (minkään) ikäryhmän huonoimpaan kolmannekseen...
Ap
4: jaksoin hyvin polkea loppuun eikä tuntunut edes pahalta...
Todennäköisesti treenisi ovat liian korkealla sykkeellä eli peruskuntosi voi olla huono, mutta jos testi tehtäisiin kovemmilla sykkeillä, saisit paremman tuloksen. Itselläni kävi samalla tavalla aluksi, mutta kun otin mukaan tarpeeksi matalatehoista liikuntaa, sain peruskunnonkin nousemaan ja hyvän pohjan reippaammalle liikunnalle.