Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Meidän perhe ei aio mennä siihen oravanpyörään missä

Vierailija
18.02.2006 |

hankitaan omakotitalot ja komeet velkavolvot pihaan ja lapset harrastaa kalliisti jne.. Elämä itsessään on lahja jota ei kannata haaskata otsa kurtussa omaisuuden perässä juoksemiseen, vähemmälläkin pärjää. Masennukseni opetti minulle paljon, ihmiset ympärillä vaan ei tajua kun kaavoja ei noudateta niin kuin " kuuluisi" . Rahaa tarvitaan ja siksi käymme töissä, tosin molemmat saadaan pientä palkkaa mutta se ei olekkaan pääasia meille. Onko muita joilla elämäntapana ei ois kauhee kiire ja tuska kerätä omaisuutta?

Kommentit (65)

Vierailija
1/65 |
18.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija:

Koska haluamme asua Helsingissä keskustan lähiellä, tämä on meille ihanteellisin vaihtoehto. Olemme tehneet (vuokra)kodistamme viihtyisän pesän, jossa vietämme laadukasta aikaa toistemme kanssa, ilman mitään sen kummempia harrastamisia :-)

Vierailija
2/65 |
18.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

selvästi kalliinpaa kuin velkaisessa omakotitalossa asuminen. Paitsi tietysti jos vaikka yksiössä 5-henkinen perhe....

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/65 |
18.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toiset vaan vähän kalliimpia kuin toiset ;)

Vierailija
4/65 |
20.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta mikäkin ajattelin ennen noin. Nyt keski-ikäisenä kaduttaa. Keski-ikäinen ihminen muuttuu konservatiivisemmaksi ja mukavuutta rakastavammaksi ihan luonnostaan. Nyt vituttaa ajella epämukavalla epäluotettavalla autolla. Ottaa päästä, ettei ikinä päästä mihinkään kauemmas lomalle. Kavereilla alkaa olla omaisuutta ja varaa vähän ylellisyyteenkin, asia mitä en aikaisemmin idealistisuuttani arvostanut. Nyt sitten yhtäkkiä arvostan. Ja me kituutetaan vaan edelleen, olen pelannut itseni ulos niin monesta kuviosta....

Vierailija
5/65 |
20.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija:

Ottaa päästä, ettei ikinä päästä mihinkään kauemmas lomalle. Kavereilla alkaa olla omaisuutta ja varaa vähän ylellisyyteenkin, asia mitä en aikaisemmin idealistisuuttani arvostanut. Nyt sitten yhtäkkiä arvostan. Ja me kituutetaan vaan edelleen, olen pelannut itseni ulos niin monesta kuviosta....

Vierailija
6/65 |
20.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuttavilla on yleensä kaksi hyväpalkkaista ihmistä tuomassa talouteen rahaa. Meillä - noh. Pitkä tarina, kaksi taivaanrannanmaalaria.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/65 |
20.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

että kaikki kunnon auton omistavat, vähänkään paremmalla alueella ja/tai isommassa/hienommassa talossa/asunnossa asuvat ja esim. golfia harrastavat leimataan ihmisiksi, jotka ovat valinneet elämäntyylinsä vain ja ainoastaan siksi, että kuvittelevat, että se olisi jotenkin hienoa tai siksi, että niin kuuluu tehdä. Kukaan minun lähipiirissäni ei ainakaan ole niin typerä että eläisi elämäänsä muiden asettamien vaatimusten mukaan. Jos on kouluttautunut hyväpalkkaiseen ammattiin ja hoitanut raha-asiansa fiksusti, miksei saisi käyttää rahaa elämää helpottaviin asioihin? Raha ei tuo onnea, mutta tiettyä turvallisuutta ja mukavuutta kyllä tuo, sitä ei käy kieltäminen.

Vierailija
8/65 |
20.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Osittain samaa mieltä ap:n kanssa. Päätin minäkin hypätä pois oravanpyörästä, eli nyt hoitovapalla ja sitten koulunpenkille hakemaan huomattavasti matalapalkkaisempaa työtä kun nyt tai suoraan johonkin töihin jos pääsee.

Lapsen myötä arvot muuttuneet aika täysin. Oon ollut todellinen työnarkomaani ja vielä kaksi vuotta sitten pidin työn tuomaa titteliä arvokkaana asiana, nyt ei vois tollanen asia vähempää kiinnostaa.



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/65 |
20.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija:


Meilläkin olisi " varaa" ottaa suuri laina omaa asuntoa varten, mutta mikäs se on huolettomampaa kuin asua kaupungin isossa vuokra-asunnossa edullisesti, vieläpä meren rannalla kaikkien palvelujen sijaitessa kävelyetäisyydellä :-)

--Edullisesti, kehtaatko laittaa tänne teidän vuokraa toistenkin nähtäville (minä tiedän kyllä paljon Hgi.n vuokrien keskineliöhinta on) ???

(juu, moni sanoo nyt että hölmöä maksaa vieraalle vuokraa, mutta miten niin?).

--Onneksi mun vanhemmat maksoivat aikoinaan omaa kämppää, nyt kun mutsi ja faija muutti pienempään kämppään, niin voivat asunnosta saamilla rahoillaan ajella taksilla yksityisille lääkäriasemille ja saada palvelua heti ja hyvin (on joskus ottanut taksin terveysasemalta yksityiselle, kun ei saanut asiallista hoitoa) sekä tietty matkustella ja vaikka avustaa lapsiaan..

Jos jääkaappi hajoaa, soitto kiinteistöhuoltoon ja uusi kärrätään paikalle hetimiten.

--Kaveri joutui ostamaan kaupungin vuokra-asuntoon oman jääkaapin kun muutti sinne peruskorjauksen jälkeen!

--Me asutaan myös Helsingissä, omassa rivarissa pientaloalueella, neljän lapsen kanssa. Opinto- ja asuntolainat on maksettu ja yhtiövastike vesineen ja autopaikkoineen on 214 euroa. Eipä tartte meidänkään katsella hintoja kaupassa ja harrastuksiinkin jää rahaa. Kämppä vaihdetaan pienempään kun vanhemmat lapset lentää pesästä ja ajatus niistä rahoista luo turvallisuutta..

Ap.lle sanon, että oma asunto ja oma (luotettava, turvallinen) auton hankkiminen vaadi kaikilta oravanpyörässä juoksemista.

Kyllä kouluttautuminen ja hyvin palkattu työ luo enemmän vapautta hankkia tai olla hankkimatta linnojaan ja volvojaan paljon pienemmällä kituuttamisella. Huonolla liksalla tekevän täytyy valita, meneekö kärrynpyörään mukaan saadakseen saman tai tyytyykö olemaan ilman..

Vierailija
10/65 |
20.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ensiasunnoksi ostettiin kolmio kolme vuotta sitten. Nyt tehtiin kaupat uudesta omakotitalosta johon muutetaan maaliskuussa. Lainamenot suunnilleen samat kuin vuokra-asunnosta olisi. Olisi ollut järkevämpää hankkia oma jo nuorena, niin lainat olisivat nyt pienempiä.



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/65 |
20.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

koska se on pitkällä tähtäimellä halvempaa. Oravanpyörässä emme koe olevamme, koskapa taloja saa edullisestikin jos ei asu kalliissa kaupungeissa.



On minusta mukavampaa omistaa oma talo kuin rikastuttaa vähillä rahoillaan vuokranantajaa loppuikänsä. Kohta tämä on maksettu.



Lapsista toinen harrastaa ns " kallista harrastusta" . Tingitään sitten vaikka muusta, mukava harrastus on minusta juuri sitä elämän suolaa, olipa se ilmainen taikka vähän kalliimpi.



Vierailija
12/65 |
20.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

" Rahaa tippuu lähitulevaisuudessa, kun alkaa isovanhemmat olemaan niin vanhoja että poismeno on väistämätön (80->) Siis on jo tiedossa, että perintöä tulee."



Voihan siinä mennä vaikka 35 vuotta vielä.



:D

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/65 |
20.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kun molemmat ovat pienipalkkaisia, lapsia useita ja asunto-ja opintolainat maksamatta, vaatii aika vimmattua oravanpyörässä pinkomista, että saa edes pikkuisen rivarinpätkän ja 13 vuotta vanhan auton maksettua :( .

Vierailija
14/65 |
20.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

on enemmän oravanpyörää kuin oma talo joka joskus on maksettu omaksi.



jos 18-vuotiaana aloittaa vuokranmaksun ja elää keskimääräisen elämän, ehtii makselemaan vuokraa noin 65 vuotta. Joka kuukausi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/65 |
20.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ensin mainitun vaihtoehdon!



Miten kukaan voi olla pitkiä aikoja vailla työtä vapaaehtoisesti? Eikö aika käy pitkäksi?



Meille ainakin työ ja mukava koti ovat tärkeitä asioita.

Vierailija
16/65 |
20.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Katsos kun kaikille ei löydy. Helsingin yliopistoja ei sijaitse kuin Helsingissä, ja tietyn aiheen tutkimusta ei tehdä kuin siellä. Ja on aivan järjetöntä muuttaa pois kaikkien turvaverkkojen luota, jos on sattunut syntymään ja elämän rakentamaan pääkaupunkiseudulle.

Ja vielä, ei täälläkään ole pakko ottaa paljoa velkaa, kun lähtee 30 km päähän, ja asuu kerrostalossa. Ne on niitä valintoja;)

On meilläkin kotona hoidetut lapset, eikä sen kummempia oravanpyöriä (paitsi lapset kyllä saavat käydä muskarissa, kun kerran itse haluavat!)

Vierailija:


Se pointti ei ollutkaan ne perinnöt, jotka tiesin aiheuttavan kateutta (ha haa)

vaan se, että EI OLE PAKKO OTTAA NIIN PALJOA SITÄ VELKAA,

paitsi jos asuu pk-seudulla. Me muutimme sieltä pois, että saisimme oman, ihanan talon, jollaisia muuten ei siellä enää ole.

Kaikki kun tahtovat siellä sen oman, jonka pitää olla uusi.

Joten uusia p*skoja nousee koko ajan ylihintaisille tonteille.

Tämä talo, jonka ostimme, Itä-Suomesta, maksaisi Etelä-Suomessa

ehkä 300 000, me maksoimme 45t.

Ne ylisuuret lainat johtuvat vain siitä, että kaikkien on pakko asua pk-seudulla, " työn vuoksi" .

Jos on yhtään älyä päässä, pystyy kyllä työllistämään itsensä vaikka Pohjois-Navalla. Ja kun aina valitetaan, että ei siellä muualla ole töitä,

p*skapuhetta, meilläkin miehelle SOITETTIIN, että tulisitko meille töihin....

Siksipä muutimme tänne, jäi rahaa vielä vaihtaa uudempaan autoon, kaikille on tilaa talossa, jota voi vielä laajentaakin ullakolle pienellä vaivalla.

15

Kaikki on mainiosti, sitten kun lapset ovat isompia, perustan EHKÄ firman, nyt nautin vain elämästä.

Vierailija
17/65 |
20.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ne isot HYVÄT talot ole maaseudullakaan ilmaisia..

Vierailija
18/65 |
20.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta kun jossain on asuttava, teen sen mieluusti väljästi ja laadukkaasti.



Matkustettavakin on, joten teen sen mieluummin turvallisella ja laadukkaalla autolla.



Myös pieneen ja ahtaaseen asuntoon ja ruosteiseen autonrämään menee rahaa, joten siinäkin tilanteessa on töitä tehtävä. Minä teen työtä, josta nautin erityisen paljon ja jossa voin kehittyä jatkuvasti. Toisaalta en ole pahoillani, että siitä myös maksetaan kohtuullisen avokätisesti palkkaa.



Rahallani saan kai tehdä mitä haluan, mielelläni silloin asun tässä oravanpyörässäni, jollaiseksi sitä nimität. Itselleni tämä elämä on aivan yhtä suuri lahja, kuin sinunkin elämäsi on itsellesi. Sääliä sinun ei minua tarvitse lainkaan, sillä viihdyn mainiosti tässä oravanpyörassäni.

Vierailija
19/65 |
20.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

eikä tunnu omalta. Ahistaa.

Vierailija
20/65 |
20.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pitäiskö muuttaa pieneen vuokralle ja kituuttaa, laittais rahat säästöön ja sitten lapsenlapset vois odottaa että me kuollaan ja saavat rahat

-joista vietäis verotuksessa osa tietty pois.. :D



Ei elämä oo elämistä varten, ei ainakaan oman elämän, ehkä voi elää lapsenlapsien kautta!