Köyhän ja rikkaan lapsem karkkikauppareissu
Rikkaan perheen perheen lapsi saa niin paljon viikkorahaa, ja vastaavasti köyhän perheen lapsi kovin vähän.
Säälittää katsoa, kun menevät yhdessä kauppaan karkkiostoksille.
Rikas poika ostaa viikkorahallaan kokonaisen konvehtirasian ja köyhä poik vain piene suklaapatukan.
Miten tässä tilanteessa reagoisit? Sääliksi käy köyhää poikaa....
Kommentit (18)
Otan karkit molemmilta pois ja syön itse.
Lapset eivät saisi tuhota hampaitaan.
Kokemukseni mukaan rikas lapsi ei osta yhtään karkkia, koska hän tietää, että kotona on herkkuja niin paljon kuin haluaa syödä. Suklaarasiaa ei osta yksikään täyspäinen lapsi!
Sen sijaan köyhä ei osaa odottaa tarpeentyydytystä yhtään sen pitemmälle vaan tuhlaa koko summan samantien. Rikas lapsi tietää, että sijoittamalla rahansa saa jonain päivänä karkkitehtaan.
Älä yleistä. Oma poikamme menee kaverin kanssa kauppaa, muttei osta mitään, vaikka varmaankiin on mielstäsi rikkaan perheen lapsi. Säästää mielummin rahansa. On ollut sellainen ihan pienestä. On hänellä geeneissä. Sillä tavalla tullaan rikkaaksi.
Niin ja sinä olet kuka?
Kumman äiti?
Tee mitä oikeaksi näet.
Itse olen sitä mieltä, että jos asia liikuttaa ja olet esim. rikkaan äiti niin annat namirahan ja tuo kotiin loput ja nautiskelee sitten yksinään jos ei kerran osaa jakaa omistaan yhtään.
Rikkaalla lapsella kun ei välttämättä ole varaa käytöstapoihin.
Noh, varmaan se rikas lapsi antaa konvehdeistaan osan köyhlle pojalle. Ei kai kukaan jaks koko konvehtirasiaa yksin syödä.
Minkä ihmeen takia täällä heti väitetään aloitaajaa äidiksi?Kyllä isätkin voi olla huolissaan. Ei saa yleistää!
Viitonen lisää, että ei se raha ratkaise sitä kuka haluaa karkkia kilokaupalla.
Kaikki ei ole makean perään.
Meilläkin poika ostaa ennemmin viikkorahallaan jotain esim.peliin uutta tai jopa uuden pelin ja vain vähän namia. Meillä kun karkkianon yleensä aina kaapissa eli einole hengenhätä sen suhteen. Joo ja ollaan köyhiä ja syömme muutoin terveellisesti.
Ehkä sekin osasyy ettei karkkianaina maistu kun nauttivat ihan oikeista ruuista, kuten kookoskanakeitto, lohikeitto, bataattimuusi ja pihvit.
Köyhäkin voi valita miten rahansa käyttää. :)
Köyhän perheen ja "rikkaan" perheen ero: köyhän perheen isä ei osta lapselleen karkkipussia, vaikka lapsi surusilmin pyytää, mutta kärryssä on kaljaa ison rahan edestä.
"Rikkaan" perheen isä ostaa ruokaa jääkaapin täyteen ja lapselleen karkkia jotka hän itse saa valita.
Omin silmin nähtyä.
Kyse on siitä mitkä asiat laittaa etusijalle, mikä elämässä on tärkeää.
Matt. 16:
"26 Sillä mitä se hyödyttää ihmistä, vaikka hän voittaisi omaksensa koko maailman, mutta saisi sielullensa vahingon? Taikka mitä voi ihminen antaa sielunsa lunnaiksi?"
Sitäpaitsi liiasta suklaasta tulee vain akne, ylipaino ja hammaskariesta.
mun mielest sosiaalitätien pitää mennä sanomaan sille kaupan kassalle että sen köyhän kuuluu saada se sama iso konvehtirasia niillä pienelläkin viikkorahalla, ettei ihmiset olisneriarvoisia!
Köyhän lapsihan se ostaa karkkia koska se on ainut huvi mihin on varaa. Rikkaat eivät opeta lapsiaan syömään paskaa, ja siksipä he ovat aikuisenakin hyväkuntoisia ja hyvännäköisiä eivätkä huonohampaisia ja -ihoisia läskejä, kuten köyhät.
Joulusuklaat on nyt kaupoissa puoleen hintaan. Suklaarasiat ovat halpoja.
Vierailija kirjoitti:
Minkä ihmeen takia täällä heti väitetään aloitaajaa äidiksi?Kyllä isätkin voi olla huolissaan. Ei saa yleistää!
Luuleksä et normaalit täyspäiset miehet pyörii jossain vauvapalstoilla.
Tää oli niin surkee provo. Oon pettynyt tasoon. Byääääähähää! Mistä köyhä nyt repii sisältöä elämään kun ei rikkaalla toiminu mielikuvitus. :(
Kukkahattutätien pitäs hoitaa tommoset tilanteet niin et se sosiaalitoimisto kantaa kotiin suklaarasioita.
Ihan sama kun kaupungin kaavoituspolitiikka vihervassareiden aikaansaamana. Kun köyhillä ei ole varaa merenrantatonttiin, niin yksitisten ihmksten jo olemassaolevien merenrantatalojen pihan läpi rannalta pitää vetää uusi pyörätie, joka kulkee rantasaunan vierestä.
Ja merenrantaav kukkahattutädit haluaa nykyisin vain vuokra-asuntoja, jotta köyhilläkin olis varaa nauttia merenrantamaisemista.
Ja jos joskus on rannassa rikkaitten kerrostaloja, niin sinne ei ainakaan kaavoiteta vehreyttä, vaan kivilaattaa koko ranta. Eikä puun puuta.
Toki kaavoitusvaiheessa rikkaille annetaan ymmärtää haivainnekuvista että vehreetä on, vehreetä on.
ja totuus on sitten se, että on rannassa kivinen kapea "rantabulevatrdi, joka on täynnä koiran kakkaa.
Meidän perhe on kai suhteellisen "rikas" tietyillä mittareilla, mutta lapsilleni ei tulisi mieleenkään ostaa konvehtirasiaa. He ostavat karkkipäivänä tavallisia namupusseja niinkuin muutkin lapset. En ole törmännyt lapseen, joka pitäisi konvehdeista.
Rikas poika on kohta ylipainoinen ja risahampainen finninaama. Siitäs sai.