Pitäisikö huolestau..lapsi tippui sängystä ja meni heti nukkumaan
Yleensä ei siis vielä tähän aikaan mene päiväunille. Tipahti sängystä pääedellä lattiaan ja oli kiukkuinen sen jälkeen...kova itku rauhottui muutamassa minuutissa mutta kitinä jatkui.
Ajattelin sitten antaa lapselle maitopullon ja laitoin pötköttelemään jos se rauhottaisi. Mutta lapsi nukahtikin sänkyynsä...
Toisaalta saattaa olla eilisestä väsynyt koska eilen jäivät päikkärit väliin. Mutta huolettaa myös tuo tipahtaminen sillä lapsella on tastaulla pieni kallonmurtuma.
Ja kyseessä on siis lapsi 1v3kk
Kommentit (10)
ja katso onko tajunnantaso normaali. Oksenteleeko? Valittaako kipua? Tarkkailu tärkein juttu on sairaalassakin.Pienelle kallonmurtumalle ei tehdä mitään.
Soita ainakin nyt heti lääkäriin ja kerro väsymyksestä ja ärtyisyydestä ja siitä että on ollut kallonmurtuma joskus. Ihan varmuuden vuoksi.
2/5
Mutta seuraan kyllä kokoajan tarkasti... koetan vähän viivyttää tuota lääkäriin soittamista koska mikään hengenhätä ei taida olla kun lapsi on kuitenkin rauhallinen eikä menettänyt tajuntaansa.
Siksi koitan vähän viivyttää että jos nyt soitan joudun omalle lääkärillemme joka ei kovin ammattitaitoinen ole... ja myöhemmin pääsen naapurikaupunkiin päivystykseen.
Oma lääkärimme sanoi kun soitin lapsen tipahtaneen korkealta ettei tarvitse tulla näytille.. samana iltana mentiin kuitenkin päivystykseen ja niin vain oli kallossa murtuma.
t: ap
joten ei taideta joutua lääkäriin lähtemään. Itse on kyllä vieläkin huolissaan.. pitää seurata tarkkaan nyt. Mies onneksi lupasi lähteä töisä aiemmin kotia. On meistä se järkevämpi..mulla on taipumusta olla herkästi ylihysteerinen.
Mitenniin kokoajan tippuilee? Lapsi on nyt vain kova kiipeilemään ja vahinkoja sattuu... Alle 5 kertaa on elämänsä aikana päänsä kolauttanut..kerran vain sattui sitten käymään pahemmin.
t:ap
Seuraa tilannetta, tarvittaessa lääkäriin.
lapsi on kuitenkin nyt ollut suht normaali...
t:ap joka ei osaa olla huolehtimatta
Älä nyt huoli liikaa, jos lapsi nyt kuitenkin herättyään vaikuttaa normaalilta. Ja mitä sille aivotärähdykselle lääkäri voisi edes tehdä, vaikka sellainen olisikin? Voithan soittaa terveysneuvontaan, p. 09-10023, ja kysyä sieltä! Ovat asiantuntevaa ja osaavaa porukkaa!
Tarkkaile unta ja hengitystä. Luultavasti ei hätää, mutta koskaan ei tiedä.