Lapsen puhetapa ärsyttää
"napsuttelee" suuta ja sössöttää ässää vähän. Ja on siis jo esiteini. Miten pääsen tästä ärsytyksestä eroon kun ei tuosta voi oikein huomauttaakaan. En vaan siedä sitä yhtään.
Kommentit (6)
Oma vai vieras lapsi? Jos oma, niin miksi ei muka voi huomauttaa? Loukkaantuu varmaan, mutta mitä sitten. Mököttää hetken ja se on siinä. Huomaako hän itse sössötyksensä ja napsuttelunsa? Voi nimittäin olla, ettei havaitse sitä. Teet palveluksen, kun kiinnität siihen huomiota. Puheterapia auttaa, että oppii puhumaan puhtaasti.
Matkit puhetapaa itse, niin teinari huomaa miten ääliöltä se kuulostaa.
Ehkä yrittää matkia jotain ihailemaansa kaveria tai julkkista. Jos näin niin menee ohi varmaan nopeasti. Vai onko tuota siis jatkunut jo pitkään?
Vierailija kirjoitti:
Matkit puhetapaa itse, niin teinari huomaa miten ääliöltä se kuulostaa.
Miksi nolata? Ei itelläs ollut lapsuudessa tyylikokeiluja? kai joku tuli sullekkin ilkkumaan ja matkimaan?
Jostain napannut ja kuvittelee kuulostavansa coolilta. Joululoma tulee ja menee ohi, toivottavasti.
Ehdota puheterapeutille menoa niin eiköhän lopu. Tai kysy onko sillä suussa jotain vikaa.